חוף השנהב: כמיליון פליטים מאז הבחירות

תפנית במלחמת האזרחים האלימה

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

אבידג'אן. האלימות בחוף השנהב שוב גואה, ובאחרונה התחדשו הקרבות בין כוחותיו של הטוען לנשיאות אלסאן אואטרה לצבאו של הנשיא לוראן גבאגבו. כוחותיו של אואטרה, שנהנה מתמיכת האו"ם כנשיא הנבחר של המדינה, השתלטו ביומיים האחרונים על שתי ערים במערב המדינה - דאלואה ודואקואה, שהיו בשליטת הנשיא לוראן גבאגבו - במבצע שאולי יאפשר להם להתקדם אל עיר הנמל החשובה, סן פדרו. אתמול נלכדו כ-20 אלף איש בכנסייה בעיר דואקואה לאחר שנמלטו מהירי ברחובות.

בנובמבר האחרון נערכו במדינה הבחירות הראשונות מאז מלחמת האזרחים ב-2002-2003. גבאגבו הושבע לנשיא לאחר שאנשיו טענו כי קיבל את מרב הקולות, זאת אף שרבים מאמינים כי אואטרה, מנהיג האופוזיציה - שאנשיו שולטים בצפון המדינה מאז סיום המלחמה - הוא זה שקיבל יותר קולות.

"הקרבות בדאלואה היו קשים מאוד ונמשכו כל הלילה, אבל לא הצלחנו להחזיק בעמדות שלנו והעיר נפלה בידי המורדים", אמר מקור במיליציה של גבאגבו. "המורדים מסיירים בכל מקום", אמר עבדולאי טימיטה, תושב דאלואה ובעל מטע של עצי קקאו. "אף איכר לא מעז לצאת למטעים. המורדים בזזו את משרד מפלגתו של גבאגבו לקול תשואות האוכלוסייה המקומית". לדבריו של ז'אן מארי גארו, בעל מלון בעיר, "אף אחד לא יוצא מביתו בדאלואה, כל החנויות סגורות, המקום נראה כמו בית קברות". באזור שבו שולטים כעת כוחותיו של אואטרה מופקים כ-600 אלף טון קקאו בשנה, כמחצית מהתפוקה השנתית של חוף השנהב.

לפי נציבות האו"ם לפליטים, בשל הקרבות, רק באזור אבידג'אן נמלטו כבר קרוב למיליון מהתושבים. עשרות אלפי בני אדם נוספים נעקרו מבתיהם בכל המדינה וכמאה אלף נמלטו לליבריה. "המסופים מלאים אנשים שרוצים נואשות לעלות על אוטובוסים לצפון, למרכז ולמזרח המדינה שבהם עדיין אין קרבות", אמרה דוברת הנציבות בז'נווה, מליסה פלמינג. האו"ם מעריך כי כ-500 בני אדם נהרגו מאז הבחירות. לעומת זאת, אואטרה סבור שמספר ההרוגים גדול לפחות פי שניים. לאחר שהודיע האו"ם כי הפגזת השוק בשבוע שעבר - שבה נהרגו לפחות 25 בני אדם - עלולה להיחשב ל"פשע נגד האנושות", מתח דובר מטעם גבאגבו ביקורת על "התקשורת המערבית" שמפיצה "מידע כוזב", לדבריו. הוא גם הזהיר כי היחס לעיתונאים זרים יהיה כאל "מסייעים לטרור".

אנשי אואטרה תפסו כבר ארבע ערים במערב, וכוחתיו של גבאגבו חוששים שאם יתפסו ערים נוספות, הם יוכלו להתקדם דרומה לסן פדרו שממנה מיוצאת כמחצית יבול הקקאו של חוף השנהב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ