נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מגיע ביום חמישי לטוקיו בירת יפאן

הנשיא הצרפתי מגיע מסין, שם הוא לוקח חלק בוועידה הכלכלית ה-G-20. סרקוזי יפגש עם ראש ממשלת יפאן, ויציע את עזרתה של צרפת בטיפול במשבר הגרעין

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לא מפחד מהקרינה: נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, יגיע ביום חמישי הקרוב לטוקיו, בירת יפאן. סרקוזי צפוי להיפגש עם ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, ולהציע את עזרתה של צרפת בטיפול בנזקי הצונאמי.

בהודעה שיצאה ממשרדו של הנשיא הצרפתי נמסר כי סרקוזי מגיע לאזור במסגרת השתתפותו בוועידה הכלכלית ה-G-20, הנערכת בסין. סרקוזי צפוי להיות בסין ביום רביעי, ובחמישי יגיע ליפאן.

סרקוזי. לא מפחד מהקרינה. תצלום: אי-פי

סוכנות הגרעין של יפאן פנתה באחרונה לתעשיית הגרעין של צרפת, בבקשה לסיוע במשבר הגרעיני באתר בפוקושימה. צרפת היא המדינה "הגרעינית ביותר", מאחר והאנרגיה במדינה נסמכת בעיקר על תעשיית הגרעין, כאשר למעלה מ-70% מתפוקת האנרגיה מיוצרת בכורים גרעיניים.

אתמול נודע כי מים רדיואקטיביים ברמת קרינה גבוהה ביותר, דלפו מאחד הכורים בפוקושימה וסימני פלוטונים התגלו באדמה באתר, כך דיווחה החברה המפעילה את הכור. ארגון גרינפיס הודיע כי גילה רמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית מחוץ לאזור האסור לכניסה. סוכנות הידיעות קיודו מסרה גם כי חברת טפקו, המפעילה את ששת הכורים בפוקושימה, ביקשה לקבל סיוע מחברות צרפתיות.

שורה של דליקות, פיצוצים ודליפות קרינה אילצה שוב ושוב את המהנדסים בפוקושימה להשעות את המאמצים לקרר את הכורים. שלשום, היתה רמת הקרינה במים בכור מס' 2 פי 100 אלף יותר מהרגיל. התכה חלקית של מוטות דלק בתוך הכור גרמה לרמות הקרינה הגבוהות. מזכיר ממשלת יפאן, יוקיו אדאנו הודיע שהקרינה מתרכזת בעיקר בבניין הכור. לדברי מארי ג'נקס, מומחה לאנרגיה גרעינית ומרצה באוניברסיטת סן דייגו, "אין ברירה אלא לייבש את המפעל, לחבר אותו שוב לחשמל ולהתחיל לקרר אותו".

טפקו הודיעה כי רמות קרינה גבוהות התגלו במים בתעלות בטון תת-קרקעיות מחוץ לתחום הכור. הרשות האמריקאית להגנה על הסביבה מציינת כי רמה זו יכולה לגרום לנזק רב לבני האדם. ראשי טפקו מסרו שהתעלות לא מובילות לים, אולם אין לפסול את האפשרות שמים רדיואקטיביים יחלחלו לאדמה. עוד הודיעה החברה כי התגלה פלוטוניום בחמישה מוקדים באתר, אולם הדגישה כי הסימנים שנמצאו אינם מסוכנים. כדי להתמודד עם משימת הקירור הממושכת, ביקשה טפקו סיוע מחברות צרפתיות המייצרות כורים גרעיניים ונחשבות למומחות בנושא. בצרפת רוב אספקת החשמל מסופקת בידי כורים גרעיניים.

כמו כן, מסר ארגון גרינפיס כי מומחים מטעמו אישרו שקרינה גבוהה התגלתה בכפר השוכן במרחק 40 ק"מ מצפון-מערב לפוקושימה. גרינפיס קרא להרחיב את רדיוס אזור איסור הכניסה, 20 ק"מ כיום.

עם זאת, בכירים יפאנים ומומחים בינלאומיים הדגישו כי רמות הקרינה הרחק מפוקושימה אינן מסוכנות לבני אדם, שחשופים לרמות קרינה גבוהות יותר מדי יום ממקורות טבעיים כמו קרני רנטגן או טיסות, ממילא. עם זאת, גרינפיס קרא לממשלה להכיר בסכנה "ולחדול מהעדפת הפוליטיקה על פני המדע". הידהיקו נישיאמה, בכיר בסוכנות לבטיחות גרעינית ביפאן, הכחיש שרמות הקרינה גבוהות ואמר שמדידות גרינפיס אינן אמינות. "כמעט שלא נשארו בני אדם באזור האסון", הוסיף. נישיאמה ציין כי רמות הקרינה בים מחוץ לכורים, שנסקו שלשום והיו פי 1,850 מהרמה הרגילה, ירדו בצורה חדה.

במקביל, עיתונאים יפאנים מדדו באופן עצמאי את הקרינה הרדיואקטיבית באזור הסמוך לכורים. נאומי טויודה, עיתונאי יפאני, בא לעיר פוטאבה, שלושה ק"מ ליד האתר הגרעיני. טויודה וקבוצת הכתבים והצלמים שהתלוו אליו גילו שמונה הגייגר שלהם מצביע על ערכי קרינה גבוהים ביותר. קבוצת העיתונאים באה לבית חולים מקומי וטויודה הפעיל את מונה הגייגר. לדבריו, "המד השתולל. המחוג הגיע למקסימום, ואמרתי לעצמי:זה לא ייאמן. זה ממש מפחיד", אמר. לדעת טויודה, בהתחשב בתוצאות המדידות שעשה בעיירות שבקרבת התחנה, יש להרחיב את רדיוס האזור האסור לכניסה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ