המהומות באפגניסטאן מתפשטות, שורף הקוראן בראיון: לא מתחרט

המהומות באפגניסטאן מתפשטות. הכומר טרי ג'ונס סיפר לניו יורק טיימס כי קיבל מאות איומים על חייו

ניו יורק טיימס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אי-פי

מפגינים התעמתו אתמול עם שוטרים בקנדהאר, העיר המרכזית בדרום אפגניסטאן, ולראשונה יצאו להפגין גם ברחובות ג'לאלבאד, ביום רביעי של הפגנות בעקבות שריפת ספר הקוראן בידי כומר בפלורידה. שוטר נורה למוות ביום השני למהומות בקנדהאר. שני שוטרים ו-18 אזרחים נפצעו.

בג'לאלבאד, העיר הגדולה במזרח המדינה, חסמו מאות מפגינים את הכביש הראשי באזור במשך שלוש שעות, וצעקו אל הכוחות האמריקאיים לעזוב את המדינה. הם שרפו תמונה של הנשיא ברק אובמה ורמסו את דגל ארה"ב.

מעשי האלימות, שגבו שלשום את חייהם של יותר מ-20 בני אדם, בהם שבעה עובדי או"ם, פרצו בגלל הזעם שעוררה שריפת הקוראן ב-20 במארס בכנסייה בפלורידה. הכומר העומד בראשה כבר איים לעשות זאת לציון פיגועי 11 בספטמבר בשנה שעברה. הפעם הוא הוציא זאת לפועל. למרות ההפגנות וההרוגים, הכומר השורף טרי ג'ונס אינו מגלה חרטה כלשהי. בראיון שלשום לניו יורק טיימס, אמר כי הוא עצוב בגלל מקרי המוות ושהם זעזעו אותו, אבל אם רק תינתן לו ההזדמנות הוא יחזור על מעשהו.

"בהחלט התכוונתי לעורר תגובה. הרי אם לא מטלטלים את הסירה, כולם שוקעים בזחיחותם", אמר ג'ונס בריאיון שנתן במשרדו. "אין זה קל מבחינה רגשית. ניסו להציג אותנו כאחראים למותם של בני אדם. זה לא הוגן וגם מזיק".

ג'ונס, 59, נראה כאדם מעידן אחר בשפמו הלבן והעבות וקולו העמוק. לדבריו, שני הדברים מספקים לו תמיכה רוחנית למשימתו הקרובה: הפצת הרעיון כי האיסלאם והקוראן הם מכשירים של אלימות, מוות וטרור. ג'ונס אמר שההחלטה לערוך את משפט הדמה לקוראן, בעקבותיו נשרף, לא התקבלה בקלות ראש. "דאגנו. ידענו שהדבר עלול לקרות. ידענו שהם עלולים לפעול באלימות", סיפר.

בשבועות האחרונים סיפר ג'ונס שקיבל 300 איומים על חייו, והוא דיווח לאף-בי-איי כי פרס הוצע על ראשו, בסך 2.4 מיליוני דולרים. להגנתו, חסידיו - 20 או 30 שנותרו לו - נושאים נשק (ברשיון, לדבריו) והם עושים בדיקות קפדניות של כלי רכבם ושל תיקי המבקרים. כאשר חברי קהילתו נוסעים, הוא נדרש להגנת המשטרה. "באופן אישי אני לא פוחד, אבל אנחנו חמושים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ