האיסלמיסטים במצרים מאמצים את הדמוקרטיה

חשש מניצחון השריעה בקלפי

ניל מקפרקוהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניל מקפרקוהר

ניו יורק טיימס

עבוד אל-זומר, קצין מודיעין לשעבר שסיפק את הקליעים שהרגו את הנשיא אנואר סאדאת, והאסיר הנודע ביותר לשמצה ששוחרר באחרונה מהכלא המצרי, מדבר בהתלהבות על סיום הג'יהאד האלים שהוביל בעבר. "הקלפיות יקבעו מי ינצח", אמר זומר בראיון לניו יורק טיימס בביתו בכפר שבפאתי קהיר. "כבר אין לי כל צורך להשתמש באלימות נגד אלה שהעניקו לנו את החופש ואיפשרו לנו להיות חלק מהמערכת הפוליטית".

הארגון האיסלאמי שבראשו הוא עומד ודומיו זוהו שנים במצרים עם התקפות טרור עקובות מדם. ואולם דומה שעתה, לאחר ההתקוממות העממית במדינה, מבקשים ארגונים אלה לעלות על רכבת הדמוקרטיה; אבל מגמה זו מדאיגה חוגים רבים במדינה, החוששים שקיצונים דתיים יחתרו להחיל את החוק האיסלאמי דרך הקלפיות.

זומר, בן 64, שישב בכלא קרוב ל-30 שנה, הפך מאז שחרורו ב-12 במארס לדובר הבולט ביותר למען השינוי המתחולל. הוא וחבריו בתנועה הסלפית מתבטאים עתה בפומבי בעד הקמת גופים פוליטיים וגיבוש בריתות עם תנועת האחים המוסלמים, הזרם הדתי המרכזי בחברה המצרית. להערכת מומחים ואישי דת, יש כמה סיבות לתפנית חדה זו: בראש ובראשונה, רצונם להגן - ואולי גם לחזק - על התיקון השני לחוקה המצרית, ההופך את השריעה למקור השראה עיקרי לחוקי המדינה. בספטמבר יבחרו המצרים פרלמנט שינסח את החוקה החדשה.

במצרים, יש המשוכנעים שהממשלה שחררה אסירים כזומר כדי להפחיד את הציבור מפני השלכות שליליות אפשריות של משטר דמוקרטי. זומר טוען שהאלימות הסלפית היתה רק תגובה לדיכוי מצד מובארק. עם זאת, רבים במדינה הזדעזעו מקריאתו להחיל על עבריינים עונשים הקבועים בחוק האיסלאמי, כגדיעת ידי גנבים. "יש מי שמעוניינים ליצור בציבור רושם שהדמוקרטיה תביא למצרים את הרע מכל", אומר חוסמאן תמאם, מומחה לתנועות סלפיות. אף שהאיום נראה לו מוגזם, תמאם סבור שהסלפים אינם מוכנים לקבל את העיקרון שכל האזרחים במצרים רשאים ליהנות מזכויות שוות. לדבריו, הדגם הסלפי מושתת על עקרון החליפות האיסלאמית מימי הביניים. במסגרתה, המדינה מגינה אמנם על מיעוטים אבל עליהם לשלם על כך מס, הם אינם רשאים לשרת בצבא והמשרות הממשלתיות חסומות בפניהם.

על רקע החשש מהתגברות מעשי האלימות, החליט המופתי הגדול של מצרים, עלי גומעה, לכנס החודש את מנהיגי הדת במדינה, כדי לנסות לגבש עמם הסכמה על הפרדת השיח הפוליטי מהשיח הדתי של המוסלמים והנוצרים. "הסלפים הבינו שהדרך היחידה לשרוד היא להשתלב בפוליטיקה", אומר תמאם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ