28.03.1979 / כמעט שואה גרעינית בארצות הברית

היום לפני 32 שנה:

יעל גרינפטר, היום לפני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר, היום לפני

ב-28 במארס 1979 הופעלה האזעקה בתחנת הכוח באי "שלושת המיילים" בפנסילווניה. בעקבות כשלים במערכת, טעויות אנוש וליקויי הכשרה של העובדים נגרם "כמעט אסון גרעיני". זאת בשל תקלה בשסתום במערכת הקירור, באחד מהכורים בתחנה הגרעינית.

למחרת דיווח "הארץ" כי "אזעקה גרעינית ומצב הכן הוכרז היום בתחנת הכור הגרעיני הנמצאת על אי במרחק של כ-16 ק"מ מהעיר האריסבורג (פנסילווניה). התחנה ננטשה על ידי כל עובדיה הבוקר, ונמסר כי הסיבה לכך היתה קרינה שדלפה ממערכת צינון בתוך המפעל. עד כה לא נמסר על נפגעים".

בימים הבאים פורסמה ב"הארץ" שורה של דיווחים, מאמרים והסברים על כורים גרעיניים, על התועלת שבהפעלתם ועל הסכנות הכרוכות בכך. הממשל האמריקאי שקל פינוי של כמיליון תושבים מהאזור ומבירת פנסילווניה, האריסבורג, והחל - בשלב הראשון - לפנות נשים הרות. יומיים לאחר התאונה דיווח "הארץ" כי "בארה"ב גובר החשש לשואה גרעינית", כתוצאה מהתקלה בכור שגרמה להתפשטות קרינה בסביבה. עוד דווח כי "נציג של הוועדה לאנרגיה גרעינית אמר: 'יש פוטנציאל לתופעה של התכה', הנחשבת לסכנה החמורה ביותר היכולה להתרחש בכור גרעיני, מלבד התפוצצות גרעינית של ממש".

מומחים מרחבי ארה"ב שהוזעקו לפנסילווניה עשו כל מאמץ אפשרי לצנן את הכור שניזוק קשה ושממנו נפלטה קרינה. לדבריהם, אחת הבעיות העיקריות היתה החום הגובר בעקבות התקלה במערכת הקירור. "מעולם לא התעוררה בעיה דומה", הטעימו.

שלמה שמיר, כתב "הארץ" בניו יורק, דיווח כי "שירותי התברואה של מדינת ניו יורק באזור המטרופולין הועמדו במצב הכן לקראת האפשרות שאוויר ומקורות מים יקלטו זיהום רדיואקטיווי מן הדליפה". עוד נאמר בידיעה כי החזאים "מוסרים ללא הרף תחזיות של כיווני הרוחות ומדגישים כי אין חשש שהרוחות יעבירו את הזיהום מעל האריסבורג לניו יורק".

כתב "הארץ" בגרמניה דניאל דגן דיווח כי "התקלה שאירעה בתחנת הכוח הגרעינית בארה"ב עשויה להגביר במידה ניכרת את השפעתם של מתנגדי תוכנית האנרגיה האטומית של ממשלת בון". בידיעה נוספת מגרמניה דווח כי "כמו במדינות קומוניסטיות אחרות, נמנעו כלי התקשורת המזרח גרמניים לדווח על התקלה בארה"ב. הסיבה לכך היא שמזרח ברלין בונה שורה של תחנות כוח גרעיניות בנוסף לאלה שכבר פועלות בתחומה". כתב "הארץ" בסקנדינוויה דיווח כי "כמאה נשים הפגינו ליד ביתו של ראש הממשלה השוודי, ותבעו איסור מוחלט של הפעלת כורים גרעיניים בשוודיה". בדנמרק דרשו מומחים לאנרגיה גרעינית לתבוע משוודיה את הפסקת הפעלתו של הכור הגרעיני 'ברסבק' הנמצא במרחק של כ-20 ק"מ מקופנהאגן.

כשבוע לאחר התאונה, כתב ירח טל ל"הארץ" כי לדעת מדענים בטכניון "עד סוף העשור יפעלו בעולם 1,200 תחנות כוח גרעיניות (כמחצית מהן בארה"ב), שיספקו 15 עד 30 אחוז מתצרוכת האנרגיה של המדינות שיקימו אותן". עוד אמרו מומחים כי התקלה בפנסילווניה היתה מקרה נדיר, וכי אין ספק שתעורר לכל היותר את הדיון הציבורי בנושא האנרגיה הגרעינית. הפרופסורים עמוס נוטע ויצחק סגל מהפקולטה להנדסה גרעינית בטכניון ניסו להרגיע את החוששים מתקלות דומות בישראל, ואמרו כי "תקלה כמו זו שאירעה בארה"ב לא יכולה להיווצר בכור מחקר קטן כפי שקיים כיום בישראל, ובאשר לתחנות שבדרך, הן יוקמו תוך התחשבות בנתוני הבטיחות המירביים". השניים הוסיפו כי "הואיל וישראל אינה מתכוונת לפתח כור משלה אלא לרכוש כור מן המוכן, מושם הדגש בתחום הכשרת כוח אדם". לסיכום דבריהם אמרו נוטע וסגל כי להערכתם, "מעז יצא מתוק. התקלה בכור הכוח הגרעיני בארה"ב הביאה להעמקת המודעות לנושא בטיחות הכורים ולהשקעות נוספות בכוח אדם וציוד בתחום רגיש זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ