דיפלומטיית קריקט: מנהיגי הודו ופקיסטאן נועדו במשחק

השיחות בין המדינות חודשו השבוע בדרגים נמוכים. משחק קריקט בין הנבחרות הלאומיות הביא לפגישה בין המנהיגים

ניו יורק טיימס
ג'ים יארדלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ים יארדלי

הודו ופקיסטאן חידשו השבוע את השיחות ביניהן לאחר תכנון דיפלומטי קפדני. נציגי שתי המדינות נפגשו בניו דלהי לדון בסוגיות ביטחון ולהכין את הקרקע לפגישות עתידיות בין נציגים בדרגים בכירים יותר. השיחות תוארו כצעד ראשוני בדיאלוג דיפלומטי חשוב, שנקלע בעבר למבוי סתום.

ואז, באופן בלתי צפוי, נערך אתמול בין נבחרות שתי המדינות משחק קריקט, והפוטנציאל הגלום בשיחות ביניהן השתנה לחלוטין. שתי הנבחרות עלו לשלב חצי הגמר בגביע העולם בקריקט. כשהתברר שהן צפויות לשחק זו מול זו בעיר מוהאלי בהודו, שלח ראש ממשלת הודו, מנמוהן סינג, הזמנה מפתיעה לעמיתו הפקיסטאני, יוסוף רזה גילאני, להצטרף אליו לצפות במשחק מיציע הכבוד.

גילאני נענה להזמנה. שני המנהיגים באו למגרש אתמול והתיישבו בתא פרטי. הם לחצו את ידי השחקנים, לאחר שנוגנו המנוני שתי המדינות. המחשבה על כך ששני המנהיגים עומדים לשבת זה לצד זה במשך שעות במסגרת לא רשמית יחסית הביאה רבים לתהות בסקרנות על מה ישוחחו, ואם תיתכן פריצת דרך בין שתי השכנות המסוכסכות, החמושות בנשק גרעיני.

בתת-היבשת ההודית, שבה קריקט ופוליטיקה הם שני הנושאים המדוברים ביותר, השילוב של שני מפגשים טעונים כל כך - בספורט ובפוליטיקה - סיפק מחזה מרתק. מיליוני הודים הפסיקו את עבודתם ועיסוקיהם כדי לצפות בשידור המשחק בטלוויזיה. במקביל נקטה הודו צעדי ביטחון יוצאי דופן במוהאלי, כולל סגירת המרחב האווירי באזור בזמן המשחק. בסופו של דבר, גם ניצחה.

ההזמנה של סינג - שנשלחה גם לנשיא פקיסטאן, אסיף עלי זרדארי, שדחה אותה - היא דוגמה נוספת לאופן שבו מנסה סינג פעם אחר פעם לקדם את הדיפלומטיה עם פקיסטאן, לעתים קרובות בניגוד לעמדת האופוזיציה בהודו וכמה מחברי מפלגתו, מפלגת הקונגרס. בניו דלהי היו תגובות מעורבות להזמנה: כמה מומחים שיבחו את נחישותו של סינג להתקדם בדיאלוג בעוד אחרים כינו את ההזמנה תעלול פוליטי, שעלול לסכן את השיחות בדרגים נמוכים יותר שהחלו השבוע.

האריש קהאר, דובר של סינג, תיאר את ההזמנה כ"החלטה של הרגע". אין סדר יום למפגש ולא יתנהל בו דיאלוג מובנה אמר, אלא הוא יספק הזדמנות לבסס אמון, ו"להחליף רעיונות".

הודו ופקיסטאן ניהלו זו נגד זו שלוש מלחמות מאז הקמתן ב-1947, והמתחים ביחסים ביניהן הם בשורש רבות מהבעיות הקשות ביותר בדרום אסיה, בהן הסכסוך בקשמיר הנמשך עשרות שנים. ההתקדמות הדיפלומטית נקלעה למבוי סתוי ב-2008, כשטרוריסטים מפקיסטאן ביצעו את מתקפת הטרור במומבאי, שבה נהרגו 163 בני אדם לפחות.

בעבר כבר נעשה שימוש במה שמכונה "דיפלומטיית קריקט", עם תוצאות מעורבות. עם זאת, מומחים רבים אומרים שהמצב הפוליטי כעת שונה מבעבר. סינג וגילאני נתונים במצב של חולשה פוליטית מבית.

בכל מקרה, נראה שההזמנה חיזקה את התחושה של רצון טוב בשני הצדדים. השבוע הודיעה פקיסטאן שתשחרר מוקדם מהצפוי אסיר הודי הכלוא על ידה שנים, ושלשום הסכימה לאפשר לוועדה משפטית הודית החוקרת את הפיגועים במומבאי לבוא לביקור בפקיסטאן. "אתם תראו שהיחסים יהיו ידידותיים ולבביים יותר, גם מחוץ למגרשי הקריקט", ניבא דיפלומט פקיסטאני בניו דלהי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ