ההצגה הדמוקרטית של נשיא קזחסטאן נזרבאייב

"מנהיג האומה הקזחית" נורסולטאן נזרבאייב הכריז על בחירות מוקדמות, שייערכו ביום ראשון. הפריחה הכלכלית מחד ודיכוי מפלגות האופוזיציה מאידך מבטיחים שגם הפעם הוא יזכה ביותר מ-90% תמיכה

אלי שווידלר, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר, רויטרס

הערמומיות של נשיא קזחסטאן נורסולטאן נזרבאייב (או שמא זו של יועציו) סידרה למדינת הענק במרכז אסיה בחירות לנשיאות ביום ראשון - בחירות עם יומרה דמוקרטית. "מנהיג האומה הקזחית", כפי שהוא מוגדר בחוקת המדינה, יצא באופן אישי נגד היוזמה להבטיח לעצמו עשר שנות נשיאות, שהעלו תומכיו בחודשים האחרונים. הנשיא בן ה-70 הכריז על בחירות מוקדמות, אשר יקבעו את זהות הנשיא לחמש השנים הקרובות. אולם לפי כל ההערכות, נזרבאייב יישאר בתפקיד, אותו הוא ממלא כבר יותר משני עשורים. "אעבוד למען האומה והמדינה כל עוד יהיה לי כוח", הצהיר הנשיא לפני כחודשיים. אין ספק ששלושה ממועמדי האופוזיציה לא יצליחו לנגס מכוחו של נזרבאייב - גם אם מאוד ישתדלו.

ביותר מ-20 שנות שלטונו בקזחסטאן, מעולם לא נערכו במדינה בחירות שלפי משקיפים בינלאומיים היו דמוקרטיות. מספר מנהיגי אופוזיציה ועיתונאים ביקורתיים לשלטונו נעצרו, ועיתונים עצמאיים נסגרו בהוראת השלטונות. כמה ממבקריו, בהם חתנו, חיים בגלות בחו"ל. במסמך שנחשף לאחרונה בוויקיליקס אומר דיפלומט אמריקאי כי "לרוע המזל, הממשל (הקזחי) רואה בחברי האופוזיציה אויבים, לא יריבים".

רק אתמול התפרסמו ידיעות כי המוציא לאור של העיתון העצמאי הבולט במדינה נעלם, וכתבי העיתון חוששים כי הוא נחטף. סגנית העורך של השבועון רספובליקה, אוסקאנה מאקושינה, סיפרה כי המו"ל דנייר מולדאשב התקשר ואמר שהוא יוצא מהמדינה בשיחת טלפון קצרה, שבה הוא נשמע לחוץ. לדבריה, לאחר מכן לא ניתן היה להשיגו. מולדאשב הוכה ונשדד בשבוע שעבר מחוץ לדירתו בבירה אלמאטי. רספובליקה הוא עיתון יוצא דופן בביקורת שלו על שלטונות קזחסטאן.

בהקדמת הבחירות באופן פתאומי בשנתיים, הפתיע נזרבאייב את האופוזיציה המפוצלת ומנע ממנה אפשרות לגייס תמיכה. רק שלוש מתשע מפלגות האופוזיציה העמידו כלל נציגים שישתתפו בבחירות, וחלק מהמפלגות קוראות להחרימן. "כל בחירות (בקזחסטאן) מלוות בשערוריות, עימותים ורמאות", אמר לרויטרס מנהיג האופוזיציה בולאט אבילוב. "למה למהר לבחירות? החלטנו לא להשתתף בהצגה הזאת".

שלושת מתחריו של נזרבאייב הם אנשים אפורים למדי, בקנה מידה של מי שמתיימר לעמוד בראש מדינת הענק, בעלת חשיבות אסטרטגית. מלס אלאוסיזוב, בן 61, מייצג את מפלגת טביגאט - מפלגת הירוקים הקזחית. הוא קצין בעבר ובעל תואר משפטי. הגנרל בדימוס גאני קאסימוב, בן גילו של אלאוסיזוב, מייצג את "מפלגת הפטריוטים של קזחסטאן". ז'אמביל אחמטבקוב, מהנדס מכונות בן 50, מייצג את אחת משתי המפלגות הקומוניסטיות, אשר פועלות בשטחי קזחסטאן - "המפלגה הקומוניסטית העממית".

על פי הסקרים שנערכו בקזחסטאן בחודש מארס, נזרבאייב עתיד להביס את מתחריו שוק על ירך. על השאלה עבור מי הם עומדים להצביע, ענו 1,500 נשאלים מ-14 אזורי בחירה בחלוקה מאוד ברורה - 91% לנזרבאייב, 2.1% - לכל יריביו ביחד. 6.7% טרם החליטו, אך כאמור לא יהיה בכוחם לשנות דבר. גם בבחירות הקודמות זכה נזרבאייב בשיעור תמיכה דומה.

נזרבאייב עצמו הצהיר בעבר שפיתוח כלכלי חשוב יותר מדמוקרטיה. ואכן, קזחסטאן נהנתה מצמיחה כלכלית משמעותית תחת שלטונו, והוא זוכה גם להערכת הקהילה העסקית הזרה במדינה. בתוך פחות משני עשורים תל"ג לנפש (באוכלוסייה של 16 מיליון בני אדם) צמח מ-700 דולר לשנה עד ל-9,000 דולר. אוצרות הטבע במדינת הענק משכו השקעות זרות רבות, ולא פחות מ-120 מיליארד דולר הושקעו על ידי חברות זרות בכלכלת קזחסטאן מאז הצהירה על עצמאותה. קזחסטאן של נזרבאייב מנהלת מדיניות שקולה ומאוזנת ביחסיה עם רוסיה וארה"ב. אף על פי שמרבית אוכלוסייתה מוסלמית, והיא חברה בארגון "הוועידה האיסלאמית", קזחסטאן שומרת על יחסים מצוינים עם ישראל.

"הקזחים הם עם אוהב יהודים", טוען שגריר ישראל בקזחסטאן ויליד המקום, ישראל מי עמי. נכון לעכשיו, קרוב ל-250 חברות ישראליות פועלות כיום בקזחסטאן, במגוון תחומים - מבנייה והיי-טק ועד למכירת נשק. וכמובן, נפט - על פי נתונים רשמיים, ב-2010 ישראל רכשה מהממשל באסטאנה 2,223,000 טון נפט. הצד הקזחי רואה בישראל מעצמת על בתחומי הרפואה, ההיי-טק והחקלאות. אולם מלבד זאת, הקזחים מחשיבים מאוד את השפעת היהדות על הממשל והכלכלה בוושינגטון, ומבחינת צמרת השלטון הקזחית, ישראל היא גשר ישיר לארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ