ירדן: הרוג ראשון בהפגנות, 160 נפצעו בעימותים

האיסלאמיסטים, איגודי העובדים ותנועות הנוער דורשים את התפטרות ראש הממשלה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לאחר כמה שבועות של שקט יחסי, התעמתו ביום שישי בעמאן אלפי מפגינים תומכי המלך עבדאללה עם מתנגדי בית המלוכה ההאשמי, שדורשים זה תקופה ארוכה שורה של רפורמות ושינויים בשיטת השלטון במדינה. בהתנגשויות האלימות, שכללו זריקות אבנים ומהלומות, התערבו כוחות הביטחון הירדניים וניסו לפזר את המפגינים.

בעימותים נהרג חיירי סעד, בן 57, ככל הנראה לאחר שהוכה באכזריות על ידי שוטרים. בנו של ההרוג, נאסר, סיפר כי אביו יצא מהבית כדי לוודא שאחיו לא נפגע בהפגנות, ונקלע לעימותים. "אחר כך הוא פונה לבית החולים, שם מת", אמר הבן, שהוסיף כי המשפחה לא תסכים לקבור את האב עד שתזכה להתנצלות רשמית על מותו והתפטרות שר הפנים. כ-160 בני אדם נוספים נפצעו בהפגנות שלשום.

העימות בין שני המחנות התרחש בכיכר גמאל עבד א-נאצר, סמוך למשרד הפנים הירדני. כוחות הביטחון חצצו בין המחנות, אולם תומכי המלך החלו ליידות אבנים לעבר מתנגדיו. המפגינים נגד המשטר אינם מבקשים לעת עתה להפיל את המלך אלא לתקן את שיטת המשטר, לאפשר לציבור לבחור את הממשלה ולהגביל את סמכויותיו של המלך. אך קריאה של ראש הממשלה מערוף אל-בחית להקים ועדה שתבחן את הרפורמות הנדרשות, נדחתה על ידי האופוזיציה האיסלאמית בירדן, המורכבת בעיקר מאנשי "האחים המוסלמים".

בסוף השבוע אמר אל-בחית, כי האופוזיציה בירדן מקבלת הוראות ממצרים וסוריה, בהתייחסו לתנועת "האחים המוסלמים" במדינות אלה. מנגד, אחד מראשי האחים המוסלמים בירדן תקף את ראש הממשלה וטען כי הוא מונע מאג'נדה מערבית. על אף ההפגנות ההמוניות שנראו בירדן לפני כשלושה שבועות לערך, נרשמה רגיעה ברחובות עמאן מאז. לא היו התנגשויות אלימות וההפגנות היו מצומצמות מאוד. דווקא התגובה האלימה של תומכי המלך עוררה תגובות שליליות נגד בית המלוכה.

ראשי האופוזיציה האיסלאמיסטית קראו להדחת ראש הממשלה בשל האירועים האלימים. בהודעת הזרוע הפוליטית של "האחים המוסלמים" נאמר כי "כל ממשלה שאחראית להרג אזרחיה מאבדת את הלגיטימציה שלה". תנועות הנוער, שנאבקות לצד הארגונים האיסלאמיים ואיגודי העובדים למען הרפורמות, תמכו בהודעה. "אנו דורשים מראש הממשלה וראש המודיעין להתפטר", אמר פיראס מהאדין, מתנועת "נוער 24 במארס", שהבהיר: "הגענו לנקודת האל-חזור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ