התשובה של אסד להפגנות: ועדות חקירה

לקראת גל נוסף של הפגנות שצפוי היום, נשיא סוריה הורה לבדוק הרג מפגינים ואת האפשרות לשנות את חוקי החירום

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא סוריה עושה ניסיון נוסף לשכך את אי השקט השורר בארצו בשבועיים האחרונים, לקראת הפגנות מחאה המוניות המתוכננות היום אחרי תפילות יום השישי. בשאר אל-אסד הודיע על מינוי ועדות לחקר מות האזרחים בהפגנות הקודמות ולשינוי חוקי החירום במדינה, הנמצאים בתוקף כבר עשרות שנים.

מהלכים אלו תוכננו בזהירות כדי למנוע את הפגנות המתוכננות להיום, ובד בבד להראות שאסד לא נכנע ללחצים ליזום רפורמות, אלא שהוא עורך שינויים בזמנו וכראות עיניו. רבים ציפו כי בנאומו שלשום יכריז אסד על רפורמות מקיפות בסוריה, כולל ביטול משטר החירום. אולם הנשיא אכזב את המצפים כשבחר במקום זאת להטיל את האשמה בזעם העממי על גורמים זרים. אתמול הוא הורה לחקור את הנסיבות שהביאו למותם של אזרחים סורים ושל אנשי כוחות הביטחון בעיירה הדרומית דרעא ובנמל לטקיה.

אסד גם מינה צוות שיבחון מתן אזרחות סורית לכ-25 אלף כורדים. צעד זה עונה על דרישה ממושכת של המיעוט הכורדי, המתרכז במזרח סוריה, ועד למהומות האחרונות, היה המוקד העיקרי למחאה נגד המשטר.

הכורדים הם המיעוט האתני הגדול ביותר בסוריה, וזה זמן רב הם מתלוננים על רדיפות מטעם השלטונות הסוריים. ב-2004, התנגשויות שהחלו בעיר הצפון-מזרחית קמישלי בין כורדים סורים לכוחות הביטחון, הותירו כ-25 הרוגים לפחות וכ-100 פצועים. עד כה לא היו הכורדים חלק מהמחאות הנוכחיות, אבל ההחלטה שנפלה ביום חמישי רומזת על הדאגה שמא יצטרפו אליהן.

אסד פיטר את ממשלתו בת 32 החברים ביום שלישי, במהלך שנועד להרגיע את המוחים נגד הממשלה, אבל מדובר במעשה סמלי בעיקרו. אסד מחזיק ברסן השלטון בצורה כמעט מוחלטת, ולמעשה אין אופוזיציה או חלופה למנהיגות הקיימת.

פעילים למען זכויות אדם אומרים כי יותר מ-60 בני אדם נהרגו מאז 18 במארס בניסיון של כוחות הביטחון לדכא אותן. פעיל אופוזיציה בדרעא אמר אתמול כי כוחות הביטחון עצרו כ-17 בני אדם במשך הלילה. הוא גם סיפר כי שביתת שבת שערכו כמה מאות מפגינים בקרבת מסגד אל-עומרי, מוקד המחאות, הסתיימה לא מכבר. עם זאת, הוא הוסיף כי המפגינים מתארגנים מחדש לעוד הפגנות שאמורות להתקיים היום בדרעא ובאזורים סמוכים. הוא דיבר בעילום שם מחשש השלטונות.

בנאום של אסד לפני הפרלמנט ביום רביעי - נאומו הפומבי הראשון מאז החלה התסיסה - אמר שסוריה נפלה קורבן למזימת ענק. שעות אחדות לאחר נאומו של אסד, תושבי לטקיה סיפרו כי כוחות פתחו באש בזמן הפגנה של כמאה איש, אף שלא ברור אם ירו באוויר או במפגינים. התושבים שסירבו להזדהות אמרו כי אין לוותר על הדרישות למרות צעדי הדיכוי האכזריים. האמצעים האלה נכשלו בתוניסיה ובמצרים, שבהן האזרחים לא היו מוכנים להתפשר על פחות מהפלת המשטר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ