אל ג'זירה: בכירים במשטרו של מועמר קדאפי נוטשים אותו

על פי הדיווח, כמה ממקורביו של שליט לוב יצאו לתוניסיה, יום לאחר ששר החוץ ערק לבריטניה; קדאפי קרא להתפטרות מנהיגי המערב "השיכורים מכוח"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נמשכת נטישת מקורביו של שליט לוב מועמר קדאפי הנלחם על המשך משטרו. יום לאחר ששר החוץ מוסה קוסא, הודיע על התפטרותו, הכריזו גם שגריר לוב באו"ם ושר החוץ לשעבר, עלי אל טרקי, על התפטרותם, שבועות ספורים לאחר שהשגריר הקודם התפטר. במקביל דיווחה רשת אל-ג'זירה כי בנוסף לשני שרי החוץ בעבר ובהווה שעזבו, גם מספר מקורבים לקדאפי נטשו את המדינה ויצאו לתוניסיה.

ובתוך כך, הגרדיאן הבריטי דיווח הערב כי שליח מטעם שליט לוב הגיע לבריטניה לניהול משא ומתן חשאי. הגרדיאן דיווח מפי מקור בממשל הבריטי כי מוחמד איסמעיל, יועץ בכיר של בנו של קדאפי, סייף אל-איסלם, ביקר בלונדון בימים האחרונים וקיים שיחות עם בכירים בממשל הבריטי.

מורדים בלוב. תצלום: אי-פי

מנגד, קדאפי הוציא הודעה ובה קרא להתפטרות מנהיגי מדינות המערב התוקפות את משטרו. סוכנות הידיעות הלובית מסרה כי קדאפי האשים את מנהיגי המערב בשכרון כוח וניסיון לחרחר מלחמה נוספת בין מוסלמים לנוצרים.

מוקדם יותר היום בירכו בוושינגטון על עריקתו של קוסא. "אם אי פעם היה סימן ברור להתפוררות משטר קדאפי, הרי שזו עריקתו של קוסא", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. קוסא היה אחד מיועציו הקרובים ביותר של קדאפי, ושימש בעבר האחראי על שירות הביטחון של המדינה. הוא סיפר כי ערק במחאה על הדיכוי האכזרי של מתנגדי קדאפי.

מאלן: קדאפי לא קרוב לשבירה

למרות הדיווחים על עריקות, אמר היום ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב לקונגרס האמריקאי כי קדאפי אינו קרוב לנקודת השבירה. זאת על אף שבועיים של הפצצות הקואליציה נגד כוחותיו. ואכן אל ג'זירה דיווחה היום כי כוחותיו של קדאפי דווקא מתקדמים לכיוון העיר ברגה - אחת מערי הנפט הסמוכות לחוף.

דבריו של מאלן מגיעים על רקע חששות גוברים בוושינגטון מפני העמקת המעורבות האמריקאית בלוב. זאת בשל הדיווח כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, חתם על צו המתיר לסוכנות הביון המרכזית (CIA) לפעול בלוב.

בתוך כך הזהיר מפקד כוחות הקואליציה מטעם נאט"ו, שארל בושארד, את כוחותיו מפני פגיעה באזרחים. הוא הוסיף כי יבדוק דיווח של נציג הואתיקן לפיו ההפצצות הרגו כ-40 חפים מפשע. נאט"ו מסרה כי 14 המדינות המשתתפות במבצע העמידו לרשותו כ-205 מטוסים ו-21 ספינות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ