הרוג בעימותים בעומאן; הפגנות ענק בתימן בעד ונגד משטר הנשיא סאלח

מהומות בדרום חצי האי ערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(רויטרס ואי-פי). בסוף השבוע האחרון התקיימו בתימן הפגנות ענק בעד ונגד משטרו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח. בהפגנה בעד השלטון הודה אתמול סאלח לאלפי תומכיו שנאספו ליד ארמון הנשיאות בצנעא כדי לתמוך בחוקה, ואותת בכך שאין בכוונתו לפרוש בשלב הנוכחי מהנשיאות, זאת אף על פי שבשבוע שעבר הציע להישאר בתפקידו תמורת העברת סמכויותיו לידי ממשלה זמנית. "אני מברך אתכם על עמדתכם ההרואית ומודה לכם על תמיכתכם בלגיטימיות של החוקה", אמר סאלח להמונים שנשאו את תמונותיו ושלטי תמיכה בשלטונו. סאלח, שהפסיד את תמיכתם של רבים מהשבטים, אנשי הצבא והפוליטיקאים בארצו, נועד עם נציגיהם של שבטים אחדים, אולם בכירים בצנעא מסרו שהוא התבצר בעמדותיו וסירב להתפטר.

משטרו של סאלח, השולט בתימן 32 שנים, עומד על סף קריסה לאחר שבועות של הפגנות. בארה"ב וסעודיה קיים חשש שאם סאלח ייפול יעלו במקומו גורמים הקשורים לאל-קאעדה. ארה"ב רואה בסאלח מחסום נגד אל-קאעדה, ששלוחה שלו פעילה מאוד במדינה.

במקביל, רבבות בני אדם הפגינו נגד שלטון סאלח בהפגנות המוניות, מהגדולות שאורגנו עד כה. שביתות התקיימו בצנעא, עדן, תעיז וערים נוספות. המפגינים בעדן קראו לפתוח בשביתה כללית ולבצע פעולות שונות של סרבנות אזרחית כמו להשבית את התחבורה הציבורית ולכפות סגירת חנויות. לפי עדי ראייה, חיילים ירו באוויר כדי לפזר צעירים שניסו לחסום כבישים.

עד כה נהרגו יותר מ-80 בני אדם במהומות, בהם 52 שנורו בידי צלפים ב-18 במארס.

במסקט, בירת עומאן, נהרג אדם בהתנגשויות בין כוחות הביטחון לעשרות שהפגינו נגד אלימות השלטון. הפרות סדר היו גם בעיר התעשייתית סוחר בצפון המדינה, שבה החלה תנועת המחאה לפני יותר משישה שבועות. בשל החשש לאלימות, הטיל הצבא עוצר לילי בסוחר והציב כוחות סביב משרדי ממשלה ובבניינים חשובים אחרים בעיר. מוות זה היה השני הקשור להפגנות בעומאן, מאז פרצו המהומות במדינה בסוף פברואר. המפגינים דורשים השפעה גדולה יותר של הציבור על ענייני המדינה. שליט עומאן, הסולטן קאבוס בן סעיד, החליף יותר מעשרה שרים בממשלה והבטיח לערוך רפורמות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ