מאות אלפי מפגינים שיתקו את לונדון במחאה על תוכנית הקיצוצים

בהפגנות נגד הפגיעה הצפויה בשירותים הציבוריים, ניפצו המפגינים חלונות ראווה וגרמו נזק לסניפי בנקים

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לפחות 250 אלף מפגינים יצאו אתמול ל"מצעד האלטרנטיבה" ומחו נגד הקיצוצים המתוכננים במגזר הציבורי בבריטניה. ההפגנה אתמול היתה הגדולה ביותר שהתקיימה במדינה מאז ההפגנה נגד הפלישה לעיראק.

האיגודים המקצועיים בבריטניה שארגנו את ההפגנה וקיוו למשוך כמאה אלף איש, נדהמו לגלות כי מספר המפגינים עלה בהרבה על ציפיותיהם. המפגינים מחו נגד תוכנית הצנע של ממשלת הימין בראשות דיוויד קמרון, שנועדה להפחית את הגירעון התקציבי של בריטניה שהוא כיום 10% מהתמ"ג. התוכנית כוללת קיצוצים נרחבים ברווחה, בשירותים הציבוריים, בתקציבי הממשלה וכן פיטורים נרחבים במגזר הציבורי. מנהיג מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, נכח גם הוא בהפגנה ואמר כי המפגינים הולכים בדרכה של התנועה הסופרג'יסטית, תנועת זכויות האזרח בארה"ב והתנועה למאבק באפרטהייד. "המאבק שלנו הוא לשמר ולהגן על השירותים שאנו מוקירים, משום שהם מייצגים את הטוב ביותר במדינה שאנו אוהבים", אמר מיליבנד. מפגינים רבים החזיקו שלטים נגד הבנקים ונגד דיוויד קמרון, בהם סיסמאות כגון "חמדנות הבנקים או צורכי העם", או "קצצו בבונוסים ולא בקצבאות". מזכ"ל איגוד העובדים "יוניסון", דייב פרנטיס, אמר כי מספרם הרב של המשתתפים הוא ביטוי ל"כעס של האדם הפשוט על קיצוצי הממשלה".

מזכ"ל "יונייט" - איגוד העובדים הגדול בבריטניה - לן מקלוסקי, אמר כי היקף הגירעון שפורסם הוא מוגזם. "האלטרנטיבה שלנו היא להתמקד בצמיחה כלכלית באמצעות מיסוי הוגן", אמר לבי-בי-סי. "לכן, לדוגמה, אם הממשלה תהיה אמיצה מספיק, היא תטפל באי-תשלום המסים הגוזל ממשלם המסים הבריטי לפחות 25 מיליארד ליש"ט בשנה".

שר החינוך של בריטניה, מייקל גוב, אמר כי הוא יכול להבין את זעם המפגינים, "אך אנו נתקלים בקושי רב משום שהממשלה ירשה מצב כלכלי איום", אמר לבי-בי-סי.

בכמה תקריות גרמו מפגינים נזק לרכוש והתעמתו עם המשטרה. מפגינים ניפצו את חלון הראווה של סניף "סטארבקס" וריססו סמלי אנרכיה על חזיתו. נזק נגרם גם לסניף בנק HSBC ולסניף של רויאל בנק אוף לונדון. פחי זבל הושלכו לקומה העליונה של חנות הבגדים טופ שופ ברחוב אוקספורד, וקבוצה קטנה של מפגינים השתוללה וזרקה עוגות בחנות פורטון ומייסון בפיקדילי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ