קומנדו צרפתי השתלט על שדה התעופה המרכזי של חוף השנהב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אבידג'אן (רויטרס). כוח המשימה של האו"ם בחוף השנהב הודיע כי החליט לפנות מהמדינה כ-200 עובדים נוספים, יממה לאחר שארבעה עובדי או"ם נפצעו קשה מפגיעת מרגמה שירו לעברם חיילים הנאמנים לנשיא לורן גבאגבו.

חיילים הנאמנים לגבאגבו המשיכו אתמול להילחם באבידג'אן בחיילים התומכים ביריבו אלסאן אואטרה. לפי תוצאות הבחירות לנשיאות שנערכו ב-28 בנובמבר והוכרו על ידי האו"ם, אואטרה ניצח ונבחר לנשיא, אך גבאגבו מסרב לפרוש מהשלטון.

דובר משרד החוץ של צרפת אמר כי חיילים צרפתים השתלטו על שדה התעופה של אבידג'אן, העיר המרכזית בחוף השנהב. הוא מסר עוד, כי צרפת מתכננת לשלוח 300 חיילים נוספים למדינה. הטלוויזיה הממלכתית האשימה את הצבא הצרפתי בתכנון רצח עם דומה לזה שהתרחש ברואנדה בשנות ה-90. "אנשי סרקוזי יבצעו רצח עם בחוף השנהב. אזרחים, צאו לרחובות וכבשו אותם", נכתב על המסך.

כוח המשימה של האו"ם בחוף השנהב הודיע בשבת כי ציידים מסורתיים, המכונים "דוזוס", נלחמו לצדם של כוחות אואטרה והם שהיו מעורבים ברצח מאות בני אדם בעיירה דואקואה שבמערב חוף השנהב. אואטרה דוחה את ההאשמות שכוחותיו מעורבים בטבח.

אנשיו של אואטרה פתחו במתקפה בתחילת השבוע שעבר. המתקפה נועדה להדיח את הנשיא המכהן. לפי הצלב האדום, לפחות 800 בני אדם נהרגו באלימות בין שבטית שפרצה בדואקואה השבוע. לא ברור אם במניין זה מצויים 330 ההרוגים שדיווח עליהם כוח האו"ם. בשיחה עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, הכחיש אואטרה שכוחותיו היו מעורבים בהרג בדואקואה.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הורה לאזרחי ארצו הנמצאים באבידג'אן להתאסף בנקודת מפגש מוסכמת מוקדם ככל האפשר, כדי שניתן יהיה להגן עליהם. בעיר חיים כ-12 אלף אזרחים צרפתים ושר החוץ של צרפת הבטיח "שהם לא ייחשפו לסכנה מיותרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ