נטשה מוזגוביה

שריפת הקוראן בכנסיה קטנה בפלורידה הציתה גל זעם ואלימות באפגניסטאן. המשטרה האפגאנית קבעה כי התקיפה נגד משרדי האו"ם שהביאה למותם של שבעה בני אדם במזאר א-שריף, מרביתם עובדי האו"ם, היתה מחאה נגד טקס שריפת הקוראן שקיים בשבוע שעבר טרי ג'ונס, הכומר הקיצוני מפלורידה.

ג'ונס, העומד בראש קהילה של כמה עשרות בני אדם בגיינסוויל שבפלורידה, עורר בשנה שעברה סערה בעקבות הקמפיין שעשה לקראת הטקס של שריפת הקוראן במטרה "לעצור את האסלאם, את החוק האסלאמי ואת הברוטאליות", שיועד להתקיים ב-11 בספטמבר.

בכירי הממשל האמריקאי הזהירו אז ששריפת הקוראן תסכן את החיילים האמריקאים. אפילו הנשיא אובמה התייחס לתוכניתו של ראש הכנסיה הזעירה וקרא לה "מעשה הרסני", וג'ונס גם זכה לשיחת טלפון אישית משרד ההגנה רוברט גייטס שביקש ממנו להימנע מהמעשה. שריפת הקוראן לא יצאה לפועל בשנה שעברה, אך ביום שישי שעבר ג'ונס ארגן "משפט" של הקוראן בכנסיה שלו, והכומר ויין סאפ שרף את הקוראן שנמצא "אשם", תחת פיקוחו של ג'ונס.

המשטרה האפגאנית מסרה כי ההתנפלות על משרדי האו"ם באה בעקבות יציאת מאות מפגינים משולהבים מתפילת יום שישי במסגדים, וסיבת התקיפה היא הדיווח על שריפת הקוראן. היום נהרגו חמישה בני אדם באפגנסיטאן במהומות שפרצו בהפגנות נגד שריפת הקוראן.

הנשיא האמריקאי ברק אובמה גינה את התקיפה על משרדי האו"ם בתוקף ואמר כי "עבודתם של הגברים והנשים האמיצים של האו"ם מהותית לבניית אפגניסטאן חזקה יותר למען כל תושביה, אנו קוראים לכל הצדדים להמנע מאלימות וליישב את המחלוקות באמצעות דיאלוג".

הכומר ג'ונס הוציא בתגובה הודעה ובה קרא לתקיפה באפגניסטאן "מעשה פושע וטראגי", וקרא לאו"ם ולארה"ב לנקוט פעולה מיידית. "עלינו למצות את הדין עם המדינות והאנשים האלה על מה שהם עשו, וגם על כל התרוצים ששימשו לקידום פעילות הטרור שלהם. הגיע הזמן למצות את הדין עם האסלאם".

דובר הבית הלבן ג'יי קרני נשאל אתמול האם לכומר "יש דם על הידיים", ואמר כי בכוונתו להימנע מהתייחסות ל"מעשה המזוויע הזה, שאין לו שום הצדקה בלי קשר למניעי התוקפים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ