צבי בראל

מורדים או בדלנים? מהפכנים שוחרי דמוקרטיה או שבטים דורשי כוח? תהא אשר תהא הגדרתם של מתנגדי קדאפי, מה שמתחולל בלוב הוא מלחמת אזרחים בין צדדים חמושים כאשר חלק אחד, המתנגדים, מסתייע בכוחות צבאיים בינלאומיים וחלק אחר, תומכי המשטר, מפגין בינתיים יכולת עמידה ותקיפה צבאיות. זו מלחמה על שטחים, על ערים ולבסוף גם על השלטון. וכך, יותר משהיא מרי אזרחי, דוגמת זה שהתחולל בתוניסיה או במצרים, דומה המלחמה בלוב למה שקרה בעיראק.

כמו בעיראק גם כאן החרדה הגדולה במערב איננה רק מן האפשרות שקדאפי יצליח לאחוז בשלטון, אלא מן האפשרות ליצירת "דגם עיראק" שבו ארגון אל-קאעדה יצליח לבסס אחיזה אלימה ואולי גם להתגייס לטובת מתנגדי קדאפי שנתמכים על ידי המערב.

לאזרחים לובים היה ועדיין קיים קשר הדוק לארגון אל-קאעדה, ואחד מעוזריו החשובים של בן לאדן הוא אבו יחיא אל-ליבי, אזרח לוב אשר עם תחילת המערכה נגד קדאפי קרא למורדים להמשיך ולהילחם עד חיסולו של משטר אל-קדאפי. אולם גם אם קיימים תאים של אל-קאעדה בקרב המורדים, הם עלולים להיתקל בקשיים לגייס כוחות לשורותיהם או למצוא חיק חם בקרב שורות המתנגדים. הסיבה לכך איננה רק הצהרותיו של דובר המורדים, הגנרל אחמד באני, אשר הבהיר ש"לאל-קאעדה אין אחיזה בלוב משום שתרבותו שונה מתרבותנו", ולדבריו האיסלאם הרדיקלי האנטי-דמוקרטי איננו חלק מן התרבות הלובית.

כי לא רק המגזרים החילוניים, השבטיים והעירוניים בלוב רחוקים מן העקרונות הרדיקליים, גם התנועות הדתיות שפועלות בלוב, כולל אלה שהיו חלק מארגון אל-קאעדה, התנערו מן הארגון. כך למשל בשנת 2009 פרסם עבד אל-ווהאב קאיד, אחיו של אבו יחיא אל-ליבי, יחד עם אסירים איסלאמיסטיים אחרים, מסמך ארוך ומפורט שבו הם מתנערים מרעיונות אל-קאעדה, מגנים את הטרור וחושפים את טעויותיהם של ארגונים ג'יהאדיסטיים אשר פגעו באזרחים בשם מלחמת הקודש. מסמך זה, שזכה לחסותו של השייח' יוסף אל-קרדאווי, הותקף בחריפות על ידי איימן אל-זוואהירי, שנחשב לסגנו של בן לאדן. מחברי המסמך, חברי "הקבוצה האיסלאמית הלוחמת" שהיתה במשך שנים סניף של אל-קאעדה בלוב, הצהירו גם עכשיו כי פגיעה באזרחים ודרך פעולתו של אל-קאעדה אינן מקובלות עליהם.

אל-קאעדה, כמו חיזבאללה ואיראן, תומך במהפכות האזרחיות אולם עד כה לא הפגין הארגון נוכחות צבאית או ציבורית במהלכן. עם זאת, לארגון יש תאים וחוליות פעולה בכל מדינות המגרב, אולם פעילותם שונה מזו שאפיינה את פעילות הארגון בעיראק, שבה הוא השתלט על רבעים שלמים בבגדאד וגייס לטובתו קבוצות אוכלוסייה שלמות בפריפריה.

גם החשש מפני השתלטות האיסלאם הרדיקלי, וליתר דיוק "האחים המוסלמים", על השלטון במצרים זקוק להוכחה. בקרב הארגון מתחולל עכשיו מאבק רעיוני ופוליטי שעומד לפצל אותו לפחות לשתי מפלגות. האחת, "החירות והצדק" שנתמכת על ידי מנהיג הארגון מוחמד בדיע, והשנייה, שעדיין לא הוקמה, תישא את השם "אל-נהדה" שאותה יוזם ד"ר אברהים אל-זעפראני, אחד הרפורמיסטים החשובים בתנועה שפועל יחד עם עבד אל-מונעם עבד אל-פותוח, גם הוא רפורמיסט, אשר תובעים להכניס רפורמות מנהליות ותכניות בארגון. לכך מצטרפת גם תביעתם של "צעירי האחים המוסלמים", אשר דורשים לקיים בחירות חופשיות להנהגת הארגון ותובעים בין היתר לבחון מחדש את עמדותיו האידיאולוגיות של הארגון. זה לא יהיה הפיצול הראשון בתולדות הארגון אולם על רקע הבחירות לפרלמנט שצפויות בחודש ספטמבר, כל פיצול בקרב האחים עלול לפגוע ביכולתם להציב חזית פוליטית מאוחדת, מה גם שעל פי הערכות של גורמים בתוך הארגון כוחם בציבור ילך ויפחת אם אמנם תתקדם מצרים לכיוונים דמוקרטיים מלאים.

נראה בינתיים כי הפצת החרדה מפני השתלטות איסלאמיסטית רדיקלית במצרים, לוב או תוניסיה היא טקטיקה שמשרתת את תומכי המשטרים הישנים אבל היא מתקשה להציג ראיות מבוססות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ