ניצולי רעש האדמה והצונאמי ביפאן זכו לפגוש את הקיסר

במקביל, ממשיכים מפעילי הכורים בנסיונות להשתלט עליהם. "יידרשו בין 10 ל-20 שנה לתהליך סילוק הכורים"

רויטרס, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, ד-פ-א

קיסר יפאן אקיהיטו נפגש לראשונה עם ניצולי רעידת האדמה והצונאמי שפקדו את יפאן ב-11 במארס, ביום נוסף שבמהלכו שמעו היפאנים ידיעות מדאיגות ומבלבלות על מצב הכורים הגרעיניים שניזוקו בפוקושימה. הקיסר ורעייתו מיצ'יקו ביקרו במקלטים זמניים באזור טוקיו, ושוחחו עם התושבים.

מפעילי תחנת הכוח נאבקים להשתלט על הכורים שניזוקו, שלושה שבועות לאחר הרעש והצונאמי, ואתמול דווח שעשן היתמר מתחנה כוח גרעינית שנייה סמוכה. פעילותה של תחנת כוח זו, הנמצאת כמה קילומטרים מתחנת הכוח שניזוקה בפוקושימה, הופסקה. "התקרית הזו לא תגרום לקרינה בחוץ", נאמר בהודעה נוספת של חברת החשמל של טוקיו.

חברת החשמל אמרה גם כי תיאלץ להוציא משימוש ארבעה מששת הכורים הגרעיניים בפוקושימה. אולם גם סגירת ארבעת הכורים שניזוקו עלול לקחת עשרות שנים, אמר הידהיקו נישיאמה, סגן מנכ"ל הסוכנות לבטיחות גרעינית ביפאן. "יש להמשיך להתיז מים כדי למנוע מהדלק להתחמם יתר על המידה, ונחוץ לבסס מערכות קירור מתאימות", אמר נישיאמה. "יידרשו בין 10 ל-20 שנה לפני שיסתיים תהליך סילוק הכורים, וכל מה שנראה באתר הוא פיסת אדמה שטוחה", אמר נישיאמה.

ממשל אובמה החליט לשגר ליפאן רובוטים שיסייעו במאמצים הנעשים להשתלטות על הכור הגרעיני בפוקושימה. פיטר ליונס, הממונה על נושא הגרעין במשרד האנרגיה, אמר כי "ממשלת יפאן מעוניינת מאוד ביכולות שנוכל לספק לה". היתרון שבשימוש ברובוטים בפוקושימה הודגש בשבוע שעבר, לאחר ששני עובדים נחשפו לרמות קרינה גבוהות וניכוו.

הרובוטים, שמיוצרים כדי שיהיו עמידים בקרינה, מסוגלים לעבוד בסביבה שבעבור בני אדם תהיה קטלנית. לדברי ליונס, הם יצוידו במצלמות ובמכשירים למדידת קרינה. "הם יכולים להגיע למקומות שלעולם לא תשלח אליהם בני אדם", אמר ליונס. משרד האנרגיה פיתח רובוטים שמופעלים ממרחק, שנועדו לאיסוף פסולת מאתרי ניסויים בכלי נשק גרעיניים. הדגמים הראשונים פותחו לאחר התאונה בכור בפנסילבניה ב-1979.

בעוד יפאן ניסתה אתמול לשכנע את העולם לא לעצור לחלוטין ייבוא מזון מתחומה, הסוכנות לאנרגיה אטומית קראה לה לשקול לפנות כפר השוכן מחוץ לאזור שפונה סמוך לפוקושימה, ונודע כי חלקיקים רדיואקטיביים הגיעו עד ישראל. הוועדה לאנרגיה אטומית פרסמה אמש הודעה שלפיה התגלו באוויר עקבות של החומר יוד 131 בריכוז של 0.0005 בקרל למטר מעוקב. בקרל היא יחידה המבטאת כמות של חומר רדיואקטיבי בה מתרחשת התפרקות אחת לשנייה.

על פי הודעת הוועדה, הריכוזים הנמדדים באמריקה, באירופה ובישראל הם נמוכים מאוד ואינם מהווים סיכון בריאותי או סביבתי גם אם יימשכו תקופה ארוכה.

השתתף בהכנת הכתבה:

יוסי מלמן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ