אחרי ניצחון היסטורי בבחירות מקומיות בגרמניה, הירוקים צריכים ללמוד למשול

ניצחון ירוק ראשון בזכות משבר הגרעין ביפאן

ג'ק יואינג, ג'ון, ינוקור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק יואינג, ג'ון, ינוקור

ניו יורק טיימס

פרנקפורט. הבחירות שנערכו באחת ממדינות המחוז המשגשגות ביותר בגרמניה, מרחק חצי עולם מצפון-מזרח יפאן, שבו כפרים חרבים ומפעל גרעיני מפיץ קרינה רדיואקטיבית, היו מעין צונאמי פוליטי למדינה המאוכלסת ביותר באירופה ולכלכלתה החזקה.

התבוסה ההיסטורית של הנוצרים-הדמוקרטים בבאדן-וירטמברג לא תביא לנפילת הקואליציה של מרקל עם הליברלים (הדמוקרטים-החופשיים). ואולם, היא אירעה כתוצאה מחוסר יציבות ומשינויים במצבי רוח שכונו בהיחבא "היסטריים" או "לא לגמרי הגיוניים" על ידי אחדים ממנהיגי הקואליציה.

בתחילה, לאחר רעידת האדמה והמשבר הגרעיני ביפאן, העריכו כלכלנים שלאירועים קשים אלה לא תהיה השפעה רבה על צמיחת הכלכלה בעולם, ואולם הבחירות שנערכו ביום ראשון במדינת המחוז באדן-וירטמברג הראו שהערכתם לא היתה נכונה.

אחרי מערכת בחירות, שהפכה ברובה למשאל עם על השימוש באנרגיה אטומית, הבוחרים הדיחו את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל, ששלטה על מדינת המחוז הזו 58 שנים. עקב כך, תהיה באדן-וירטמברג מדינת המחוז הראשונה שבה תשלוט מפלגת הירוקים המתנגדת שנים רבות לאנרגיה האטומית.

במאמץ להציל את השלטון בבאדן-וירטמברג, בזמן שמתחולל המשבר הגרעיני ביפאן והמרד בלוב מגיע לכותרות, הממשלה בברלין נגעה בשניים מהנושאים שמדאיגים ביותר את הגרמנים - החשש מפני אנרגיה גרעינית ואי-הרצון להפעיל כוח צבאי, אפילו נגד משטר פושע. מרקל הורתה להשעות את פעולתן של שבע תחנות כוח גרעיניות, למרות שהן נחשבות לבטוחות ביותר בעולם. וכמעט בו-זמנית, הקואליציה בברלין התחמקה מהצטרפות לקואליציה האוכפת אזור איסור טיסה מעל לוב.

אבל לבוחרים בבאדן-וירטמברג זה לא הספיק. מעתה ינהלו את המדינה הירוקים, שבראשם קומוניסטים לשעבר. וניצחונם איננו רק מהפך בכל הנוגע לעקרונות הכלכליים ששלטו מאז 1945. גרמניה תתרחק מעתה מכל קשר לאנרגיה גרעינית שמספקת כיום 23% מהחשמל במדינה. הירוקים הופיעו בשנות ה-70, כעת הם בעמדה שבה הם יכולים, לראשונה, לשלוט במדינת מחוז יחד עם הסוציאל-דמוקרטים כשותפים זוטרים.

"באדן-וירטמברג שלחה את מפלגות השלטון המסורתיות לאופוזיציה", נאמר במאמר המערכת של הפרנקפורטר אלמיינה שהופיע בעמודו הראשון. הירוקים דוגלים בעמדות פוליטיות שעלולות להיחשב לשמאלניות בארה"ב, אך מאחורי התדמית המתקדמת מסתתרת נימה שמרנית והיא שהבטיחה את הניצחון בבחירות. למעשה, המפלגה הפכה לישות פוליטית חדשה, ליברלית בנושאים חברתיים אך זהירה וחשדנית לגבי חלק גדול מהחיים המודרניים.הירוקים מתייחסים בספקנות לטכנולוגיה הדיגיטלית וליכולותיה המאפשרות לאסוף מידע על אזרחים. הדגש שלהם על שימור הסביבה תואם לשאיפת השמרנית לשמור על האופי המסורתי של באדן-וירטמברג.

הם גם ניצלו את הזעם הציבורי נגד התוכנית להרחיב את תחנת הרכבת של שטוטגרט, שהיתה אמורה להיות יקרה מאוד ונתמכה על ידי הנוצרים-דמוקרטים. המפלגה מעוניינת לזרז את ההגבלות על ה"אוטובן" (הכבישים המהירים) בהם מכוניות הדיימלר והפורשה נוהמות בחופשיות.

"תוצאות הבחירות קשורות בבירור לסוגיית הגרעין", אמר דיטר פוש, מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת שטוטגרט. "והן בהכרח ישפיעו על מדיניות הממשלה". חבריה של מרקל בקואליציה סבורים שלא, אף על פי שהיא נאלצה להכיר במציאות.

הירוקים הבטיחו לבוחרים שלא לפגוע בהצלחה הכלכלית של המדינה, ששיעור האבטלה שלה הוא הנמוך ביותר בגרמניה. וינפריד קרטשמן, העומד בראש הירוקים בבאדן-וירטמברג, יתקשה להתמיד בעקרונות מפלגתו נוכח המציאות הכלכלית. באדן-וירטמברג היא בעלת 45% מחברת האנרגיה EnBW, שמחצית מהחשמל שלה מגיע מתחנות כוח גרעיניות. כמו שכתב הפרנקפורטר אלמיינה: "זה היה ניצחון בנסיבות חריגות, אך המשילות היומיומית תהיה קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ