ה"תוכנית" הסעודית-אמריקאית להפלת המשטר בסוריה

עיתונאים יוכשרו בהפעלת רשתות חברתיות, בעלי הון יגויסו על ידי סחיטה מינית - זו ה"תוכנית" הסעודית-אמריקאית להפלת המשטר בסוריה, המוצגת באתר סורי חצי-ממשלתי

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

העלטה הכבדה שמטילה התקשורת הסורית על המתרחש בהפגנות במדינה, מספרי ההרוגים והפצועים והנזקים הכבדים שנגרמו למשרדי מפלגת הבעת בכמה ערים - איננה פוגעת בסוג אחר של דיווחים. אלה ה"חושפים" פרטים על מעורבותם של "גורמים זרים", המבקשים לכאורה לחולל מהפכה בסוריה. דיווחים אלה יודעים לספר על סוגי כלי הרכב שבהם השתמשו אותם "גורמים", כלי הנשק שברשותם, אופן פעולתם ודרכי גיוס המפגינים.

מעולם לא היתה התקשורת הסורית פתוחה כל כך כפי שהיא עכשיו, כשמדובר בתיאור החתרנים. אבל נראה, כי בתיאור שהביא אתר "שאם-פרס", המקורב למשטר, הרחיקה התקשורת לכת: האתר טרח להציג במלואה תוכנית סודית, סעודית-אמריקאית, להפלת משטרו של אסד. התוכנית פורסמה תחילה על ידי תחנת הטלוויזיה האיראנית "אל-עאלם", שמשדרת בערבית. היא גובשה, על פי הפרסום, ב-2008, על ידי הנסיך בנדר בן סולטאן, היועץ הסעודי לביטחון לאומי ומי שהיה שגריר ארצו בוושינגטון, וג'פרי פלטמן, תת שרת החוץ לענייני המזרח התיכון.

התוכנית מחלקת את סוריה לשלושה: ערים גדולות, עיירות וכפרים, ומציעה לכונן חמש רשתות גיוס: רשת ה"דלק", שתגייס צעירים משכילים ומובטלים; רשת "הבריונים", שתכלול עבריינים, "רצוי כאלה שאינם סורים"; רשת "העדות האתניות" - צעירים בני עדות אתניות שגילם אינו עולה על 22; רשת "אנשי תקשורת", שאליה יצטרפו עיתונאים או פעילי עמותות אזרחיות, שממומנות על ידי מדינות באירופה אבל לא על ידי ארה"ב, ורשת בעלי ההון, שתכלול אנשי עסקים מן הערים הגדולות.

כל רשת תצויד בסיסמאות שמתאימות לסוג פעילותה ותעבור אימונים, שמטרתם להכשירה לפעילות רחוב, רצח ואלימות. כך, למשל, יוכשרו הבריונים בהצתה מהירה של מבנים, במעשי רצח ובצליפה מן המארב. חברי רשת העדות יפעלו כדי לקדם את ענייני עדתם, יציגו הוכחות לקיפוח על רקע עדתי ויסיתו צעירים חסרי השכלה נגד המשטר. את העיתונאים תפעיל הרשת באמצעות מכשירי טלפון לווייני שאי אפשר לעקוב אחריהם, הם יוצגו כפעילי זכויות אדם, אשר תובעים את הרחבת החברה האזרחית בסוריה והם יעברו הכשרה נוספת בהפעלת רשתות חברתיות כאמצעי גיוס. אשר לאנשי עסקים, התוכנית מציעה, בין היתר, לסבך אותם בפרשיות מין, כך שאפשר יהיה לסחוט אותם בעת הצורך.

אחרי תקופת הגיוס והאימונים, שאותם תממן סעודיה בכשני מיליארד דולר, הם יצוידו במכשירי קשר מתאימים, וכאשר יגייסו כ-5,000 פעילים בערים הגדולות, 1,500 בעיירות ו-500 בכפרים - הם יתחילו לפעול בפומבי.

התוכנית מציעה גם תשובות לסרבני מרי, למשל, "אם מישהו יאמר שהנה המשטר עושה שינויים יש לענות לו: אין שינויים ואין זיפת, הכל שקר. ואם יאמר מישהו ?השינוי מגיע' יש לומר לו: אנחנו שומעים את זה כבר 40 שנה".

הפעילים צריכים להגיע למקומות מרכזיים, כדי ליצור תפאורה מתאימה לצילומי טלוויזיה או טלפונים סלולריים. ה"נואמים" צריכים להתכונן לשני מצבים: אם כוחות הביטחון יתחילו לפזר את המתאספים, על עוזריהם, שהסתתרו בסביבה, להתקבץ במהירות ולומר לכוחות הביטחון להניח להם, ואם לא יגיעו כוחות הביטחון - על ה"עוזרים" ליצור פרובוקציה כאילו נערך פיזור בכוח. אם יתחילו כוחות הביטחון להכות את ה"נואמים" או אחד מתומכיהם, יש למהר ולצלם, כי "זוהי ברכה גדולה" אשר תעורר את רגשות הציבור.

יש למנוע כל ניסיון של המשטר להגיע לפתרון של פשרה על ידי שריפת משרדי מפלגת הבעת ופגיעה בסמלי השלטון, כמו ניתוץ פסליהם והשחתת תמונותיהם של חאפז ובשאר אל-אסד. יש לחולל פרובוקציות אלימות, "אבל לא להרבות בצילומי דם כדי לא לגרום לאנשים להירתע מלצאת לרחוב".

התוכנית מציעה גם לשסות בני עדות שונות אלה באלה, לגרום למשל לעלאווים בטרטוס לרצוח סונים, בעיירות אחרות על הסונים הרדיקלים לצאת מנגד העלאווים, בעיירה חסכה יתחילו צעירים לפגוע בכורדים וללעוג להם, ובעיר דרעא יהרגו צלפים מחוץ לעיר צעירים משבטי אל-ג'ואברה ומחאמיד, אבל לא יפגעו בבני אבאזיד (בפועל נהרגו בני השבטים הללו במהלך ההפגנות, צ"ב).

להנחת מעצבי התוכנית, ייאלץ הנשיא אסד לעסוק מיד בהרגעת ההתכתשויות הבין-עדתיות וישגר את נציגיו הבכירים לערים ולעיירות, כך שדמשק עצמה תרוקן מהנהגה. אז יגיע תורה של עיר הבירה לבעור ולארגן הפגנות עדתיות, כאשר רשת "אנשי העסקים" תצטרך לשכנע את הנהגת הצבא להתנער מאסד ולכונן משטר חדש. התוצאה המקווה היא כינונה של מועצה לאומית עליונה, שתנהל את המדינה ותנתק את יחסיה של סוריה עם איראן ועם החיזבאללה.

רשת אל-עאלם מציינת את חברת "דוט אנד קום", שמרכזה בירדן, כמי שעומדת מאחורי גיוס המפגינים נגד המשטר. לטענתה, מדובר בחברה המנוהלת על ידי המודיעין הסעודי שכפוף לבנדר בן סולטאן.

ברור לגמרי מדוע יזמה הרשת האיראנית את פרסום התוכנית המפורטת הזאת, שהרי אין כמו המהומות בסוריה, כדי לתקוע טריז בין סוריה לסעודיה ו/או לחשוף שיתוף פעולה אמריקאי-סעודי, על רקע המעורבות הצבאית הסעודית בבחריין. אבל מדוע החליט כלי תקשורת סורי חצי-ממשלתי לפרסם את התוכנית? האם סוריה חוששת ממעורבות סעודית אצלה, או שמישהו בדמשק איבד את עשתונותיו?

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ