נוסחת ההצלחה: כוכבות פורנו לבושות

יוצרי סרטים באינדונזיה מצאו דרך להתמודד עם כללי הצנזורה האיסלאמית הנוקשים

אוברי בלפורד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוברי בלפורד

ניו יורק טיימס

ג'קארטה. צילומי הסרט "אחות שטן 2", מותחן אימה דל תקציב, נראו כמו מבצע חשאי. במקום לרדוף אחר יחסי ציבור, השביע במאי הסרט את הכתבים שביקרו באתר הצילומים לא לומר מלה. כל פיסת מידע או תמונה שיודלפו החוצה עלולים להביא איסלאמיסטים זועמים לסט, ואף להכניס את יוצרי הסרט לכלא. הסיבה: השחקנית הראשית בסרט היא שחקנית פורנו יפאנית, המופיעה בו בלבוש מלא.

"אחות שטן 2" היא חלק מנוסחת הצלחה שגיבשה חברת ההפקה "מקסימה פיקצ'רס", אותה היא משחזרת שוב ושוב בשנתיים האחרונות. מנהלי מקסימה הבינו כי קהל רב באינדונזיה, מדינה בעלת רוב מוסלמי, ישלם לראות שחקניות זרות בסרטים למבוגרים מככבות - עם בגדים, כמובן - בסרטים מקומיים. עד כה הנוסחה הוכיחה את עצמה: רבים מהסרטים שהפיקה החברה הפכו לשוברי קופות.

"אנחנו צבועים", אומר במאי הסרט, אודי מוליה חידייאת. "הצופים יודעים מי הן השחקניות, אבל הם לא יודו בכך בעצמם. אלה יחסי אהבה-שנאה".

הסרט צולם תחת אבטחה מוגברת במיוחד. כוכבת הסרט סורה אאוי באה בחשאי מיפאן לאינדונזיה, ולאורך כל שהותה דאגה ההפקה להסוות את נוכחותה מחוץ לחדר המלון והצילומים.

רק במקומות ספורים בעולם למלה "פורנוגרפיה" יש משמעויות פוליטיות כה טעונות כמו באינדונזיה. אם בעבר היתה ידועה אינדונזיה כמדינה מוסלמית מתונה יחסית המעניקה בית לקהילה לא-מוסלמית גדולה, בשנים האחרונות חלה בה התחזקות של השמרנים האיסלאמיים, המנסים לעצב את פני החברה האינדונזית מחדש.

ב-2008 חוקק הפרלמנט חוק הקובע עונש מאסר עד 12 שנים על ייצור או הפצת פורנוגרפיה - מונח המתייחס לכל דבר, החל מציור, סרט או ריקוד - הפוגעת ב"מהוגנות הציבור". כמו כן, הוטלה הגבלה על גישה לאתרי פורנוגרפיה ברשת. בד בבד, ארגונים איסלאמיים כמו "חזית ההגנה האיסלאמית" יצאו בשנה שעברה לרחובות כדי לאכוף התנהגות ולבוש צנועים, לעתים באלימות, בשעה שהמשטרה עמדה וצפתה מהצד.

על רקע החקיקה הנוקשה והתחזקות האיסלאמים, הסרטים של "מקסימה" מהלכים על חבל דק, על סף המותר בחוק. "הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות הוא לדאוג שהסרט יעבור צנזורה, ואז אנחנו מוכנים להפיצו", אומר חידייאת.

לא תמיד זה מצליח. בסוף 2010 לא הצליחה "מקסימה" לשמור על חשאיות, ולתקשורת הודלף כי מפיקיה מתכננים להטיס את השחקנית היפאנית מריה אוזאווה לאינדונזיה, כדי לקדם את סרטה "רוח רפאים בכרכרה". פעילים של "חזית ההגנה האיסלאמית" התפרצו למשרדי "מקסימה" ואיימו על מנהליה כי "יכרתו להם את הידיים והרגליים". לבסוף, הרשויות דאגו שהשחקנית תחזור ליפאן.

חודשים אחר כך, יוצרי הסרט בטוחים שיצליחו להתמודד עם משמרת הצניעות האיסלאמית. "יש כאן יחסי קח ותן", אומר חידייאת, "יש גבול להתקפות שלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ