אובמה על לוב: מסר פשוט, אסטרטגיה מעורפלת

נאום אובמה

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

ממשלו של ברק אובמה עוקב בדריכות רבה אחר ההתפתחויות בעולם הערבי. ואולם, כמו בהתמודדות עם המשברים הקודמים במצרים ותוניסיה, מתקשה הבית הלבן להכתיב סדר יום, ונגרר לסדרה של תגובות. נאומו של ברק אובמה אתמול לפנות בוקר לא תרם להבנת האסטרטגיה הגדולה מאחורי מדיניות החוץ שלו, אם היא אכן קיימת. המסר שלו היה פשוט למדי: לעם האמריקאי יש כרגע צרות משלו ואין לצפות שנתערב בכל סכסוך בעולם; התערבנו בלוב כי המחיר היה נמוך יחסית, וחוסר התערבות היה עולה לאמריקה ביוקר.

"אין ספק שלוב והעולם יהיו מקום טוב יותר בלי קדאפי בשלטון". כך אמר אובמה בנאום שנשא באוניברסיטת ההגנה בוושינגטון, שעה שניסה להצדיק את מעורבות ארה"ב בלחימה. "אימצתי את היעד הזה ונקדם אותו באמצעים לא צבאיים, אולם הרחבת המבצע הצבאי לשינוי המשטר תהיה טעות. אם היינו מנסים לסלק את קדאפי בכוח, הקואליציה שלנו היתה מתפצלת", אמר.

אובמה הבהיר כי התעלמות מהמשבר בלוב לא באה בחשבון. "ידענו שאם נחכה עוד יום אחד, עשוי היה להתרחש טבח בעיר בנגאזי שהיה מהדהד באזור כולו ומכתים את המצפון של העולם. היתה לנו אפשרות לעצור את האלימות. כנשיא, אני מסרב לחכות לתמונות של טבח וקברים המוניים לפני שאנו יוצאים לפעולה".

אובמה ניסה להציג גם הקשר רחב יותר למשבר הלובי ולכרוך את האירועים במזרח התיכון עם האינטרס האמריקאי, שמטרתו למנוע נהירת אלפי פליטים למדינות השכנות כמו מצרים ותוניסיה, שנמצאות במצב שברירי. "איני מפחית בערכן של עלויות המבצע הצבאי, אולם אני משוכנע שכישלון בלוב היה נושא מחיר רב בשביל אמריקה", הדגיש.

הנשיא ניסה להבהיר את יתרונות סגנון מנהיגותו המנוגד ליוהרת קודמו, הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שיצא למלחמה בעיראק ללא גיבוי בינלאומי. "בחודש אחד, פעלה ארה"ב עם השותפים הבינלאומיים שלנו כדי לגייס קואליציה רחבה, להבטיח ייפוי כוח עולמי להגנה על האזרחים, למנוע טבח, ולאכוף אזור האסור לטיסה", אמר.

בהתייחסות לטלטלה במזרח התיכון, העדיף אובמה להשאיר לעצמו מרחב תמרון גדול והסתפק באמירות כלליות. ארה"ב "לא תוכל להכתיב את היקף וקצב השינוי באזור, אך אין לטעות: אני סבור שאי אפשר לסובב את הגלגל אחורנית. עלינו לעמוד לצד אלה שמאמינים בעקרונות שהנחו אותנו בסערות רבות: התנגדות לאלימות נגד אזרחים, תמיכה בזכויות אוניברסליות, תמיכה בממשלות שנותנות מענה לשאיפות אזרחיהן".

הרפובליקאים מיהרו למתוח ביקורת על הנאום, שהגיע לדבריהם באיחור רב. ג'ון מקיין אמר שהתנגדות לסילוק קדאפי בכוח רק מעודדת את הרודן. לדברי הרפובליקאים השאלה המרכזית שנותרה פתוחה היא מה ייחשב להצלחה בלוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ