שר החוץ המצרי החדש, נביל אל-ערבי, קורא להידוק הקשרים עם איראן

השופט לשעבר בבית הדין הבינלאומי בהאג נחשב בעיני ישראל ל"גורם עוין"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחרי חילופי המסרים החמים בין מצרים לסוריה וכוונתו של שר ההגנה המצרי חוסין אל-טנטאווי לחדש את היחסים התקינים בין שתי המדינות ואף לבקר בסוריה, הגיע תורו של נביל אל-ערבי, שר החוץ המצרי, להושיט יד לאיראן. אל-ערבי הבהיר במסיבת עיתונאים שקיים שלשום בקהיר כי מצרים אינה רואה באיראן מדינה עוינת או מדינת אויב.

"איראן היא מדינה שכנה ויש לנו עמה יחסים היסטוריים ארוכים. אנו נפתח דף חדש עם כל המדינות כולל איראן", אמר. בין מצרים לאיראן אין יחסים דיפלומטיים מלאים והיא מחזיקה במשרד אינטרסים בטהראן. אל-ערבי, שמשרתו אמנם זמנית, כבר טרח להזהיר את ישראל מפני תקיפה בעזה והתחיל לפעול כדי לקדם את הפיוס הפנים פלסטיני בין חמאס לפתח.

לשאלה אם הוא מתכוון גם לפתוח ערוץ הידברות עם ארגון החיזבאללה כפי שפתח עם החמאס, הבהיר אל-ערבי כי מעמדו של חיזבאללה שונה מזה של החמאס, זאת משום שחיזבאללה הוא ארגון לבנוני שפועל בתוך מסגרת פוליטית מדינית בעוד חמאס נמצא תחת כיבוש.

אל-ערבי בן ה-76, שהיה שגריר מצרים באו"ם והשתתף בדיוני השלום בין ישראל למצרים בקמפ דיוויד, היה שופט בבית הדין הבינלאומי בשנים 2001-2006. הוא נחשב בעיני משקיפים ישראלים ל"גורם עוין לישראל", אולם ספק אם עמדותיו העקרוניות כלפי ישראל שונות מאלה של אחמד אבו אל-ריט ושל עמרו מוסא שהיו שרי חוץ בתקופתו של מובארק. לאל-ערבי יש השקפות ברורות לגבי המצור ברצועת עזה.

לדבריו, יש להסירו. הוא אף ביקר בחריפות את מדיניות החוץ המצרית בשאלת עזה במאמר שפרסם זמן קצר אחרי נפילת משטר מובארק.

על כך זכה אל-ערבי בתמיכת תנועות האופוזיציה הצעירות אשר המליצו למועצה הצבאית העליונה למנותו לתפקיד שר החוץ.

עם זאת, כמו כל שרי החוץ הקודמים של מצרים הוא כפוף להחלטות ההנהגה, המועצה הצבאית העליונה, אשר איננה תומכת בשלב זה בחידוש מלא של היחסים עם איראן. אל-טנטאווי ביקר את מדיניותו של מובארק בשאלת היחסים עם סוריה, אולם היה בין הגורמים שראו באיראן סכנה אסטרטגית אזורית ונראה כי השקפה זאת לא השתנתה בינתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ