מיתוס היעילות היפאנית התנפץ

פתאום התברר שהיפאנים הם ככל האדם, לא גרועים יותר אך גם לא גאונים יותר. וגם המיתוס על לקיחת האחריות בסגנון חרקירי הופרך

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

פרשת הכורים הגרעיניים בפוקושימה מנתצת את מיתוס היעילות היפאנית. זמן רב היה מקובל לחשוב שהיפאנים הם גאונים בניהול עסקים, ואף שהצרות הכלכליות של עשרים השנים האחרונות הפריכו את התיאוריה הזאת, עדיין האמינו רבים כי הניהול היפאני יעיל יותר מזה הקיים בארצות אחרות.

התפרקות הכורים הגרעיניים בשבועיים וחצי האחרונים, בארץ שבה רעידות אדמה וצונאמי הן תופעות שכיחות, הרימה גבות בעולם כולו. פתאום התברר שהיפאנים הם ככל האדם, לא גרועים יותר אך גם לא גאונים יותר. השאלות שנשאלות בעולם וביפאן כלפי חברת החשמל של טוקיו, המפעילה את הכורים בפוקושימה, וכלפי הממשלה שאמורה לפקח עליהם רבות. מתברר שהכורים היו מוכנים, פחות או יותר, לרעידת אדמה גדולה, אך לא היו מוכנים לצונאמי ענק, על אף שבאותו אזור התרחשו בעבר גלי צונאמי אדירים. לכל כור היתה מערכת חירום של כיבוי וגיבוי לשעת אסון, שאמורה היתה לכבות את הכור כאשר נשקפה לו סכנה. אך המערכות האלה לא מוקמו במקומות גבוהים ולא הוסתרו באדמה, דבר שהיה מאפשר להן לפעול גם אחרי הצונאמי, אלא נקבעו בסמיכות לכורים ולכן נהרסו על ידי הצונאמי. מתברר שבארץ הצועדת במקום הראשון בעולם בייצור רובוטים, לא הוכנו רובוטים שיוכלו להיכנס לכור שנפגע ולבצע בו עבודות הצלה. במקום זה נאלצה חברת החשמל של טוקיו לשלוח פנימה אנשים, חלקם ללא הכשרה, כדי לטפל בידיהם בכורים ובכך לסכן את חייהם, או לבקש בדחיפות מארה"ב שתספק ליפאן רובוטים כאלה.

מיתוס אחר הקיים בעולם לגבי יפאן הוא שמנהל או שר שנכשל או התרשל מתאבד או לפחות מתפטר. לא ידוע לנו על שר כלשהו שהתאבד או התפטר בעקבות אסון הכורים. נשיא חברת החשמל, שימיזו, שלכל הדעות אחראי לביזיון, הופיע במסיבת עיתונאים פעם אחת ולאחר מכן נאלם ונעלם. הוא לא התאבד ולא התפטר. פקידי החברה הסבירו כי הוא מרגיש לא טוב. לפני כמה ימים הוא אכן אושפז, אך הוא עדיין המנהל.

הממשלה לא יצאה טוב מן הפרשה הזאת. אף שיש גוף ממשלתי שתפקידו לפקח על הבטיחות של הכורים, מתברר שהתגלו בכורים אלה תקלות רבות בעבר ומצבם היה בעייתי כבר זמן רב. הגוף הממשלתי שפיקח עליהם לא התערב וקיבל את כל הסבריה והבטחותיה של חברת החשמל. האם זה קרה משום שפקידי הממשלה, שהיו אמורים לפקח, מתכננים לאחר פרישתם לקבל עבודה עם שכר הרבה יותר גבוה בחברה הזאת? התופעה הזאת, הקרויה ביפאנית "אמא-קובדארי" (ירידה מן השמיים) נפוצה ביפאן ופוגעת ביעילותו של הפיקוח הממשלתי על גופים שונים. הביורוקרטיה הממשלתית, שהיתה צריכה להתגייס במלוא התנופה לטפל באסון הכבד, בלמה לא פעם את פעולות הסיוע. כך, למשל, לא הוצנחו עד היום מזון ותרופות באזורים מוכי האסון, שם זקנים מתים מרעב ומהיעדר תרופות, משום שהצנחת מזון או תרופות מצריכה אישורים רבים שעד היום לא התקבלו. משאיות של מזון ובגדים חמים לנפגעים לא יכלו להגיע אליהם, משום שהכבישים היחידים שנותרו עבירים הוכרזו סגורים לכלי רכב שאינם רכב חירום.

עובדים בכור בפוקושימה. תצלום: רויטרס

אחד המקרים המעטים שבהם הביורוקרטיה התגמשה כדי להציל חיי אדם היה כאשר ישראל הציעה לשגר צוות רפואי למדינה. הודות למאמציה של שגרירות ישראל בטוקיו וראש העיר של קוריהרה, איסאמו סאטו, שדרש שהצוות הרפואי מישראל יתמקם בעירו, שגם היא נפגעה, הסכימו פקידי הממשלה לעקוף את החוק הקובע שרק רופאים דוברי יפאנית בעלי רשיון רפואה מקומי יכולים לעסוק ברפואה ביפאן. אך סאטו אינו ראש עיר רגיל. בשנת 1968 הוא עבד כמתנדב בקיבוץ רמת יוחנן, כאשר שהה בארץ כחניך של המכון האפרו-אסייאתי של ההסתדרות. מאז הוא אוהד של מדינת ישראל. באשר לתקשורת עם החולים, הצוות הרפואי הגיע עם מתורגמנים, בנים ובנות של זוגות מעורבים ישראלים ויפאנים. צעירים אלה, במדי צה"ל, עם פנים יפאניות ודיבור רהוט בעברית ויפאנית, סימלו את כושר האלתור הישראלי בזמני חירום. הכיסוי הרחב שהצוות הרפואי מישראל מקבל בתקשורת היפאנית, ודברי התודה הרבים הממשיכים להיות מורעפים על ישראל ביפאן, מוכיחים עד כמה היוזמה הישראלית הזאת היתה ברוכה. אכן, ישראל היתה המדינה הראשונה ששיגרה צוות רפואי ליפאן באסון הנוכחי. צוותים של מדינות אחרות עדיין מחכים לאישור.

הכותב הוא מומחה להיסטוריה יפאנית באוניברסיטה העברית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ