ארגנטינה מציעה לאיראן "לשכוח" את הפיגועים נגד הקהילה היהודית

דיווח: תמורת שיפור היחסים בין שתי המדינות, הבטיחה הנשיאה כריסטינה קירשנר לטהראן לעצור חקירת הפיגועים נגד ישראל והקהילה היהודית

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

בניגוד מוחלט להצהרות הפומביות של ממשלת ארגנטינה, פרסם אתמול בבואנוס איירס היומון הידוע "פרפיל", בכותרת ראשית, כי "שר החוץ של הנשיאה כריסטינה קירשנר ניהל באחרונה משא ומתן סודי עם איראן על עסקה, לפיה ?ישכחו' הארגנטינאים את פיגועי הטרור נגד מרכז הקהילה היהודית בעיר ושגרירות ישראל - בתמורה לשיפור היחסים בין המדינות". משרד החוץ הארגנטיני שומר בינתיים על שתיקה בנושא.

מתוכנו של מסמך סודי אשר הגיע לידי העיתון, עולה כי "ממשלת ארגנטינה תהיה מוכנה להקפיא את חקירת פיגועי הטרור המיוחסים לאיראן - נגד המטרות היהודיות והישראליות בבואנוס איירס, ב-1992 ו-1994 - בתמורה לחידוש ושיפור יחסי המסחר בין המדינות, אשר הגיעו בשיאם להיקף של כ-1,200 מיליוני דולר בשנה".

עוד כותב העיתון, כי "העסקה הזאת הוצעה על ידי שר החוץ הקטור טימרמן לנשיא הסורי באשר אל-אסד ושר החוץ שלו וליד אל-מועלם, אשר התבקשו לתווך בין ארגנטינה לאיראן בנושא. השלושה נפגשו ב-23 בינואר האחרון, בסוריה. תוכן השיחה הועבר במסמך מיוחד שנשלח מסוריה אל נשיא איראן אחמדינג'אד - ובו נאמר כי ארגנטינה אינה מעוניינת עוד לחקור את שני פיגועי הטרור". על הסיפור בעיתון "פרפיל" חתום פפה אליאצ'ב, עיתונאי חוקר ותיק וידוע, איש רדיו וטלוויזיה, ומי שפרסם עד כה עשרה ספרים בתחומים שונים. פרפיל ידוע כעיתון ביקורתי כלפי הנשיאה קירשנר ומדיניותה.

טימרמן, שר החוץ היהודי הראשון בהיסטוריה של ארגנטינה, נטל חלק לפני עשרה ימים באירוע הזיכרון המרכזי אשר נערך בבואנוס איירס, לציון יום השנה ה-19 לפיגוע אשר הרס את השגרירות הישראלית בעיר, ב-17 במארס 1992. בדברים שנשא במקום אמר בין השאר: "אני בא לכאן כנציגה של ממשלת ארגנטינה, המחויבת לעשות צדק בעניין זה". טימרמן הזכיר בדבריו, כי בספטמבר האחרון, בנאום לפני העצרת הכללית של האו"ם, קראה הנשיאה קירשנר לממשלת איראן להסכים כי החשודים האיראנים במעשים יובאו לדין בפני בית משפט של "צד שלישי".

בפיגוע בשגרירות ישראל נהרגו בזמנו 29 בני אדם, ו-242 נפצעו. ביולי 1994 היו אחראים שליחיה של איראן, על פי מה שעלה בחקירות השונות לפיגוע בבניין - AMIA מרכז הקהילה היהודית בעיר - בו נהרגו 85 בני אדם.

היסטוריה של טשטוש החקירה

החקירות שניהלה ארגנטינה לגילוי מבצעי שני הפיגועים ב-1992 ו-1994 ידעו עליות ומורדות. בתחילת חקירת הפיגועים, בתקופת משטרו של הנשיא קרלוס מנם, גררו שירותי הביטחון ורשויות החוק בארגנטינה רגליים. באותה תקופה נשמעו אפילו טענות כי נעשו ניסיונות לטשטש את ממצאי החקירה ולהעלים מידע.

למרות שזמן יקר בוזבז בניסיונות אלה, בסופו של דבר הצליחו שופטים חוקרים, שקיבלו סיוע במידע מודיעיני מהמוסד והסיי-איי-אי וסיוע בחקירה מהאף-בי-איי, לבנות תמונה די מלאה על תוכנית הפיגוע, שרשרת ההנחיות לבצע אותו ועל המבצעים. מתמונה זו, שנוסחה בסופו של דבר בדו"ח מקיף של שירות הביטחון הארגנטיני ונמסרה על ידי ראש השירות לפני כמה שנים לראש המוסד מאיר דגן, עולה כי המבצע היה איש חיזבאללה שנשלח מלבנון למשימתו. הוא הסתייע בסייענים מקומיים ממוצא מוסלמי-שיעי שפעלו בדרום אמריקה, כולל בפראגוואי, ברזיל וארגנטינה, והתיאום נעשה על ידי המשרד למודיעין של איראן באמצעות שלוחתו בשגרירות בבואנוס איירס.

החקירה הסתמכה בין השאר על האזנות סתר, חקירת מעבדות זיהוי פלילי של שרידי חומרי הנפץ וכלי הרכב וממידע שהגיע מסוכנים. מהחקירה עולה כי ההחלטה לבצע את הפיגועים ניתנה בדרג הבכיר ביותר באיראן שכלל את המנהיג העליון עלי חמינאי, הנשיא דאז האשמי רפסנג'אני, המועצה העליונה לביטחון לאומי, שר המודיעין עלי פלחיאן ודרגי ביצוע נוספים.

נגד אותם בכירים באיראן ונוספים, כולל אנשי שגרירות, הוציאה ארגנטינה באמצעות האינטרפול צווי מעצר בינלאומיים, ודרשה את הסגרתם כדי שיעמדו לדין. במבוקשים גם אחמד והידי, שר ההגנה האיראני הנוכחי. איראן מסרבת להסגירם, מכחישה את מעורבותם בפיגועים וטוענת כי מדובר "בקשר ציוני אמריקאי אימפריאליסטי". בעקבות זאת צמצמה טהראן את קשריה הדיפלומטיים, ובעיקר הכלכליים, עם ארגנטינה.

יוסי מלמן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ