ארה"ב הקפיאה את משלוחי הנשק לצבא לבנון

עקב השתלטות חיזבאללה

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

אחד הנושאים שצפויים לעלות בפגישתו של הנשיא שמעון פרס עם נשיא ארה"ב ברק אובמה מחר, הוא הגברת הסיוע הצבאי לישראל ועיכוב משלוחי הנשק למדינות ערביות שמשטרן נמצא בסכנה. כעת מתברר כי ארה"ב כבר נקטה צעדים שנועדו למנוע מנשק אמריקאי להגיע לידיים הנכונות - והקפיאה את משלוחי הנשק לצבא לבנון.

לפי דיווח בעיתון וול סטריט ג'ורנל, ארה"ב הפסיקה להעביר נשק לצבא לבנון אחרי נפילתה של הממשלה הפרו-מערבית בינואר, בשל ההשפעה הגוברת של חיזבאללה על המדינה. משלוחי הנשק היו חלק מהסיוע הביטחוני האמריקאי ללבנון, והשעייתם - שנעשתה בחשאי - מהווה אמצעי זהירות בשל גל המרידות הסוחף את המזרח התיכון ויכולתה המוגבלת של ארה"ב להשפיע עליו.

הקפאת משלוחי הנשק אושרה באחרונה על ידי שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס, אבל ההחלטה לא התפרסמה ברבים, בשל החשש שפרסומה יפריע למשא ומתן הפנימי העדין המתנהל בלבנון להקמת ממשלה חדשה וקביעת הקו המדיני שלה.

בכירים במשרד ההגנה האמריקאי אמרו כי ארה"ב ממשיכה לסייע באימונים ולספק סיוע "לא קטלני" לצבא לבנון. מאז 2006 העניקו האמריקאים סיוע בשווי יותר מ-720 מיליון דולר לצבא הלבנוני, כולל ציוד והדרכה מתקדמת.

בכיר בפנטגון אמר כי משרד ההגנה בוחן כעת את כל הסיוע הצבאי לצבא לבנון, וההחלטה אם לשלוח ציוד צבאי נוסף, כולל נשק קטלני, תתקבל רק לאחר שייבחן הרכב הממשלה הבאה והתנהגותה.

חברי קונגרס פעלו להקפאת הסיוע לצבא לבנון בחודש אוגוסט אשתקד, לאחר תקרית בין צה"ל לצבא לבנון שבה נהרג הקצין הישראלי דב הררי. גורמים בקונגרס אמרו כי הם מקווים שהצעות חוק חדשות ימנעו את הסיוע הצבאי ללבנון אם החיזבאללה יהיה גורם דומיננטי בממשלתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ