סבא"א ליפאן: להרחיב את אזור הפינוי סביב הכורים

הקרינה בתעלת המים תחת הכורים גבוהה פי 10,000 מהרגיל, ובבשר מהאזור נמצא חומר רדיואקטיבי

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

גובר הלחץ על יפאן להרחיב את אזור הפינוי מסביב לתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה, וראש הממשלה הודיע כי בכוונתו לבדוק מחדש את מדיניות האנרגיה הגרעינית של המדינה. רמת הקרינה במי תעלה תת-קרקעית, המצויה ליד בניין טורבינות של כור מס' 2 בתחנת הכוח, היתה יותר מפי 10,000 מהרמה הרגילה בכורים גרעיניים, הודיעה אתמול חברת טפקו המפעילה את הכור, שדבריה צוטטו על ידי סוכנות הידיעות קיודו. אנשי החברה גילו קרינה גם במים ליד בניין טורבינות של כור מס' 1, ורמה גבוהה מאוד של צסיום רדיואקטיבי התגלתה בבשר בקר מהאזור, נאמר עוד בהודעת הסוכנות.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסרה כי שלטונות יפאן צריכים לשקול את האפשרות להרחיב אזור הפינוי אל מעבר לרדיוס הנוכחי (20 ק"מ), לאחר שרמות קרינה גבוהות התגלו בכפר איטאטה, המרוחק 40 ק"מ מתחנת הכוח הגרעינית. בתחילת השבוע הודיע ארגון גרינפיס כי בכפר התגלו רמות קרינה גבוהות. ואולם, דובר הממשלה יוקיו אדאנו אמר, כי אזור הפינוי לא יורחב לעת עתה. ממשלת יפאן התנגדה עד כה לקריאות לפנות אנשים נוספים מהאזור, וציינה כי מדיניותה נבדקת ללא הרף וכי תוגברו אמצעי המעקב אחר רמות הקרינה.

יותר מ-70 אלף בני אדם, המתגוררים ברדיוס 20 ק"מ מהכורים, פונו מבתיהם. אך עוד כ-136 אלף בני אדם שחיים במרחק 20-30 ק"מ מהמפעל לא התפנו. חלק מהם נענו לקריאת הממשלה להתפנות מרצונם, אך רבים אחרים ממשיכים לחיות בשלושת השבועות האחרונים באזור שהרשויות כמעט ואינן מספקות בו שירותים. מצוקתם גוברת בעקבות העלייה ברמות הקרינה, ורבים חוששים שייצוב הכורים עלול להימשך חודשים.

החששות מהקרינה מונעים מהשלטונות גם לאסוף את גופותיהם של כאלף בני אדם, שנספו ברעידת האדמה ובצונאמי ב-11 במארס. מקורות משטרתיים מסרו כי הגופות נחשפו לרמות קרינה גבוהות, וייתכן מאוד שיהיה צורך לחטא אותן לפני שאפשר יהיה לאסוף ולבדוק אותן. עקב כך, נוצרה דילמה קשה, כי אם יושארו במקומן, עלולה להיפגע בריאותם של קרובי המשפחות שיבואו לזהות אותן. שריפתן עלולה ליצור עשן רדיואקטיבי, וקבורתן עלולה לזהם את האדמה.

מומחים לבטיחות גרעינית אמרו כי העלייה בזיהום מי הים, ליד המפעל, מצביעה על דליפה בלתי פוסקת של קרינה. אתמול מסרה הסוכנות לבטיחות גרעינית של יפאן כי כמות היוד הרדיואקטיבי במים הזורמים מהמפעל גדולה פי 10,000 מהמותר. לדברי המומחים, העובדים המשתדלים לקרר את הכורים ניצבים בפני בעיה - עליהם לקרר את הכורים במי ים ובה בעת להבטיח שהמים המזוהמים לא יגיעו לים ולקרקע.

נוסף לכך התעורר ויכוח בין הממשלה לבין חברת טפקו )Tokyo Electric Power Co.( על גורל תחנת הכוח. החברה אומרת כי אין אפשרות לתקן ארבעה מששת הכורים, אך השניים הנותרים יוכלו לשוב לפעולה, ואילו ראש הממשלה נאוטו קאן אמר כי תחנת הכוח כולה תוצא מכלל פעילות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ