חוף השנהב: המורדים הנאמנים לטוען לנשיאות כבשו את הבירה

מועצת הביטחון דנה בסנקציות נוספות על הנשיא המכהן, שלטענת המערב הפסיד בבחירות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

כוחות של הטוען לנשיאות חוף השנהב אלסאן אואטרה השתלטו על הבירה הרשמית והתקדמו למרחק 130 קילומטרים מסן פדרו, עיר נמל חשובה לייצוא הקקאו.

כוחות הנאמנים לאואטרה פתחו בימים האחרונים במתקפות ממזרח, מערב ומרכז המדינה, כשהם מתקדמים דרומה בניסיון לדחוק את הנשיא המכהן לוראן גבאגבו. גבאגבו מתנגד ללחצי האיחוד האפריקאי והמערב ומסרב לעזוב את תפקידו מאז הבחירות בנובמבר שעבר, שתוצאותיהן שנויות במחלוקת ולטענת האו"ם הוא הפסיד בהן.

האו"ם אומר כי 472 בני אדם נהרגו מתחילת העימות, וכי המשבר ההומניטרי מחמיר. באבידג'אן לבדה איבדו את בתיהם כמיליון בני אדם. תומכי אואטרה שולטים כעת באזורים שבהם מגדלים כ-600 אלף טונה קקאו בשנה, חצי מכלל היבול של ספקית הקקאו הגדולה בעולם.

תושבים ומקורות צבאיים ביאמוסוקרו, הבירה הרשמית של חוף השנהב שבה מרוכזים תומכי הנשיא, אמרו כי כוחות הנאמנים לאואטרה השתלטו על העיר אתמול אחר הצהריים. דווח על עימותים, אולם לא ברור מה עלה בגורל המשמר הרפובליקאי, יחידה של תומכי גבאגבו, שהיתה צפויה להתנגד לכניסת כוחות אואטרה.

קבוצה אחרת של לוחמים התומכים באואטרה, הכוללת בעיקר מורדים לשעבר ששלטו בצפון מאז מלחמת האזרחים ב-2002-2003, השתלטה על סוברה, העיר הגדולה האחרונה בדרך לנמל בסן פדרו. במקביל, צעירים מתומכי גבאגבו הרגו שבעה אזרחים, כשפתחו באש בשכונה של תומכי אואטרה באבידג'אן. הצבא קרא לצעירים התומכים בגבאגבו להתגייס, בצעד המבשר על סכנה שהיקף העימותים יתרחב.

מועצת הביטחון של האו"ם דנה אמש בחוף השנהב והצביעה על הצעת החלטה להטיל סנקציות על גבאגבו ומקורביו, אמרו דיפלומטים. בדומה להחלטות קודמות, ההצעה קוראת לגבאגבו להתפטר, מגבילה את מכירת הנשק, מורה להקפיא את הנכסים של גבאגבו ומקורביו, ומגבילה את תנועתם מחוץ למדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ