נטשה מוזגוביה
ארה"ב

שלשום קראו הסנאטורים הוותיקים ג'ון מקיין (רפובליקאי) וג'ו ליברמן (עצמאי), לנשיא ברק אובמה במאמר ב"וול סטריט ג'ורנל", לזרז את הדחתו של שליט לוב מועמר קדאפי. "כפי שהנשיא אובמה אמר פעמים רבות ובצדק, תוצאה מוצלחת בלוב דורשת עזיבתו של קדאפי בהקדם האפשרי", כתבו השניים.

הנקודה המעניינת היא שמקיין, שתומך בהדחתו של קדאפי באמצעים צבאיים (אם כי הוא לא קורא לשלוח כוחות קרקעיים ללוב) וליברמן, כמו גם הסנאטור לינדזי גרהאם ששאל בשבוע שעבר את שר ההגנה רוברט גייטס בשימוע בסנאט על ללוב, אם מישהו בעולם היה מתנגד לכך אם ארה"ב היתה "מנחיתה פצצה על קדאפי", ביקרו בטריפולי בקיץ 2009. בביקור, שסוקר בהרחבה, הצטלמו השלושה עם קדאפי, לחצו את ידיו, וליברמן גם שיבח את קדאפי כ"בעל ברית חשוב במלחמה נגד הטרור", בעוד מקיין אמר שהיחסים בין ארה"ב ללוב בתחום הצבאי "חזקים".

במברק דיפלומטי שנחשף על ידי ויקיליקס, נאמר כי במפגש בין הסנאטורים לקדאפי, שהתקיים ב-14 באוגוסט 2008, הזהיר מקיין את קדאפי כי שחרורו מהכלא של "המחבל מלוקרבי", עבדל אל-באסט מקרחי, הוא סוגיה רגישה בשביל הציבור האמריקאי, ואם הוא אכן ישוחרר, יש לנצל את הפרשה לחיזוק הקשרים בין המדינות. מקרחי הורשע בתכנון הפיגוע במטוס "פאן אמריקן" מעל העיירה לוקרבי בסקוטלנד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ