המפקד גילה: בהודו 1.21 מיליארד תושבים

לפי נתונים ראשונים, גידול האוכלוסייה בהודו האט אך היא צפויה לעקוף את סין עד 2030

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניו דלהי (אי-פי). תוצאות ראשונות החלו להתפרסם ממפקד האוכלוסין הגדול בהיסטוריה שערכה הודו בחודשים האחרונים. מתוצאות המפקד עולה כי אוכלוסיית המדינה מונה 1.21 מיליארד בני אדם, או 17% מכלל האוכלוסייה בעולם, כך אמר אתמול ס' צ'נדרמולי, הממונה על המפקד.

בעשור האחרון נוספו לאוכלוסיית הודו 181 מיליון בני אדם, קרוב לאומדנים של הגורמים הרשמיים, אמר צ'נדרמולי. אף שמדובר בעלייה של 17.6% לעומת המפקד מ-2001, קצב הגידול אטי יותר מזה שנמצא במפקד הקודם - 21.5%, ובכלל, לראשונה זה 90 שנה היתה האטה בגידול האוכלוסייה בתת-היבשת, אם כי תוספת האוכלוסייה הזאת שקולה כמעט לכל אוכלוסיית ברזיל.

זה היה המפקד ה-15 מאז 1872 ולקיומו נדרש מאמץ איתנים שנמשך יותר משנה. הוא כלל 2.7 מיליון פוקדים שעברו בכ-300 מיליון בתי אב, ולראשונה תועד אם הנסקרים מתגוררים בבקתות או במבני לבנים ובטון, אם יש להם חשמל וגישה לשירותים ולמים זורמים ואם למדו תקופה כלשהי בבית הספר.

השאלות נועדו לסייע למינהלות לפתח מדיניות ולקבוע תקציבים לאומה שבה 800 מיליון בני אדם חיים בעוני. כמעט כל התושבים, בלא התחשבות בלאום שלהם, נכללו בספירה, כולל אסירים כגון אג'מל קסאב הפקיסטאני, הממתין להוצאתו להורג בשל חלקו בפיגועי הטרור במומבאי ב-2008. נספרו גם מיליוני חסרי בית.

נתון חיובי אחד שעולה מהמפקד הוא שיעור יודעי קרוא וכתוב ברחבי הודו. לפי הנתונים, השיעור עלה ל-74% בקרב בני שבע ומעלה, לעומת כ-65% במפקד הקודם.

מצד שני, המפקד הצביע על המשך ההעדפה של ילדים זכרים על פני נקבות, במדינה שבה עדיין נפוץ המנהג של המתת תינוקות, והממשלה אוסרת על בתי חולים לגלות למשפחות מה מין העובר העומד להיוולד. פילוח מגדרי בקרב ילדים מעיד כי מספר הבנות שנולדות או שורדות נמוך מזה של הבנים - 914 בנות לכל 1,000 בנים עד גיל שש, לעומת 927 לכל 1,000 בנים במפקד הקודם. זהו עניין מדאיג ביותר, אמר צ'נדרמולי על נתון זה. הסיבה להעדפה זו נובעת בעיקר מההוצאות העצומות הכרוכות בחיתון הבנות. אפילו המשפחות העניות ביותר שוקעות בחובות כדי לשלם נדוניות גדולות למשפחת החתן.

על פי תשקיפים של האו"ם, ב-2030 הודו עשויה לעבור את סין על 1.34 מיליארד תושביה כמדינה המאוכלסת ביותר בעולם. גורמים רשמיים אומרים כי תידרש כשנה לניתוח הנתונים שנאספו במפקד, בטרם יוכלו לפרסם נתונים מלאים.

המספרים הראשונים מראים ירידה במספר הילדים מתחת לגיל 6. כיום שיעורם הוא 158.8 מיליון, כ-5 מיליון פחות משהיו במפקד הקודם. אוכלוסיית הודו כיום משתווה כמעט לסך אוכלוסיותיהן של ארה"ב, אינדונזיה, ברזיל, יפאן, בנגלדש ופקיסטאן גם יחד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ