29.03.1995 / תוקפי הסופר המצרי נגיב מחפוז הוצאו להורג

היום לפני 16 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

מאז נרצח במצרים העיתונאי והסופר החילוני פרג' פודא ב-1993, הסתובבו רבים מאנשי הרוח החילוניים במדינה מלווים בשמירה ממשלתית צמודה, מחשש לפגיעה מידי דתיים קיצוניים; אבל נגיב מחפוז, חתן פרס נובל לספרות (1988), התהלך בעירו קהיר בגפו. זאת אף על פי שנחשב לכופר בעיני האיסלאם הקיצוני. השייח המצרי עבד אל רחמן, שעמד באותה עת בפני משפט בניו יורק, באשמת ניסיון לפוצץ את בניין האו"ם בעיר, הכריז על ספרו של מחפוז "ילדי גאבאלווי" בר-השוואה לספרו של סלמן רושדי, "פסוקי השטן", מבחינת חטאיו לחוק האסלאמי. "החוק האסלאמי קורא לכל האנשים האלה להביע חרטה, ואם אינם עושים זאת - יש להרגם", אמר בראיון ל"ניו יורקר".

ב-14 באוקטובר 1994 התנפלו צעירים על הסופר, 83, מחוץ לפתח ביתו, ודקרו אותו פעמיים בעורפו. מחפוז, שהתמוטט והובל לבית חולים, שרד אך בקושי. בחודשיים הבאים צפוי היה לו שיקום ממושך, אשר בסופו נותרה ידו הכותבת משותקת למחצה. "אף ארגון לא נטל על עצמו בינתיים את האחריות לניסיון ההתנקשות", דיווח אז ב"הארץ" גיא בכור, "אך בקהיר משוכנעים הכל כי גורמים איסלאמיים קיצוניים הם שניסו להרגו, וכי זהו ניסיון נוסף להפחיד את האינטלקטואלים החילוניים במדינה, שיצאו בגלוי נגד הפונדמנטליזם הקיצוני". התעוררות האיסלאם הקיצוני במארס 1992, שביקש להפיל את שלטונו החילוני של מובארק ולהשתית תחתיו משטר דתי, גבתה עד אז את חייהם של יותר מ-300 בני אדם.

הממשלה המצרית גינתה מיד את ניסיון ההתנקשות; ואף שכמה מכתביו של מחפוז נאסרו על ידי הממשלה, בכיריה סרו לבקרו בבית החולים. "אני מתפלל לאלוהים שהמדינה תיחלץ מהרוע הזה, מהפונדמנטליזם, כדי שאפשר יהיה להגן על שלום האזרחים, חופש הדת והאיסלאם", אמר מחפוז הפצוע ממיטתו.

המשטרה פתחה במצוד נרחב אחר הפושעים: "לכידת המתנקשים חשובה במיוחד לממשלת מצרים", כתב בכור, "שכן מחפוז הוא אחד האישים המצרים הידועים בעולם, והידיעה על דקירתו דווחה בהרחבה בכלי התקשורת בעולם". כוחות משטרה הקיפו בית קפה ברובע עין-שאמס בעיר, שנודע כמעוז של הקנאים האסלאמיים. בעיצומו של קרב יריות נעצרו עשרות אנשים, כמה מהם, לפי מידע מודיעיני מוקדם שהגיע למשטרה, מעורבים בתכנון ההתנקשות במחפוז ובפעילות אנטי-חילונית.

בתום משפט קצר שנערך ל-16 הנאשמים, גזר בינואר 1995 בית דין צבאי במצרים דין מוות על שני קיצונים מוסלמים שנטלו חלק בניסיון ההתנקשות: מוחמד נאגי מוסטפא, 21, נידון למוות על ביצוע הדקירה; מוחמד אבו אל-פראג מחלאווי, בן 22, נדון למוות באשמה כי סייע במעקב אחר מחפוז לפני ניסיון ההתנקשות. "על שני נאשמים אחרים הוטל עונש מאסר עולם, על התפקיד שמילאו בדקירתו של הסופר. שלושה מ-16 הנאשמים זוכו", דיווח בכור. על תשעת הנותרים הוטלו עונשי מאסר שנעו בין שלוש ל-15 שנה.

התביעה דרשה להטיל עונש מוות על שלושה נאשמים נוספים. שניים מהם, עאמר מוחמד אבראהים, שהואשם במתן סיוע למארב, וחוסיין עלי עוואד, שסייע בתצפית על הבית, נשפטו למאסר עולם. השלישי, יאסר אבו עטייה מחמוד, שהואשם באחזקת חומרי נפץ, נדון לשבע שנות עבודת פרך. שאר הנאשמים הואשמו בעבירות חמורות פחות, כגון הצטרפות לחוליות הטרור של אל-ג'מאעה אל-איסלאמיה (ארגון הטרור המוסלמי הגדול במצרים), אחזקת כלי נשק וזיוף תעודות זהות". מעט אחר כך אישר הנשיא מובארק את עונש המוות. משפחתו של מחפוז מסרה בשמו שהוא חלש מכדי להגיב. ב-29 במארס 1995 הוצאו השניים להורג בתלייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ