23 פעילי זכויות אדם נעצרו בסין

בייג'ין מגבירה את הלחץ על האופוזיציה

טניה בראניגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה בראניגן

גרדיאן

בייג'ין. לפחות 23 מתנגדי משטר ופעילים למען זכויות אדם נעצרו בסין באמתלה של הסתה או חתירה נגד המשטר. פעילי זכויות אדם אומרים שהדיכוי של הזמן האחרון הוא הקשה ביותר זה עשור.

שלושה פעילים נוספים נכלאו ועוד כתריסר אנשים נעדרים, בהם כמה עורכי דין מפורסמים למען זכויות אדם. ארגונים הומניטריים חוששים שחיי הנעדרים בסכנה. לדברי פעילים, ייתכן שהדיכוי נעשה על רקע חוסר היציבות במזרח התיכון וחשש השלטונות להתפשטות המחאה גם לשטחם. שלטונות סין קראו לאו"ם שלא להתערב בענייניהם הפנימיים, לאחר שבכירים באו"ם מתחו ביקורת על המצוד הגדול אחרי מתנגדי המשטר. גל המעצרים והגברת הצנזורה על האינטרנט מצביעים על עצבנות גדלה בבייג'ין בכל הנוגע לגילויי אופוזיציה למשטר החד מפלגתי.

המעצרים נעשו לאחר שבאינטרנט התפרסמו קריאות אנונימיות להפגנות בנוסח ההתקוממויות במזרח התיכון. למרות שהקריאות הופיעו באתר בחו"ל וההיענות להן היתה מועטה מאוד, השלטונות החלו לעצור ולהטריד אנשים שעות ספורות לאחר הופעתן.

"המעצרים נועדו בעיקר לגלות מי פרסם את הקריאות האלה", אמר וונג סונגליאן, מארגון "מגיני זכויות האדם בסין" העוקב אחר המעצרים. לדעת הארגון, השלטונות הגבילו את תנועותיהם של עוד כ-200 אנשים. ארגון זה וארגונים נוספים מתארים את הפעולות כנוקשות ביותר מאז 1998, שאז נעצרו יותר מ-20 פעילים משום שהקימו "מפלגה דמוקרטית".

רבים מהעצורים היו מטרה להתנכלויות משום שמתחו ביקורת על השלטונות בטוויטר ובאתרים אחרים, או שיש להם היסטוריה של פעילות למען זכויות האדם. שלושה פעילים נעצרו והרשויות הודיעו כי יוגשו נגדם כתבי אישום באשמת חתרנות נגד השלטון - הבלוגר הנודע ראן יונפיי, צ'ן ויי ודינג מאו. אולם פעילי הזכויות חוששים בעיקר לאלה שנלקחו בידי השלטונות ונעלמו. אחד מהם הוא עורך הדין טנג ביאו, שנעדר מאמצע פברואר. עורך דין שני שנעלם הוא ג'יאנג טיאניונג, שפעל למען שחרור פעילי זכויות. שלישי נעדר הוא ליו שיהואי מגואנגז'ו, שנעלם זמן קצר לאחר שסיפר ל"גרדיאן" שהוכה על ידי רעולי פנים בדרכו להפגנה. חבריהם ותומכיהם חוששים מאוד שמא יישפטו לעונשי מאסר ארוכים ויעברו עינויים.

כמו כן קיים חשש לגורלו של הסופר האוסטרלי ממוצא סיני יאנג הנגז'ון. יאנג, עובד לשעבר של משרד החוץ הסיני, נודע בזכות כתיבתו על סוגיות פוליטיות בבלוגים פופולריים. הוא זכה מקוראיו לכינוי "הרוכל הקטן של הדמוקרטיה הסינית". הוא גם כותב רומנים בביתו שבאוסטרליה.

הדיווח הראשון על היעלמותו של יאנג הופיע השבוע ב-Sydney Morning Herald. נאמר שם כי יאנג התקשר לעמית מנמל התעופה בגואנז'ו ביום ראשון, וסיפר לו כי שלושה גברים עוקבים אחריו. פרופסור פנג צ'ונג'י, היושב באוסטרליה, סיפר לעיתונאים כי אחותו של יאנג קיבלה שיחת טלפון ממנו ובה הודיע לה כי קציני ביטחון עצרו אותו.

המשטרה הסינית לא ענתה לשאלות על הנעדרים, שנשלחו אליה בפקס, ואחד מדוברי משרד החוץ מסר כי "מערכת המשפט של סין עובדת באופן עצמאי". החוק הסיני קובע כי המשטרה חייבת להודיע לקרובי משפחתו או למקום עבודתו של עציר בתוך 24 שעות לאחר מעצרו, אלא אם כן זה עלול "להפריע לחקירה".

ג'ושוע רוזנצווייג, ממכון דואי הואה, התומך באסירים פוליטיים, אמר שסוכני שירותי הביטחון מתייחסים למעצר פעילים למען דמוקרטיה וזכויות האדם כאל מעשה שבשגרה, וכי הם מתעלמים מההליכים החוקיים. לדבריו, "החשש מפני עינויים, בין אם הוא אמיתי או רק חשש, מרתיע יותר מאשר בית סוהר. אנשים תוהים אם הם הבאים בתור ברשימה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ