הפגנות ענק בתימן, אל-קאעדה מתחזק בדרום

חששות במערב מוואקום שלטוני

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

המנהיג הדתי אנואר אל-עאולקי, הנמנה עם בכירי התועמלנים של אל-קאעדה, הפר אתמול את שתיקתו בעניין ההתקוממויות בעולם הערבי, ואמר כי האיסלאמיסטים הקיצונים צופים בשמחה בהצלחה של תנועות המחאה הפועלות נגד ממשלות שרשת אל-קאעדה התנגדה להן לאורך שנים.

"לוחמי המוג'הידין ברחבי העולם חשים התרוממות רוח", כתב אל-עאולקי בגיליון חדש של Inspire, מגזין של אל-קאעדה באנגלית, "ואני תוהה אם המערב מודע להתגברות הפעילות של המוג'הידין במצרים, תוניסיה, לוב, תימן, סעודיה, אלג'יריה ומרוקו".

המאמר מתפרס על ארבעה עמודים, בכותרת "צונאמי של שינוי", ונמנה עם שורה של הצהרות של מנהיגי אל-קאעדה, היוצאות נגד התפישה המקובלת בקרב מומחים מערביים שרשת הטרור נראית לא רלוונטית בתקופת השינוי חסר התקדים המתחולל במזרח התיכון. בהדחת שליטי תוניסיה ומצרים ובהתקוממויות המאיימות על מנהיגים ערבים אחרים, גרעין של מפגינים בעלי נטיות חילוניות קורא לדמוקרטיה ונמנע בדרך כלל מאלימות - דברים המנוגדים לעקרונות של אל-קאעדה, המנסה להנהיג משטר איסלאמי נוקשה ברחבי העולם.

בתימן נמשכו בימים האחרונים ההפגנות נגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח, לאחר שהשיחות בין האופוזיציה לנציגיו הגיעו למבוי סתום. שלשום הפגינו מאות אלפים ברחובות. הם דרשו את הדחתו של הנשיא והאשימו אותו בפיצוץ שאירע במפעל תחמושת ובו נהרגו יותר מ-110 בני אדם.

גברים זועמים קראו קריאות נגד הנשיא בזמן שצעדו אל עבר הכיכרות בצנעא ובערים אחרות, כשהם מנופפים בדגל המדינה. רבים ענדו בנדנות ירוקות על ראשיהם ועליהן המלה "הסתלק", בעוד אחרים כתבו זאת על כפות ידיהם ונופפו בהן באוויר. הפגנות המוניות מזעזעות את תימן זה שבועות. המפגינים קיבלו השראה מהצלחת ההתקוממויות במצרים ובתוניסיה ודורשים את הדחתו של השליט הרודן סאלח, העומד בראש המדינה 32 שנים.

ההפגנות, שהתרכזו בעיקר בבירה, בעדן ובעיירה תאיז, התפשטו בינתיים לסעדה. עיירה זו משמשת כבר שנים זירה להתנגשויות בין מורדים שיעים לכוחות של סאלח על השליטה במאריב, מעוז של אל-קאעדה בפרובינציית אביין הדרומית, שבה פעילים איסלאמים השתלטו על כמה אזורים. ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב אף הודיע באתר האינטרנט שלו כי מחוז אביין הוא כעת "אמירות איסלאמית", שבה חלים חוקי השריעה הנוקשים.

הפעילים הנאמנים לאל-קאעדה תפסו שתי עיירות, גבעה אסטרטגית ומפעל תחמושת, השבוע באביין. המפעל התפוצץ ביום שני. בפיצוץ נהרגו עשרות תושבים עניים שבזזו את המקום לאחר שהצבא נסוג ממנו. בעקבות האירוע האשימו קבוצות אופוזיציה בתימן כי סאלח סייע ביודעין לפעילים האיסלאמים בכך שהורה לצבא לסגת מאזור המפעל ואפשר לרשת הטרור להשתלט עליו. צעד זה נועד להגביר את החששות של המערב כי אל-קאעדה ינצל את הוואקום שייווצר עם לכתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ