אובמה פתח את הקמפיין להתמודדות על כהונה שנייה

ההודעה על התמודדותו של הנשיא האמריקאי מקדימה את מסע גיוס התרומות. היעדר יריב רפובליקאי רציני יכול להקל את עבודתו

נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב מתלונן פה ושם על שיער השיבה שנוסף לו מאז כניסתו לתפקיד, אך אינו ממהר לעזוב את הבית הלבן. היום (שני) פתח ברק אובמה בקמפיין לבחירתו לכהונה שנייה בבחירות 2012. בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של אובמה והופצה בדואר האלקטרוני ובהודעות אס-אם-אס לתומכיו, הודיע הנשיא על כוונתו להתמודד. למרות הביקורת של המחנה הליברלי על חלק מצעדיו, לא צפויה לו תחרות מבית בבחירות המקדימות.

באתר האינטרנט שלו נכתב כי "קמפיין זה נפתח עכשיו. אנו פותחים את משרדינו, פורקים את הארגזים ומתחילים לשוחח עם תומכים כמוכם כדי לסלול את הדרך לניצחון. 2012 מתחילה עכשיו". בסרטון וידיאו קצר שהועלה לאתר נראים תומכיו של הנשיא אובמה משוחחים על פעילויותיהם לקידום המועמד הדמוקרטי.

ההודעה על התמודדותו באה לקראת מסע גיוס התרומות של אובמה, שייפתח באמצע החודש עם תחנות בשיקגו, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וניו יורק. עד הבחירות, מקווה הנשיא לגייס יותר מ-750 מיליון דולר, הסכום שאסף לפני הבחירות ב-2008. מטה הבחירות שלו, שימוקם בשיקגו, יכלול כמה בכירים שעזבו בחודשים האחרונים את הבית הלבן כדי להתמקד בקמפיין. בין הפנים המוכרות במטה יהיו דיוויד אקסלרוד, מי שהיה עד סוף השנה שעברה היועץ הבכיר בבית הלבן, וג'ים מסינה, שהיה סגן ראש הסגל.

הקושי של ממשל אובמה להכתיב סדר יום, בשל הצורך להגיב על מהפכות והאסונות בעולם והצורך להסביר כל צעד בבית הנבחרים שנשלט על ידי הרפובליקאים, הוא שהוביל לקמפיין המוקדם. גם החשש מפני ההתקפות של הארגונים השמרניים, שמיררו את החיים של הדמוקרטים בבחירות אמצע הכהונה, שיחק תפקיד. הם הרי הבטיחו שההפסד הדמוקרטי בקונגרס הוא רק קדימון למה שצפוי ב-2012. נראה שבמטה אובמה מתכוננים למתקפות מצד ארגונים עצמאיים למיניהם, שיכולים לגייס תרומות ללא הגבלה. אלה צפויים לממן תשדירים ולשלוט בסדר היום. שאלה חשובה היא, אם יועציו האסטרטגיים של אובמה, שדגלו במסרים מתוזמרים, יעודדו ארגונים עצמאיים במחנה השמאל להשקיע בתשדירי תמיכה בנשיא מבלי לפקח על המסרים.

כעת מוקדם מדי לדבר על תחזיות לקראת הבחירות, אך בנקודה זו חל שיפור במצב התעסוקה בשוק בארה"ב. עד לאחרונה, שיעור האבטלה שמיאן לרדת למרות תוכנית התמריצים המסיבית של אובמה, סיפק תחמושת למתנגדיו. אובמה גם לא הצליח להציג משנה סדורה במדיניות החוץ - אך תמרוניו בעקבות המהפכות במזרח התיכון ובעניין לוב מוכיחים שהוא נחוש שלא להכניס את ארה"ב להתחייבות מתישה נוספת מעבר לים, שצפויה לעלות לו בקולות הן מימין והן משמאל.

מה שיכול להקל את עבודתו של אובמה הוא היעדר יריב רפובליקאי רציני. המושל לשעבר מיט רומני נחשב למועמד בעל בסיס תמיכה רחב, אך הקונסנסוס סביבו אינו רחב דיו.

מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין וחברת הקונגרס מישל בכמן יודעות לגייס את פעילי השטח ולהלהיב אותם - אך הן אינן מקבלות את תמיכת הבוחרים המתונים בגלל העמדות הקיצוניות שהן מייצגות.

ישנם גם גורמי מאקרו שיכולים לשחק לטובת המחנה הדמוקרטי, אך לא ברור אם ברק אובמה יספיק ליהנות מזה כבר בשנת 2012. המגמות הדמוגרפיות מצביעות על עליית כוחם של המיעוטים: הקהילה ההיספאנית מונה 51 מיליון, הקהילה השחורה 38 מיליון, והקהילה האסיאתית 15 מיליון - מתוך 309 מיליון אזרחים. המיעוטים הם הרוב במדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב, קליפורניה, ורוב הילדים שנולדים באריזונה, פלורידה, ג'ורג'יה, מרילנד, מיסיסיפי ונבאדה גם הם של בני מיעוטים. ב-15 מתוך 50 מדינות, האוכלוסייה הלבנה מצטמקת - וקהילות המיעוטים נוטות לרוב להצביע לדמוקרטים, למרות שהמפלגה הרפובליקאית מתאמצת להשתחרר מתדמית "מפלגת הזקנים הלבנים האמידים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ