תבוסה למרקל בבחירות מחוזיות בגרמניה

זעם הבוחרים על מדיניות הממשלה במשברים ביפאן ולוב הוביל להפסד היסטורי בבאדן-וירטמברג, בה שלטו השמרנים 58 שנה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. מפלגתה של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, המפלגה הנוצרית- דמוקרטית (CDU), ספגה הפסד היסטורי בבחירות מקומיות חשובות במדינת מחוז באדן-וירטמברג שבדרום גרמניה, כך לפי תוצאות חלקיות שהתפרסמו אתמול. תושבי מדינת המחוז העשירה, שתמכו בנוצרים-דמוקרטים ברצף 58 שנה, זועמים על תגובתה של מרקל למשברים ביפאן ובלוב. לפי התוצאות החלקיות, הירוקים ניצחו לראשונה בתולדותיהם בבחירות במדינת מחוז.

לפי התוצאות החלקיות שפרסמה רשת הטלוויזיה הציבורית ARD, ניצחה בבחירות האופוזיציה בגרמניה - גוש המפלגות המורכב מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) ומפלגת הירוקים. הירוקים קיבלו 24%, והסוציאל-דמוקרטים 23.2%, מה שמעניק להם יחד את האפשרות להקים ממשלה מחוזית. לעומתם, הנוצרים-דמוקרטים קיבלו 39.5% בלבד. השותפים הזוטרים של מרקל בקואליציה, הדמוקרטים החופשיים, קיבלו 5.1% מהקולות.

באחרונה, בעקבות המשבר הגרעיני ביפאן, החליטה מרקל לסגור באופן זמני את שבעת הכורים הגרעיניים הישנים ביותר במדינה, ולבדוק את מצבם. ארבעה מהם נמצאים בבאדן-וירטנברג. ההחלטה עוררה ביקורת חריפה במדינת המחוז. במקביל, בוחרים שמרנים רבים מותחים ביקורת גם על החלטתה של גרמניה להימנע בהצבעת מועצת הביטחון של האו"ם על המתקפה בלוב, והתרחקותה מבעלות בריתה המערביות.

ההפסד בבאדן-וירטנברג, הגובלת בצרפת ושווייץ והיא מקום מושבן של יצרניות הרכב דימלר ופורשה, הוא בבחינת מכה קשה למרקל, שכבר הפסידה בבחירות במדינות המחוז נורדריין-וסטפליה במאי והמבורג בפברואר. בשנה הקרובה ייערכו בחירות בשלוש מדינות מחוז נוספות. ב-2005, בעקבות הפסד בבחירות במדינת מחוז מרכזית, נורדריין-וסטפליה, הכריז קודמה של מרקל בתפקיד, גרהרד שרדר מהסוציאל-דמוקרטים, על בחירות בזק, בהן הפסיד את השלטון.

מעבר למהלומה המורלית בברלין, ההפסד עלול להקשות על מרקל אף יותר להעביר חוקים בבונדסראט (הבית העליון של הפרלמנט), שבו מיוצגות 16 מדינות המחוז של גרמניה. את הרוב בבונדסראט איבדה מרקל כבר בבחירות מקומיות קודמות, אבל כעת היא תתקשה עוד יותר לזכות בתמיכה במדיניותה הימנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ