סקס, שקרים וגזענות: מהטמה גנדי שלא הכרנו

ביוגרפיה חדשה של מנהיגה הנערץ של הודו חושפת כי הוא היה גזען וניהל רומן עם שרירן יהודי

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

מהטמה גנדי ייזכר תמיד כאביה של הודו המודרנית, חלוץ תנועת אי-הציות האזרחי, מנהיג אידיאולוגי אהוב שצם לאורך תקופות ארוכות כדי לטהר את נשמתו, דחה את הבעלות על נכסים ולא לבש דבר, פרט לשל פשוט ומסורתי שתפר לעצמו. הביוגרפיות שנכתבו על המנהיג הנערץ הקנו לו כמעט מעמד של קדוש, אלא שספר חדש על חייו חושף צד אחר שלהם.

על פי הפרסומים החדשים, גם לגנדי היו סודות. לדוגמה, הוא היה ביסקסואל שעזב את אשתו לטובת שרירן יהודי-גרמני. נוסף על כך, הוא נהג בגזענות כלפי שחורים. את הביוגרפיה החדשה כתב העורך המכובד של הניו יורק טיימס לשעבר, ג'וזף לליבלד. לטענתו, גנדי היה אדם עם אידאולוגיות אישיות סותרות על גזע ומיניות, שאולי חי רעיונות כמו אהבה לאנושות - אך באופן מעשי בז לאנשים רבים שהכיר.

קטעים מן הספר, העומד לצאת לאור בקרוב וייקרא "נפש גדולה: מהטמה גנדי ומאבקו בטרור", פורסמו ב"וול סטריט ג'ורנל", כמו גם ביקורת עליו. לליבלד טוען בין היתר כי אהובו של גנדי היה ארכיטקט ושרירן יהודי-גרמני בשם הרמן קלנבך. גנדי נטש למענו את אשתו ב-1908, והשניים חיו יחד שנתיים בדרום אפריקה. הם נשבעו להעניק זה לזה "עוד ועוד אהבה. אהבה בעוצמה כזאת שהעולם, לתקוותם, טרם נתקל בה".

גנדי וקלנבך נאלצו להיפרד כשגנדי חזר להודו ב-1914, כיוון שאזרחי גרמניה לא הורשו לנסוע להודו בשעת מלחמה. מאוחר יותר כתב גנדי כי הווזלין והכותנה הם "תזכורות תמידיות" לקלנבך. לטענת לליבלד, ניתן לייחס לכך את החוקן שנהג גנדי לעשות לעצמו, גם אם היו יכולים להיות לפעילות הסברים אחרים.

לטענת המחבר, בערך באותו זמן המליץ גנדי ליהודים לאמץ מאבק בלתי אלים בנאצים, ואמר כי "יהודי אחד שמסרב לציית לחוקיו של היטלר" יספיק כדי "להמס את לבו". גנדי גם המליץ ליהודי פלסטינה "לסמוך על רצונם הטוב של הערבים" ולהמתין עד ש"דעת הערבים תבשיל לכך", ואז להקים מדינה יהודית. הוא כתב מכתב להיטלר, ובו התייחס אליו כאל "חברי".

בד בבד, באשראם שלו בג'והרט, גישותיו של גנדי כלפי מין הומוסקסואלי היו מורכבות וסותרות. "איני יכול לדמיין דבר מכוער יותר מיחסי מין בין גבר לאשה", הצהיר, וגיבש תקנות שאפשרו לזרוק מהאשראם את כל מי שהואשם ב"דגדוגים מופרזים". באשראם, גם זוגות נשואים אולצו להישבע להתנזרות.

לפי לליבד, באותו זמן ממש עודד גנדי, אז בן 70, את קרובת משפחתו מאנו, בת 17, לפשוט את בגדיה בשעת "חיבוקי הלילה" אתו. לפי הדיווחים, הוא פיטר כמה מחברי פמלייתו הנאמנים משום שהרימו גבה ורמזו שיחסיו עמה סותרים את תקנותיו.

גילויים אחרים בספר מציירים את גנדי כגזען כלפי השחורים בדרום אפריקה. "לקחו אותנו לכלא שנועד לכושים", התלונן גנדי באחד הקמפיינים שלו לזכויות ההודים. "יכולנו להבין שלא דירגו אותנו יחד עם הלבנים, אבל להיות מוצב באותה דרגה עם הילידים נראה מוגזם מדי. כושים הם באופן עקרוני בלתי-תרבותיים, והפושעים שבהם עוד פחות. הם עושי צרות, מלוכלכים וחיים כמו בעלי חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ