המהומות בסוריה | חומת המגן של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד

בתוך המולת ההפגנות בסוריה, נעלם קולו של חסן נסראללה. האיש שעודד את העם הערבי למרוד במנהיגיו המושחתים, מרגיש פתאום בסכנה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

קול אחד נעלם לפתע בתוך המולת ההפגנות בסוריה: קולו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. האיש אשר עודד את העם הערבי למרוד במנהיגיו המושחתים ואיחל לו הצלחה, שעלץ כל כך כאשר אויבו חוסני מובארק - המנהיג שהעז לעצור פעילי חיזבאללה - הסתלק מכהונתו, או כאשר החלו ההפגנות נגד קדאפי - החשוד העיקרי בהיעלמותו של האימאם מוסא אל-סדר בלוב בשנת 1978 - תבע את סילוקו, גוזר על עצמו שתיקה כאשר להבות מתחילות ללחך את ארמונו של באשר אל-אסד. כי נסראללה, שהצליח לחולל מהפכה פוליטית בתוך לבנון, עלול למצוא עצמו ללא פטרון מדיני ואולי גם בתוך נתק גיאוגרפי עם איראן.

באופן פרדוקסלי, דווקא הסכנה שנשקפת לחיזבאללה מנפילתו של אסד היא גם חומת המגן של הנשיא הסורי. כאשר הילרי קלינטון הבהירה אתמול שארה"ב לא תתערב צבאית בסוריה, היא תירצה זאת בהיעדר הסכמה בינלאומית לכך, אבל לוושינגטון, כמו לישראל, לטורקיה ולאיראן, יש סיבות מצוינות לרצות בהמשך שלטונו של אסד. אסד, אשר התקרב בשנה האחרונה לארה"ב וזכה אחרי שש שנים לשגריר אמריקאי בדמשק, נתפש כשסתום ביטחון נגד פעולה אלימה של חיזבאללה נגד ישראל או נגד השתלטות פיזית על לבנון, כהמשך לשליטה הפוליטית בה.

אסד גם חשף חילוקי דעות בינו לבין איראן אחרי הביקור מעורר המחלוקת של אחמדינג'אד בלבנון והן בשאלת עתידה של עיראק. נפילת משטרו של אסד עלולה לפתוח לרווחה בפני איראן את הדרך ללבנון - כאשר זו לא תצטרך עוד להתחשב בעמדת סוריה.

טורקיה, שמשחקת את תפקיד המתווכת הפייסנית, מודאגת לא פחות. נפילתו של אסד עלולה לטרוף את קלפיה אם במקומו של אסד יבוא משטר בלתי מוכר, אשר עשוי לראות בטורקיה בעלת ברית בלתי ראויה בגלל קשריה עם אסד, או כזה שיניח לאיראן להרחיב את השפעתה בלבנון. בכל סוף השבוע קיימו ראש ממשלת טורקיה ושר החוץ שלו שיחות עם אסד והציעו לו להתחיל בסדרה של רפורמות, אבל טורקיה ראתה גם מה עלה בגורלם של מנהיגים אחרים שניסו להציע רפורמות במקום שינוי של ממש.

כל אלה מדאיגים את וושינגטון, שבשלב זה נראה כי איננה שותפה לחשש של חיזבאללה ומניחה כי התרחיש הריאלי לא יהיה נתק בין חיזבאללה לאיראן, אלא להפך. לפיכך היא מוכנה להסכין עם המשך מנהיגותו של אסד בתמורה לכך שיוותר בחלק מתביעות המפגינים, או לפחות יצליח להשקיט את המפגינים באלימות "סבירה".

בינתיים מנסה אסד את הנוסחה ששימשה ללא הצלחה את בן עלי בתוניסיה, מובארק במצרים וסאלח בתימן: קניית זמן באמצעות פיטורי הממשלה הצפויים מחר, והבטחה לרפורמות שמהותן קוסמטית. ביטול מעמדה העליון של מפלגת הבעת' או ביטולו של משטר החירום שנוהג במדינה מאז 1963, אינם מסלקים את יכולתה של האליטה השלטונית שמוחזקת בידי בני המשפחה ומקורביו להמשיך ולהחזיק במשאבים הכלכליים והצבאיים של המדינה.

בסוריה זוכרים היטב גם את "אביב דמשק" הקצרצר, שעליו הכריז אסד מיד אחרי מינויו בשנת 2000. אז הוא התיר לסלוני תרבות לקום ולקיים דיונים על מהות הדמוקרטיה ואף נפגש עם יריבים פוליטיים. אבל בתוך שבועות ספורים הסתיימה הפתיחות ופעילי זכויות אזרח נעצרו ונאסרו. בה בעת אסד מנסה גם להשיב על כנו את "משטר הפחד", שהטיל אביו בשנת 1982 ושבחסותו נהנה בשאר מ-11 שנות שקט. הוא יורה והורג אזרחים, עוצר מאות, ומנסה לשכנע כי מדובר ב"כוחות זרים" אשר מנסים להפיל את משטרו. בעיקר, הוא סומך על הצבא, אשר בניגוד למצרים, עלול להפסיד את כל טובות ההנאה שיש לו כחלק מן הנאמנות לשליט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ