סוכנויות הידיעות

יותר מ-800 בני אדם נטבחו בעיירה במערב חוף השנהב המשמשת בסיס למאות חיילים של הכוחות לשמירה על השלום של האו"ם, כך מסר היום (שבת) הצלב האדום הבינלאומי. עם זאת, דובר כוחות האו"ם הודיע כי אין לו כל מידע על החיסול ההמוני שם.

ארגון הצדקה הקתולי קאריטס טען כי מספר ההרוגים עולה על 1,000, על פי אומדן של עובדי הארגון שביקרו בעיירה דואקואה ביום רביעי. פטריק ניקולסון, דובר קאריטס, סיפר כי עובדי הארגון מצאו, בשכונת קרפור שבעיירה, מאות גופות ועליהן סימני ירי ופגיעות ממכות מצ'טה.

המהומות במדינה החלו לאחר שהנשיא לוראן גבאו סירב לפנות את מקומו, על אף שהפסיד בבחירות דמוקרטיות. ממשלתו של הנשיא הנבחר אלסאן אואטרה, שזכה להכרה בינלאומית, מכחישה בינתיים את מעורבותה בזוועות באשר הן, ואינה מתייחסת כלל להאשמות האחרונות. עד לעדויות האחרונות מהעיירה דואקואה קודם לכן דיווח האו"ם כי מתחילת העימותים האלימים לפני כארבעה חודשים נהרגו בחוף השנהב 492 בני אדם.

תומכיו של הנשיא הנבחר אואטרה ברחובות אבידג'אן. תצלום: AFP

הקולנל ראיס, דובר כוחות האו"ם, דיווח כי כ-1,000 חיילים בכוחות לשמירה על השלום בדואקואה מגינים על המתקנים של הכנסייה הקתולית, שבהם מצאו מקלט יותר מ-10 אלף פליטים. על אף שלאו"ם יש בסיסים באזור, לא הגיע לאוזניו כל דיווח על טבח המוני.

לדברי ראיס, אכן היו התנגשויות בין הכוחות של שני המנהיגים היריבים בעיירה ובסביבותיה בתחילת שבוע שעבר. ביום שני כבשו כוחות הנאמנים לאואטרה את דואקואה. דורותיאה קרימיצס, דוברת הצלב האדום הבינלאומי, גורסת שכנראה ביום שלישי פרצה אלימות המונית בעיירה.

אנשי הצלב האדום הבינלאומי מלווים בנציגים של הצלב האדום של חוף השנהב ביקרו בדואקואה ביום שישי והעריכו כי ראו בעיירה יותר מ-800 גופות. "אנו סבורים שאירוע מעין זה עלול להתרחש שוב, ואנו מקווים שקריאתנו שאנו נושאים היום להגנה על האוכלוסיה האזרחית תמנע התרחשויות מעין אלו בעתיד", הדגישה קרימיצס.

אזור מערב חוף השנהב משמש חממה לסכסוך המתמשך בין שני השבטים התומכים בשני המנהיגים היריבים, המתמודדים על השלטון בחוף השנהב: אואטרה, הנשיא שנבחר בבחירות הדמוקרטיות, ולורן גבאגבו, המכהן בתפקיד ומסרב לקבל את תבוסתו בבחירות שנערכו בנובמבר, לאחר שדחה את קיומן שוב ושוב במשך שנים.

הארגון הבינלאומי להגירה דיווח ביום שישי כי עשרות אלפי פליטים מצטופפים בדואקואה ואחרים נמלטו ממנה מחשש לגל האלימות שפרץ, וכעת הם תועים בדרכים. השמועות אומרות שהטבח הוא מעשה ידיהם של שכירי חרב שבאו מליבריה השכנה. בעבר כבר דווח שכוחות מליבריה נלחמים הן לצדו של גבאגבו והן לצדו של אואטרה.

העולם לא מגיב

אואטרה ניסה זה זמן רב לנתק את עצמו מהלוחמים התומכים בו היושבים בצפון המדינה, לאחר שאלו הואשמו במספר רב של מעשי זוועה במלחמת האזרחים לפני כעשור. ואולם, קריאותיו החוזרות ונשנות של אואטרה להתערבות צבאית בינלאומית, שתיאלץ את גבאגבו לעזוב את השלטון ותשים קץ לאלימות, לא זכו לתשומת לב ונראה כי הוא החליט לשנות את קו הפעולה שלו. קבוצה מבין תומכיו, המכונים "הכוחות הרפובליקאים", החלו להתקדם במהירות אל עבר אבידג'אן, העיר הגדולה במדינה.

קצינים של הכוחות הנאמנים לגאגבו, המתבצר בעמדותיו ומסרב לוותר על השלטון, קראו לחייליהם להתנגד למי שמנסה להדיח את הנשיא המכהן. דוברו הצבאי של גבאגבו, לוטננט קולונל אלפונס גואנו, הופיע בשידור טלוויזיה ובו קרא לכוחות הביטחון להתייצב למילוי חובתם ולעמוד מול ההתקפות של כוחות אואטרה, השולטים כעת על מרבית שטחה של חוף השנהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ