04.04.1968 / מרטין לותר קינג נרצח בירייה בממפיס

היום לפני 43 שנה:

יעל גרינפטר, היום לפני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר, היום לפני

ד"ר מרטין לותר קינג, חתן פרס נובל לשלום ב-1964 ומראשי הלוחמים למען שוויון זכויות לשחורים בארה"ב, נרצח ב-4 באפריל 1968, כששהה בממפיס, טנסי. הוא בא לשם כדי להביע תמיכה בשביתת עובדי התברואה בעיר. רוצחו, שלאחר זמן זוהה כג'יימס ארל גריי, נמלט ונלכד לאחר כחודשיים בלונדון, הוסגר לארה"ב ונידון ב-1969 ל-99 שנות מאסר.

עדי ראייה מסרו כי ראו את הרוצח כשנמלט מהמקום למכונית שהמתינה לו. לדבריהם, זה היה גבר לבן, גבוה ובעל שיער בהיר. לאחר שנמצאו הרובה והכוונת הטלסקופית שלו ליד בניין מול המלון, הודיעה המשטרה שהרוצח ירה בקינג קליע יחיד שפגע בצווארו. לפי "הארץ", אמר התובע המשטרתי כי "הבלשים מתחקים על עקבותיו של אדם נמלט, החשוד ברצח ד"ר קינג, ומקווים כי ייעצר בקרוב". הוא הוסיף כי "יש לנו שם שאנו מטפלים בו, אבל עלינו להיווכח כי זה השם הנכון". לדבריו, השוטרים גילו "כמה טביעות אצבע חשודות, רובה וכן חתיכת תיק. הממצאים עוברים בדיקות".

הרצח עורר הפגנות ומהומות אלימות וקשות ברחבי ארה"ב. אלי אייל, שליח "הארץ" בארה"ב, דיווח כי "קציר האלימות - 30 הרוגים, מאות פצועים, אלפי עצורים ונזק ב-10 מיליון דולר". לפי הדיווח, 12,500 חיילים נשלחו לוושינגטון הבירה, והם מסיירים חמושים ברחובות העיר, בג'יפים, כלי רכב משוריינים וטנקים. "החיילים הורחקו מאזור הבית הלבן כדי למנוע יצירת רושם פסיכולוגי שהצבא שומר על הנשיא".

בירת ארה"ב, שבעונה זו של השנה מלאה תיירים הבאים לחזות בפריחת עצי הדובדבן, נראתה, לפי שליח "הארץ", כעיר לאחר מלחמה. "העיר היפה, השקטה והמנומסת, טועמת עתה לראשונה טעם של מהומות גזע בקנה מידה שלא ידעה כמותו. התיירים מנציחים במצלמותיהם את עיי החורבות שנותרו לאחר הדליקות. התושבים חיים במשטר עוצר מ-4 אחרי הצהריים ועד 6:30 בבוקר. העובדה ש'שדה הקרב' נמצא קרוב כל כך לבית הלבן, הוסיפה דרמטיות לחדשות מוושינגטון".

עוד לפני הלווייתו של קינג הכריזה ארה"ב, בפעם הראשונה בתולדותיה, יום אבל לאומי על מות אזרח פרטי, צאצא למשפחת עבדים. "כך ניסו להסביר כי האומה האמריקאית בעצם אינה חולה, אף שלפני חמש שנים קטל רוצח בדאלאס נשיא בן 45 וביום חמישי בלילה קטל רוצח בממפיס מנהיג כושי בן 39", נכתב ב"הארץ". בהמשך הכתבה מוושינגטון ציטט שליח "הארץ" את פרשן הטלוויזיה אריק סוואריד, שאמר כי "אומרים שאנו חיים בזמן עלוב ללא גיבורים, ואנו נבוכים בחברת אנשים אצילים כפי שהיו אבותינו נבוכים במעמד אנשים שפלים. חייו של מרטין לותר קינג מפריכים את ההנחה הראשונה, ומותו מפריך את ההנחה השנייה. כמעט ברור שהוא היה האמריקאי החשוב ביותר של זמנו, שחור או לבן. הוא הטיף לאהבה, אבל השנאה היא שחיסלה אותו".

חמישה ימים לאחר הרצח צעדו 70 אלף איש בהלווייתו של קינג, שהתקיימה באטלנטה, ג'ורג'יה. לפי שליח "הארץ", "ארה"ב ראתה היום את הלוויה הגדולה ביותר מאז הלוויית הנשיא קנדי, ומאז הלוויית אלינור רוזוולט, זו הלוויה הגדולה ביותר לאזרח פרטי". רבים וחשובים באו לאטלנטה להשתתף בהלוויה. את הנשיא ג'ונסון ייצג סגנו, יוברט האמפרי, ובין המלווים נראו הסנאטורים רוברט ואדוארד קנדי, ג'קלין קנדי, וכוכבי קולנוע ובידור רבים, בהם הארי בלפונטה, סידני פואטיה וסמי דייוויס.

שליח "הארץ" בארה"ב דיווח עוד כי כשבוע לפני מותו הופיע קינג בוועידת הרבנים הקונסרבטיביים בארה"ב. הוא סיפר על כוונתו לבקר בישראל באוקטובר, ו"ביקש להסביר את התופעות האנטישמיות בקרב הכושים וטען כי הסיבות הן כלכליות וחברתיות". ב-1983 הוחלט לציין את יום הולדתו של קינג כחג לאומי בארה"ב. יום זה, לצד יום קולומבוס ויום וושינגטון, הם ימי החג היחידים שנקבעו לזכר אדם מסוים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ