דיפלומטים באו"ם: המזכ"ל באן קי מון מנסה לקדם מדינה פלסטינית

לאחר שגינה השבוע את הבנייה בהתנחלויות והמשך הכיבוש, טענו דיפלומטים באו"ם כי מזכ"ל הארגון מכשיר את הקרקע להכרה במדינה פלסטינית

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מכין את דעת הקהל העולמית להכרה גורפת במדינה פלסטינית, כך טענו היום (חמישי) גורמים דיפלומטיים בניו יורק. ביום רביעי בלילה את המשך הבנייה בהתנחלויות והמשך הכיבוש, והביע תמיכה חד משמעית בקידום הקמת מדינה פלסטינית. דבריו של באן נכללו בהצהרת העקרונות שפורסמה מטעמו בכינוס של ארצות אמריקה הלטינית שהתקיים בבירת אורגוואי, מונטיווידאו.

ההצהרה כללה ביקורת קשה על ישראל והוקעה חריגה בחריפותה של מה שהגדיר באן כ"מדיניות הכיבוש". לראשונה התייחס המזכ"ל באופן ישיר ומפורש לחלוקת ירושלים שתהיה לדבריו, "בירה לשתי המדינות - ישראל והמדינה הפלסטינית". חלק גדול מהדברים שנכללו בהצהרה ששלח לכינוס הארצות הלטיניות היו חזרה על השקפות ישנות ועמדות ידועות של המזכ"ל בנוגע לנושאים השנויים במחלוקת בין ישראל לפלסטינים, אך דיפלומטים ומשקיפים בניו יורק הסכימו כי הניסוח והנימה ששלטה בהתבטאויות האחרונות מעידים על תהליך של הקשחה והקצנה מול ישראל.

"המזכ"ל הבהיר לישראל באופן חד משמעי את המחיר המדיני הכבד שתספוג כתוצאה מהמשך הקפאון במגעים עם הפלסטינים", אמרו היום דיפלומטים בניו יורק. "היתה זו הפעם הראשונה שהמזכ"ל הדגיש את האלמנט של 'אי המוסריות' בגינוי הכיבוש הישראלי". דיפלומט ותיק בניו יורק טען בשיחה שלא לייחוס כי "בדבריו ציין את ירי הטילים כאיום על ביטחון ישראל. האם זה האיום היחידי על ביטחון ישראל?".

גורמים דיפלומטיים בניו יורק מעריכים כי ההקשחה בעמדותיו של באן שהורגשה בהצהרה ששלח לכינוס הארצות הלטיניות, מבטאת גם מגמה מתואמת בינו לבין ראשי האיחוד האירופי לגבש יוזמת שלום של המעצמות האירופיות שתועלה באו"ם כתגובה לקיפאון המתמשך בתהליך המדיני. המטרה היא לשלול מארה"ב את הבלעדיות בטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ולהכשיר מעורבות פעילה משותפת לאיחוד ולאו"ם לחידוש המשא ומתן.

מקורות בניו יורק הזכירו כי באן קי-מון כבר התחיל במאמץ הסברתי במטרה להבטיח תמיכה נרחבת לאישור תקופת כהונה שנייה כמזכ"ל האו"ם. הצהרות מדיניות תקיפות מחזקות את מעמדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ