"מירי בן ארי, איך הוזמנת לנגן מוזיקה שחורה בפני מישל אובמה בבית הלבן?"

שיחת היום

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

מירי בן ארי היא כנרת ישראלית שהוזמנה על ידי הגברת הראשונה עם 24 נשים "יוצאות דופן" נוספות להיפגש עם תלמידות בבתי הספר בוושינגטון, ולהופיע בבית הלבן בערב המוקדש לחודש ההיסטוריה הנשית.

מירי בן ארי, איך היה בוושינגטון עם מישל אובמה?

"היה מדהים. מישל אובמה בחרה בתור מודל לחיקוי נשים שכל אחת מהן יותר מדהימה מהשנייה. התחלקנו לקבוצות, לי יצא ללכת לבית ספר עם הילרי סוונק ועם ליסה לסלי, שחקנית כדורסל וזוכת המדליה האולימפית, והשחקנית והמרצה אנה דוויר סמית'.

"כשדיברנו עם התלמידות בבתי הספר, סיפרנו על עצמנו וראינו שיש לנו כל כך הרבה במשותף, כל אחת עברה דרך מאוד קשה כדי להגשים את החלום שלה. הדגש היה לא על ההישגים שלנו, אלא הדרך לשם. כל אמן שעבדתי אתו שהגיע להישגים קרע את הנשמה עד שהגיע לאן שהגיע. זה קשה במיוחד בתור נשים".

איך התרשמת ממישל?

"גם לה היתה דרך לא קלה. גם לה היו מנטורים שעזרו לה והדריכו אותה - בגלל זה היא יזמה את התוכנית המיוחדת הזאת, בשביל לספק לנערות מודל לחיקוי. היא פשוט מקסימה ולבבית והיה כיף לדבר אתה. היא מאוד אוהבת מוזיקה ומאוד אהבה את המוזיקה שלי".

אחרי גראמי והופעות ענק, איפה עומד ההישג הזה בסקאלה?

"זה היה חלום שהתגשם. התחלתי במועדונים קטנים שבקושי היה אפשר להיכנס ולנגן בהם בלי להיתקע בתקרה, ניגנתי עם כל מי שרק אפשר בשביל ללמוד ולהיות בסופו של דבר טובה. זה כבוד גדול, אבל כפי שאני מכירה את עצמי, עוד שבועיים אהיה כל כולי בדבר הבא. אחת ההופעות הקרובות היא נגינת ההמנון במשחק האן-בי-איי".

בתור מוזיקאית היפ-הופ, איך מקבלים אותך בקרב מעריצי הז'אנר? את נראית שונה, מנגנת בכלי לא טריוויאלי לז'אנר, לא מאמצת את הלבוש, את הסלנג.

"כמה שהדרך שלי היתה מלאה בתלאות, תמיד קיבלו אותי. אם אני עולה לבמה עם ביטחון ויש לי מה להגיד, לאף אחד לא חשוב אם אני אשה עם כינור ועושה מוזיקה שחורה. מה שחשוב שזה יגיע ממני ללבו של האדם שאליו אני מדברת.

"באפולו, המועדון שבו היתה הפריצה הגדולה שלי, הקהל היה מוכן לרגום אותי בעגבניות. אבל אחרי שתי דקות הם רצו לחבק אותי. הגראמי נותן לגיטימציה לקריירה ששום דבר אחר שבא קודם לא נתן".

במארס גם קיבלת אות הוקרה מהאגודה האמריקאית למען יד ושם על תרומתך לקידום המודעות לשואה בקרב הצעירים בארה"ב.

"וזה היה אירוע שלא פחות ריגש אותי מהאירוע בבית הלבן. המשפחה שלי, סבא וסבתא, ברחו מפולניה לפני שכל המשפחה שלהם נרצחה. הם סיפרו לי את הסיפור הזה רק כשהייתי בת 12, וזה שינה לי את החיים. לקחתי את הסיפור הזה בתור איזושהי מטרה לחיים שלי, משהו הרבה יותר גדול ממני כאמן. האמנתי שאני יכולה ליצור איזשהו שינוי ולהביא להכרה בתחום המאוד מסוים הזה".

את חיה כבר הרבה שנים בארה"ב, ולפעמים כותבים באתרים שאת "אמנית ילידת ישראל". האם את עדיין ישראלית?

"אני גם אזרחית אמריקאית וזה לא משנה לי כי נולדתי וגדלתי בארץ. נורא חשוב לייצג את ישראל ומי שאנחנו כי לפעמים מה שקורה בארץ מוצג בצורה מעוותת על ידי התקשורת וזה חבל מאוד. בסך הכל קל לייצג את ישראל וצריך לעשות את זה בכיף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ