נשיא סוריה בשאר אל-אסד: בלמנו את המזימה האמריקאית-ישראלית

בנאום לו המתינו המונים בסוריה, הדגיש אסד כי השינויים בעולם הערבי ישפיעו לטובה על הפלסטינים במאבקם מול ישראל

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

נשיא סוריה בשאר אל אסד נאם היום (רביעי) בפני הפרלמנט והתייחס לראשונה להפגנות ברחבי המדינה נגד משטרו. "אני יודע שאיחרתי בהתייחסות שלי", פתח אסד בנאומו, "אך חיכיתי עד שהתמונה תתבהר יותר. אני לא רוצה לדבר רק בטקסטים, אלא לדבר על דברים מעשיים לטובת העם".

אלו הם זמנים מיוחדים", המשיך אסד, "המהווים מבחן לאחדותנו כעם הסורי. האחדות הסורית היתה מאז ומעולם חסרת תקדים". לדבריו, "אחדות זו היא מה שמגן על האזרחים הסורים מפני אויבים".

הפגנות תמיכה באסד, אתמול בדמשק. תצלום: אי-פי

לדבריו, "סוריה היא חלק מהמזרח התיכון, אנחנו משפיעים ומושפעים ממה שקורה מהמזרח התיכון, אבל אנחנו לא מובלים על ידי אחרים. ההבדל בינינו לבין האחרים הוא בכך שצפינו את הקורה ברחוב הערבי לפני מדינות אחרות, ואנחנו במסלול של הסקת מסקנות. המדיניות שלנו מבוססת על פתיחות, כבוד ודיאלוג בינינו לבין העם. אנחנו מחויבים לזכויותינו הלאומיות ולתמיכה בערבים בכל מקום בו יש כיבוש זר".

אסד טען בנאומו כי השינויים בעולם הערבי ישפיעו לטובה על הפלסטינים וקשר בין המתרחש בסוריה ליחסים בינה לבין המערב. "לא כל מי שיצא לרחובות הוא בוגד, היו אנשים שיצאו בכוונות טובות, אבל נפלו קורבן לאלו שרצו לפגוע במוסדות השלטון. יש מזימה לפרק את סוריה. זה החל בהסתה באינטרנט ובפייסבוק ועבר גם לכלי התקשורת ולרחוב. הצלחנו לבלום את המזימה האמריקאית-ישראלית", קרא הנשיא הסורי בנאומו.

אסד הדגיש כי אינו מעוניין "שיחשבו שאני מאשים רק גורמים חיצוניים במה שקורה בסוריה, אבל כמובן שיש קשר בין הדברים". הוא הוסיף כי "סוריה נמצאת תחת מתקפה שמתחילה במערב ומתרחשת גם בסוריה עצמה. נדע איך להגן עליה ולשמור על אחדותה. תושבי דרעא מייצגים את הנאמנים בחזית המולדת מול האויב הישראלי. דמם הוא דמנו, הם חלק בלתי נפרד מסוריה. הקורבנות שנפלו באירועים הם בנינו".

באשר לרפורמות, הבטיח אסד שינויים עתידיים וטען כי הוא מתבסס על איכותם ולא על מועד ביצועם. "אנו נעשה מה שטוב לסוריה ולא מה שרוצים ערוצי הלוויין". בתום הנאום, כשמכוניתו של הנשיא אסד ניסתה לעשות את דרכה, התגודדו סביבה עשרות מפגינים ולא אפשרו לה להמשיך לנסוע.

תמיכה בבירה, מחאה מחוצה לה

אתמול הגישה הממשלה הסורית בראשות נאג'י אל-עטרי את התפטרותה לנשיא. הטלוויזיה הסורית הודיעה כי הנשיא קיבל את ההתפטרות בפגישה עם חברי הקבינט. אסד הודיע כי אל-עטרי ימשיך לעמוד בראשה של ממשלת המעבר שתכהן בסוריה עד לכינונה של ממשלה חדשה. התפטרות הממשלה נועדה לרכך את גל המחאות בסוריה נגד שלטון אסד, שפרץ לפני שבועיים.

בעימותים בין כוחות הביטחון הסוריים למפגינים בכמה ערים בסוריה כמו דרעא, סינמיין ולאטקיה נהרגו עד כה יותר מ-100 בני אדם. הנשיא הודיע כי בכוונתו לפתוח בהתייעצויות לקראת הקמתה של ממשלה חדשה. לפי דיווח בכלי התקשורת בלבנון, יכהנו בממשלה החדשה לראשונה גם אנשי אופוזיציה. אתמול בשעות הבוקר, יצאו עשרות אלפי בני אדם לרחובות דמשק והביעו תמיכה בנשיאם. בעצרת המונית במרכז דמשק, הונפו דגלי סוריה לצד תמונות של הנשיא המכהן, והמונים קראו לשימור המשטר הקיים.

ה"תוכנית" הסעודית-אמריקאית להפלת אסד | צבי בראל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ