נציג קדאפי ביקר בלונדון בניסיון לפתוח במו"מ עם המערב

שליט לוב דחה את הצעת המורדים להפסקת אש, לפיה הקרבות ייפסקו אם כוחות הרודן ייסוגו מערי המדינה. מורדים ואזרחים נהרגו בהפצצת נאט"ו

דנה הרמן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
רויטרס

דנה הרמן (פאריס)

לוב מעוניינת לנהל משא ומתן רשמי עם ארה"ב, בריטניה וצרפת, כדי למצוא פתרון למשבר, כך אמר אתמול עבד אל-עטי אל-עוביידי, לשעבר ראש ממשלת לוב. בימים האחרונים התנהלו מגעים בין נציגים לובים לבכירים במערב. גם המורדים הביעו בסוף השבוע נכונות להפסקת אש, "בתנאי שקדאפי יסיג את כוחותיו מערי לוב". קדאפי דחה את ההצעה.

מקור בריטי בכיר אמר לעיתון "גרדיאן", כי גם אם יתנהל משא ומתן עם קדאפי, הוא לא ישנה את עמדת בריטניה לפיה השליט חייב לפרוש מתפקידו. "אם האנשים שלצדו של קדאפי רוצים בשיחה, נשמח לשוחח", אמר המקור, "אבל המסר שלנו ימשיך להיות ברור ועקבי שקדאפי חייב ללכת, ושצריך להיות עתיד טוב יותר ללוב".

בעקבות עריקתו של שר החוץ הלובי, מוסא כוסא, לבריטניה בשבוע שעבר, קרא שר החוץ הבריטי ויליאם הייג לבכירים אחרים במשטרו של קדאפי לנהוג כמוהו ולנטוש את מנהיגם. "עריקות כאלה", הדגיש השר הבריטי, "יזרזו את תהליך המהפך הפוליטי והרפורמות בלוב". ביקורו של מוחמד איסמעיל, עוזרו הבכיר של סיף אל-איסלאם קדאפי, בלונדון בשבוע שעבר, ליבה שמועות שבניו של השליט הלובי מנסים להגיע להסכם כלשהו ליציאה מארצם. הידיעה על הביקור התפרסמה שלשום.

בהתאם לדיווחים בתקשורת, ממשלת בריטניה כבר מקיימת מגעים עם כעשרה בכירים בממשלת קדאפי, שכולם נחשבים לעריקים פוטנציאליים. בבכירים האלה נכללים, בהתאם לשמועות, ראש שירותי המודיעין הלוביים, מזכיר "הקונגרס העממי הכללי" וסגן שר החוץ. ואולם, שר הנפט, ששמו נכלל לכאורה בין אלה ששוקלים לערוק, התקשר אישית למשרד סוכנות רויטרס בלונדון ואמר כי הידיעה אינה נכונה וכי הוא עדיין יושב ועובד במשרדו בטריפולי.

כוסא עצמו עדיין מוחזק במקום מאובטח בבריטניה שבו הוא נחקר. כאחת הדמויות הבכירות ביותר במשטרו של קדאפי, סביר להניח שיש בידיו מידע חיוני, ופרשנים הביעו את הסברה כי עריקתו אורגנה על ידי MI6, שירות המודיעין הבריטי. "זה מישהו שכל שירות מודיעין מערבי מחזיק עליו תיק גדול. הוא יודע היכן ?קבורות הגופות', אם אפשר לומר כך. ולכן, ודאי יש בידיו כמות אדירה של מידע שעשוי לסייע לקואליציה להבין, קודם כל, את נקודות התורפה של קדאפי", אמרה ריבה באלה, מומחית למזרח התיכון בסוכנות המידע הבינלאומית STRATFOR.

אף על פי כן, הייג הבהיר שבריטניה לא הציעה לכוסא חסינות מפני תביעות משפטיות וכי כוסא נחקר גם על הטענות, שהושמעו על ידי האופוזיציה הלובית, שהוא סייע לתכנן את הפיגוע במטוס פאן-אם, שהתפוצץ מעל לוקרבי ב-1988. באותו פיגוע נהרגו 270 בני אדם - כל נוסעי המטוס ואחדים מתושבי העיירה לוקרבי שבה המטוס התרסק.

בלוב עצמה מסרו המורדים כי כוחות קדאפי ממשיכים את המתקפה שלהם על מיסרתה, העיר המרכזית היחידה במערב המדינה שאינה בשליטת הרודן. במזרח מסרו המורדים כי 13 מאנשיהם נפגעו מהתקפת מטוסי נאט"ו בהגנה על עיר הנפט ברגה. מנהיגי המורדים אמרו כי זו היתה טעות אומללה, וקראו להמשיך בפעולות נגד כוחות קדאפי שהצליחו לעצור את התקדמות המורדים לאורך החוף. מאות מתנדבים, ברובם צעירים, נראו נמלטים מברגה לכיוון אג'דאביה לאחר שנורתה עליהם אש כבדה ממרגמות וממכונות ירייה. "אחדים מאנשי קדאפי התגנבו אל בין שורות המורדים וירו בתותחי נ"מ על המטוסים", אמר מוסטפה עלי עומר, אחד מלוחמי המורדים. "אחר כך באו המטוסים והפציצו אותם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ