ברוכים הבאים למונווי (מס' תושבים: 1)

לסלי איילר היא ראש העיר של כפר פסטורלי בנברסקה, היישוב היחיד בארה"ב עם תושב אחד בלבד

קווין מרפי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קווין מרפי, רויטרס

קנזס סיטי. אלסי איילר היא האדם המכובד ביותר במונווי, נברסקה. היא גם החכמה ביותר, העשירה ביותר, היפה ביותר והצעירה ביותר. וכן, "גם הזקנה ביותר", היא ממהרת להוסיף. היא גם ראש העיר. כי כשאת האדם היחיד המתגורר במקום כלשהו, כל אחד מהתארים האלה מתאים לך.

איילר, בת 77, היא התושבת היחידה של מונווי, כפר בצפון-מזרח נברסקה. מצב זה הוא מיוחד במינו, בהתאם לתוצאות מפקד האוכלוסין שנערך ב-2010 בארה"ב והתפרסם בחודש שעבר, מונווי הוא המקום היחיד בכל ארה"ב - בין אם מדובר בעיר, כפר או עיירה - שבו יש תושב אחד בלבד.

לפי המפקד, במונווי היו ב-2000 שני תושבים, אבל התושב השני - בעלה של אלסי, רודי איילר - הלך לעולמו ב-2004. "סביר להניח שקבענו שיא בכך שמספר התושבים קטן ב-50% בבת אחת", התלוצצה איילר. "העדפתי להישאר כאן אחרי שבעלי מת. זה הבית שלי".

איילר מתגוררת בקרונוע שניצב במרחק חצי רחוב מהעסק היחיד בעיר - פונדק מונווי. נוח לה לגור במקום הזה, כי היא בעלת הפונדק והיא שעובדת בו. היא ובעלה קנו אותו ב-1971, והיא עובדת בו 12 שעות ביום בהגשת ארוחות ומשקאות. היא גם מנהלת את הספרייה העירונית, בניין זעיר שבו דחוסים 5,000 ספרים, הנקראת על שם רודי, שקריאת ספרים היתה אחד מתחביביו.

רבות מהקהילות המצטמקות בארה"ב מאבדות בסופו של דבר את התואר המוניציפלי, אך איילר מילאה את הניירת הנחוצה כדי שמונווי ימשיך להיות כפר. כתוצאה מכך, היא הפקידה, הגזברית, מועצת הכפר וראש המועצה. "אני הכל", היא אומרת. "אני לא צריכה לערוך בחירות, כי ממילא רק אני מצביעה".

איילר זכתה בפרסום רב כשבעלה מת לפני שבע שנים והיא נותרה התושבת היחידה במונווי. אחדות מרשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב סיפרו את סיפורה, ומבקרים מכל העולם באו לפגוש אותה. "הם היו סקרנים וידידותיים מאוד", היא אומרת.

משרד רישום האוכלוסין הפדרלי עדיין לא הכריז רשמית על מונווי כעל המקום היחיד בארה"ב שבו רק תושב אחד, אולי משום שעוד לא הקדיש את הזמן לבדוק את הנתונים מכל שאר המדינות, אמר מתיו מילברודט, מומחה לשירותי מידע במשרד. ואולם, בבדיקה שערכה סוכנות רויטרס, הופיע מונווי בבדידות מזהירה כיישוב היחיד הקיים רשמית - בין אם זה כפר, עיר או עיירה - שבו תושב אחד בלבד.

במפקד האוכלוסין שנערך לפני עשר שנים התגלו שני מקומות שבהם היה רק תושב אחד - לוסט ספרינגס בוויאומינג וניו אמסטרדם באינדיאנה. ואולם, שני הכפרים התנגדו וטענו שאחדים מיושביהם לא נרשמו רשמית כתושבי קבע. במפקד האוכלוסין של 2010 התברר כי בלוסט ספרינגס יש ארבעה תושבים, ואילו בניו אמסטרדם 26.

איילר אומרת שאין ויכוח שהיא האדם היחיד שמתגורר במונווי, ושהיא אינה מצפה שהמצב הזה ישתנה בקרוב. "אני מקווה שאוכל להישאר כאן, כי זה המקום שבו אני רוצה לחיות ולמות", היא מדגישה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ