נשיא קזחסטאן קיבל 95% מהקולות בבחירות

ניצחון צפוי מראש

אלי שווידלר (אסטאנה), אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר (אסטאנה), אי-פי

פקחים בינלאומיים, שבאו להשגיח על הבחירות לנשיאות שנערכו שלשום בקזחסטאן, מתחו אתמול ביקורת חריפה על הדרך שבה התנהלו, וציינו דוגמאות רבות להונאה, הפחדת בוחרים והיעדר שקיפות. בכירים בוועדת הבחירות הקזחית הודיעו שהנשיא נורסולטאן נזרבאייב זכה בניצחון מוחץ, לאחר שקיבל רוב של 95% מהקולות. ניצחונו היה צפוי, אך שיעור ההצבעה הגבוה, 90%, הפתיע רבים, כיוון שפוליטיקאים מהאופוזיציה סירבו קראו להחרים את הבחירות.

"אנחנו נאלצים להסיק, לצערנו, שהבחירות לא היו נקיות כפי שקיווינו", אמר דאאן אוורטס, ראש משלחת המשקיפים מטעם הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה. בהודעת הארגון האירופי נאמר, כי הפגיעות בטוהר הבחירות כללו בין השאר חתימות זהות ברשימות המצביעים וזיוף קלפיות. כמו כן, לא היתה שקיפות בספירת הקולות.

בתור הארוך שהשתרע מחוץ לקלפי בבירה אסטאנה אפשר היה לשמוע בעיקר שבחים לחוכמתו של המנהיג נזרבאייב. "אני מצביעה לו כי טוב לנו", אמרה פקידה ממשלתית ששמה אדוטול. "כבר הייתי באיטליה ואפילו בצ'ילה. מי יכול היה לחלום על דברים האלה לפני שני עשורים". התמ"ג לנפש במדינה עלה בשני העשורים שנזרבאייב בשלטון מ-400 דולר בחודש ל-9,000. המשכורת הממוצעת בערים הגדולות, אסטאנה ואלמטי, היא 300-400 דולר בחודש. אולם מצד שני, מחירי המצרכים הבסיסיים דומים לאלה של תל אביב.

מלבד התורים בקלפיות, אפשר היה לראות אתמול בבירת קזחסטאן, אסטאנה, תורים ארוכים של אזרחים אשר מיהרו להחליף את המטבע המקומי, פנגה, במטבעות אחרים - דולרים, אירו ואפילו רובלים רוסיים. "הרי עכשיו, אחרי ניצחון כל כך קל, נזרבאייב הבטיח רפורמות. בדרך כלל ברפורמות, המטבע המקומי הוא הראשון להינזק", הסבירו העומדים בתור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ