נאמני שליט לוב מועמר קדאפי כבש מחדש ערים; במערב דנים בחימוש המורדים

נאמני הרודן השתלטו על אל-ברגה וראס לנוף; אובמה חתם על צו נשיאותי המאפשר לממשל האמריקאי להעניק סיוע חשאי לכוחות האופוזיציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ידם של הכוחות הנאמנים לשליט לוב, מועמר קדאפי, היתה על העליונה אתמול בקרבות הקרקע נגד המורדים. כוחות האופוזיציה נאלצו לסגת מעיר הנפט אל-ברגה השוכנת לחופי לוב. היתה זו נסיגה אחת בשורה של הפסדים בקרבות. חיילי קדאפי הדפו את המורדים מערבה גם אל מחוץ לעיר נפט נוספת, ראס לנוף.

בפאתי ברגה גדשו את הכביש הראשי מאות מכוניות ומשאיות עמוסות במורדים, שעשו את דרכם מזרחה, לעבר אג'דבייה, שאותה כבשו המורדים רק לפני כמה ימים. המורדים אמרו כי כוחותיו של קדאפי המתקדמים מזרחה מראס לאנוף נמצאים כ-16 קילומטרים מברגה. הכוחות הנסוגים נראו חסרי כיוון. בשטח היו המוני כלי רכב ולוחמים חמושים בכלי נשק פשוטים שאינם יכולים להיות יריב הולם לכוחות של קדאפי, המאומנים והמצוידים טוב בהרבה. עם זאת, אתמול הודיעה ממשלת בריטניה כי שר החוץ של לוב, מוסא כוסא, ערק וברח ללונדון.

שעה שהמורדים מגלים חולשה ונסוגים מזרחה, נוטים מנהיגי המערב לקבל החלטה לספק להם נשק ותחמושת. הסיבה לכך נובעת הן מחלחלה מהרעיון שקדאפי ירמוס את האופוזיציה והן מחוסר רצונם לשלוח כוחות ללוב. בעוד צרפת ובריטניה קוראות לסייע למורדים, בארה"ב יש התלבטות קשה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר שלשום בראיון לרשת אן-בי-סי שהוא "לא פוסל חימוש המורדים, אבל גם לא מצדד בכך". בראיון אחר אמר שבשלב זה כל האפשרויות נבדקות.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש כי אובמה חתם על צו מיוחד המאפשר לממשל האמריקאי להעניק סיוע חשאי למורדים.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, סיפק אתמול פרשנות רחבה למדי להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם בעניין לוב, באמרו כי ההחלטה "מאפשרת לנקוט בכל הצעדים הנדרשים להגנת האזרחים. אין זה שולל את האפשרות לספק סיוע לאלה שמגנים על האזרחים".

ואולם, הרעיון לחמש את המורדים מעורר שתי בעיות מרכזיות: אם מספקים לגדודי האופוזיציה נשק מתקדם, יש צורך להדריך אותם כיצד להשתמש בו. הדרכה זו עלולה להיחשב להרחבה של המבצע הצבאי ולהביא לפריסת כוחות קרקעיים. בנוסף, הרכב המורדים הוא אקלקטי ואין מידע רב על אודותיו. ארגון נאט"ו אף דיווח על נוכחות של אנשי ארגון אל-קאעדה וחיזבאללה.

אחד ממפקדי נאט"ו, האדמירל ג'יימס סטוורידיס, אמנם אמר שלשום שמדובר בנוכחות "מינימלית". ואולם, איש מהאמריקאים אינו מעוניין שנשק יגיע לידיים אלו.

לכן, הממשל מנסה עדיין להבין מיהם המורדים. שרת החוץ הילרי קלינטון אמרה שארה"ב עדיין "מנסה להכיר" את המורדים, ונפגשה השבוע עם אחד ממנהיגי האופוזיציה, מחמוד ג'יבריל. אובמה אמר ש"עד כה המורדים אומרים את הדברים הנכונים. רובם אנשי מקצוע, עורכי דין, רופאים, אנשים שנראים אמינים, אך אין זה אומר שבין כל המתנגדים לקדאפי לא יימצאו גורמים שאינם ידידותיים לארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ