סוכנויות הידיעות

המורדים בלוב השתלטו היום (שני) על סירת, עיר הולדתו של שליט המדינה מועמר קדאפי - כך הודיע היום דוברם. "אנחנו מאשרים היום כי סירת נפלה לידיים פרו-דמוקרטיות", אמר הדובר, שאמסידין עבדוללה. לדבריו, המורדים לא נתקלו בהתנגדות רבה.

אתמול אמר מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו רסמוסן, כי הברית הצבאית הסכימה לקבל את הפיקוד על המבצע הצבאי בלוב. "נאט"ו החליטה לקבל על עצמה את כל היבטי החלטת מועצת הביטחון ולהגן על אזרחים הנמצאים תחת איום משטר קדאפי. לא פחות מכך, ולא יותר מכך", אמר המזכ"ל. ההערכה היא שהעברת הפיקוד מצבא ארה"ב לנאט"ו תתבצע בתוך 72 שעות.

ההודעה התקבלה על רקע דיווחים כי מורדים לובים השתלטו מחדש על שני מתקני נפט מרכזיים והתקדמו מערבה לעבר טריפולי אתמול, הודות לתקיפות אוויריות של כוחות הקואליציה, שהטו את מאזן הכוחות לרעת צבאו של מועמר קדאפי. המתקנים שבחופי ראס לנוף ואל-ברגה אחראים לחלק גדול מייצוא הנפט של לוב - המגיע ל-1.5 מיליון חביות ביום - שנפסק מתחילת ההתקוממות בפברואר.

"המורדים לא נתקלו בהתנגדות. הכוחות של קדאפי פשוט התמוססו", אמר סולימאן אברהים, מתנדב בכוחות המורדים, שישב במשאית בכביש המחבר בין שתי הערים. "זה לא היה יכול לקרות בלי נאט"ו. הם נתנו לנו תמיכה". בנוסף, דווח אמש על פיצוצים עזים בטריפולי, ככל הנראה הפצצות של הקואליציה, וכן על קרבות בין המורדים לנאמני קדפי בעיר מיסרתה.

הצג את לוב במפה גדולה יותר

למרות התקדמות המבצע, ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בראיון לגרדיאן כי ארצו מוכנה לתווך במו"מ להשגת הפסקת אש מהירה בלוב. הוא הזהיר מפני הידרדרות המצב לכדי "עיראק שנייה או אפגניסטאן נוספת".

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה את הפעולה בלוב כדי להגן על אזרחים, לאחר שכוחותיו של קדאפי תקפו מפגינים שדרשו את התפטרותו אחרי 42 שנות שלטון. התקיפות האוויריות פגעו בכוחות של קדאפי ואפשרו למורדים להתקדם, פחות משבועיים לאחר שנראה היה שהם על סף תבוסה. מאז תחילת המבצע, הבהירה ארה"ב שהיא אינה מעוניינת לקחת בו חלק משמעותי לאורך זמן, וקיוותה להסכמה שתאפשר את העברת הפיקוד לנאט"ו.

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, הגנה אתמול על החלטת הממשל לתמוך בפעולה צבאית בלוב. "בלוב יש מנהיג שהשתמש בצבא נגד המפגינים מקצה אחד של ארצו ועד לקצה האחר", היא אמרה. שר ההגנה רוברט גייטס אמר באותו הראיון כי ארה"ב אינה מציבה את סילוקו של קדאפי בתור יעד מוגדר, כי "אתה לא רוצה להציב יעדים שאין לך ביטחון שתוכל להגשים אותם. שינוי משטר זה עסק מורכב מאוד, זה לא חלק ממבצע צבאי".

לצד הניסיון לצמצם את חלקה של וושינגטון במבצע, אמרו בכירים בפנטגון כי הם בודקים תוכניות להרחיב את עוצמת המתקפות ואת אמצעי המעקב המשמשים במערכה הצבאית, כולל שימוש במטוס מפציץ מדגם לוקהיד 130-AC, וכן במסוקים ובמזל"טים.

אחד ממנהיגי המורדים בלוב אמר אתמול כי קטאר הסכימה לשווק נפט גולמי שיופק בשדות הנפט במזרח לוב, שכבר אינם בשליטת מועמר קדאפי. קטאר, מדינה קטנה ועשירה בנפט, היא המדינה הערבית הראשונה שמשתתפת באכיפת איסור הטיסה בשמי לוב.


מורד לצד תמונת צ'ה גווארה, בנסיעה מערבה מבין ג'וואד, אתמול

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ