ברק אובמה: "מסרב לחכות לתמונות טבח לפני שיוצאים לפעולה"

נשיא ארה"ב התייחס בנאום שנשא למבצע בלוב והדגיש כי היעד של הפלת קדאפי יקודם "באמצעים לא צבאיים"

הארץ
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתבת "" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עשה לפנות בוקר (שלישי) מאמץ נוסף לשכנע את בני עמו ואת חברי הקונגרס בחיוניות המתקפה נגד כוחותיו של שליט לוב, מועמר קדאפי. הנשיא לא סיפק פרטים חדשים לגבי אסטרטגיית היציאה מהמחויבות החדשה, אך הדגיש כי לוב היא לא עיראק. "ברור שלוב והעולם יהיו מקום טוב יותר בלי קדאפי בשלטון. אימצתי את היעד הזה ונקדם אותו באמצעים לא צבאיים", אמר אובמה.

אובמה הדגיש כי "הרחבת המבצע הצבאי לשינוי המשטר תהיה טעות. אם היינו מנסים לסלק את קדאפי בכוח, הקואליציה שלנו היתה מתפצלת. היינו צריכים לשלוח כוחות קרקעיים להשלמת המשימה, או לסכן אזרחים רבים בתקיפות מן האוויר. היינו בנתיב הזה בעיראק. הודות להקרבת חיילינו ונחישות הדיפלומטים שלנו, יש לנו תקווה לגבי עתידה של עיראק, אך שינוי משטר שם לקח שמונה שנים, גבה את חייהם של אמריקאים ועיראקים וכמעט טריליון דולר. זה לא משהו שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לשחזר בלוב".

בנאום שנשא באוניברסיטת ההגנה בוושינגטון הסביר אובמה כי "ידענו שאם נחכה עוד יום אחד, בנגאזי עשויה להפוך לזירת טבח שהיה מהדהד באזור כולו ומכתים את המצפון של העולם. האינטרס הלאומי שלנו לא יכול היה לתת לזה לקרות".

הנשיא, שזכה לביקורת מצד השמרנים על חוסר רצונו הבולט לקחת חלק במבצע הצבאי בלוב והוגדר כ"צופה העליון" במקום "המפקד העליון", דיבר על אחריותה של ארה"ב בתור מדינה ששימשה לא אחת בתור "העוגן" של העולם, אך גם על כך ש"אין לצפות שאמריקה תהיה השוטרת של העולם כשיש לנו כל כך הרבה צרכים דחופים כאן בבית".

עם זאת, לדברי אובמה, במקרה של לוב "עמדה לפנינו אלימות בקנה מידה מזוויע. היתה לנו יכולת ייחודית לעצור את האלימות ובתור נשיא, אני מסרב לחכות לתמונות של טבח וקברים המוניים לפני שאנו יוצאים לפעולה".

אובמה הוסיך כי האינטרס האסטרטגי האמריקאי היה בין היתר למנוע מאלפי פליטים נוספים מלהגיע למצרים ותוניסיה שחוות מעבר שלטון "לא אלים אך שברירי". "עריצות בצורתה החשוכה ביותר היתה מאפילה על הדחפים הדמוקרטיים באזור, והמנהיגים הדכאניים היו מגיעים למסקנה שאלימות היא האסטרטגיה הטובה ביותר להחזיק בשלטון. אני לא מפחית בעלויות של המבצע הצבאי, אך אני משוכנע שכשלון לפעול בלוב היה נושא מחיר גבוה בהרבה בשביל אמריקה".

אובמה שיבח את הפעולה המהירה נגד קדאפי כשהדגיש ש"בחודש אחד, ארה"ב עבדה עם שותפיה הבינלאומיים לגייס קואליציה רחבה, להבטיח ייפוי כוח עולמי להגנה על האזרחים, לעצור צבא מתקדם, למנוע טבח, ולהחיל אזור האסור לטיסה. לשם השוואה -בשנות ה-90 בבוסניה לקח לקהילה הבינלאומית למעלה משנה להתערב עם כוח אווירי להגן על האזרחים. לנו זה לקח 31 יום".

הנשיא דיבר גם על הקשיים העומדים בפני הקואליציה ובפני לוב בעתיד כשאמר ש"לאמריקאים עוד נותרו שאלות לגבי המאמצים שלנו בלוב. קדאפי נשאר בשלטון, וכל עוד הוא שם, לוב מסוכנת. יתרה מזו - גם אם הוא יעזוב, 40 שנות עריצות השאירו את לוב שסועה וללא מוסדות חזקים של החברה האזרחית. מעבר למשטר לגיטימי יהיה משימה קשה, וגם אם ארה"ב תתרום את חלקה, זו משימה של הקהילה הבינלאומית, והחשוב מכל, של העם הלובי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ