סוכני ביון אמריקאים מסייעים למורדים בלוב

אל שר החוץ הלובי מוסא קוסא שערק לבריטניה, הצטרף דיפלומט בכיר נוסף. גורמים בטליבאן: מאות לוחמים לובים החברים בארגון עושים דרכם חזרה לארצם מאפגניסטאן

דנה הרמן
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

מתנגדיו של שליט לוב מועמר קדאפי נהדפו אתמול, זה היום השלישי ברציפות, על ידי חיילי הממשלה, אך התעודדו מהסימנים לפיהם המשטר מתפורר בדרגים הגבוהים ביותר שלו, לאחר ששני בכירים ערקו בתוך יומיים. במערב, גוברים החששות שבין המורדים הזוכים לסיוע אדיר במאבקם, נמצאים גם פעילי טרור.

עלי עבד אל-סלאם טרקי, לשעבר שר החוץ, התמנה לשגריר לוב באו"ם אחרי גל העריקות בתחילת המרד. ואולם, טרקי, השוהה בימים אלה בקהיר, פרסם באתרי אינטרנט של המורדים הודעה, בה נאמר שלא יסכים לקבל את המשרה הזו או כל משרה אחרת. "זכותם של אזרחי ארצנו לחיות חיים חופשיים, דמוקרטיים וטובים", אמר טרקי. העריקה של טרקי מצטרפת לזו של שר החוץ הלובי מוסא קוסא, שטס שלשום מתוניסיה לבריטניה. קוסא, כחבר החוג הפנימי של המשטר הלובי, עשוי להעניק מידע חשוב לשירותי המודיעין הזרים, אם כי בריטניה סירבה להעניק לו חסינות מפני תביעה משפטית.

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר אתמול כי בכירים מתחקרים את קוסא גם על המתרחש בימים אלה בחוג הפנימי של קדאפי, וגם על הטענות, שהושמעו על ידי האופוזיציה הלובית, לפיהן הוא סייע לתכנן את פיצוץ מטוס פאן-אם מעל לוקרבי ב-1988. בתקופת הפיגוע, שבו נספו 270 בני אדם, קוסא היה ראש הביון של לוב.

קוסא נמצא לפי השמועות "במקום בטוח" בבריטניה. "הוא בא מרצונו החופשי. לא ידענו על כוונותיו לערוק עד לאחר הגיעו לבריטניה", אמר דובר משרד החוץ הבריטי. בדברו אתמול עם עיתונאים בלונדון, הייג לא אמר אם התפטרות קוסא מתפקידו היא סימן שמשטרו של קדאפי, "שבור, לחוץ ומתפורר מבפנים". "קדאפי ודאי שואל את עצמו מי יהיה האיש הבא שינטוש אותו", ציין הייג. איברהים דאבאשי, סגן שגריר לוב באו"ם, התומך כעת באופוזיציה, טוען שרוב הבכירים הלובים מנסים לערוק אך הם נתונים לפיקוח הדוק ומתקשים לצאת מהמדינה.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר אתמול כי האמריקאים לא היו מעורבים בעריקתו של קוסא. לדבריו, העריקה מוכיחה "שגם תומכיו הנאמנים של קדאפי עושים הערכות מצב מחודשות ורואים את הלחץ שמופעל על המנהיג".

בשעה שברית נאט"ו לקחה פיקוד על המבצע הצבאי בלוב, נודע כי ארגון הביון האמריקאי הסי-איי-אי החדיר סוכנים חשאיים ללוב, בניסיון לאסוף מידע על יעדי תקיפה אפשריים וליצור קשר עם המורדים. גורמים אמריקאיים אמרו לניו יורק טיימס, כי בעוד ארה"ב הבהירה כי כוחות קרקעיים לא יקחו חלק במבצע, מספר לא ידוע של סוכנים נמצא במדינה כבר כמה שבועות. מלבדם, נמצאים בלוב גם סוכנים של סוכנות הביון הבריטית. גורם בריטי אף אישר כי עשרות חיילי הקומנדו הבריטי נמצאים בלוב. רובם מתרכזים במציאת טילי קרקע-אוויר מתוצרת רוסית, שברשות קדאפי.

לצד ההתגייסות המערבית למען המורדים הפועלים להדחת קדאפי, עלה בשבועות האחרונים החשש שבין הלוחמים נמצאים גם פעילי ארגוני הטרור, בהם אל-קאעדה והטליבאן. לפי גורמים בהנהגת הטליבאן באפגניסטאן, חלק מהאזרחים הלובים שהצטרפו לשורות הארגון עושים דרכם למולדתם, כדי לנווט את ההפיכה הלובית לכיוון איסלאמי יותר. מפקד בטליבאן אמר למגזין האינטרנטי דיילי ביסט, כי "ניתן לראות יותר ויותר נוכחות של אל-קאעדה בלוב". לדבריו, הלוחמים מופתעים ומאושרים לראות את חילות האוויר של ארה"ב ונאט"ו - אותם הכוחות שמפציצים אותם באפגניסטאן ובפקיסטאן - מסייעים להם במערכה נגד קדאפי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ