חסמב"ה בבית הלבן: שיפוצים ומנהרות סודיות

בשבועות האחרונים הפך אגף המשרדים המפורסם של מעון נשיא ארה"ב לאתר בנייה, והחלל מתמלא ברעשי חפירה מחרישי אוזניים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האגף המערבי של הבית הלבן הולך ונעלם. בשבועות האחרונים הפך אגף המשרדים המפורסם של מעון נשיא ארה"ב לאתר בנייה, והחלל מתמלא ברעשי חפירה מחרישי אוזניים. ציוד כבד ומבני-על ממתכת ומבטון הם חלק מפרויקט הבנייה הענק. באופן בלתי נמנע נפוצו שמועות, כי מה שנבנה באמת הוא מקום מסתור תת-קרקעי חדש וסודי.

השער הקדמי של האגף וחייל המרינס השומר עליו נעלמו מאחורי גדר עץ ירוקה-לבנה, ומשדרות פנסילווניה אפשר לראות כעת רק חלק קטן מהגג של הקומה השנייה. בשנים הבאות תמשיך החצר הקדמית של הבית הלבן להיות אתר בנייה רועש, אומרים בכירים הממונים על "החפירה הגדולה" של הבית הלבן. הם מתארים את הפרויקט כשדרוג הצנרת והחיווט התת-קרקעיים שהיה צריך להיעשות לפני זמן רב.

העבודות כוללות החלפת צינורות המים והביוב, כולל צינורות לסילוק מי גשמים וצינורות למים קרים וחמים, והנחת כבלי חשמל חדשים. מערכות החימום והקירור המרכזיות ומערכות ההתרעה מפני שריפות יוחלפו, ולחלק מהן יותקנו מערכות גיבוי.

פועלים כבר שפכו כמויות בטון אדירות להקמת עמודי תמיכה, בנו קירות והביאו משאיות טעונות קורות פלדה. אתר הבנייה התרחב מחזית האגף המערבי אל צדו ואל מעבר למגרש החניה לבניין המשרדים על שם אייזנהאור.

הדוברת סהר ואלי אמרה שהפלדה והבטון נחוצים ליצירת מקום להתקנת תשתיות חדשות בעומק ובמקומות המתאימים. לדבריה, לא מבוצעות תוכניות ישנות לחלל משרדים תת-קרקעי או לכניסה תת-קרקעית לדרך גישה, ואין לכך קשר כלשהו ל"מרכז למבצעי החירום" של הנשיא - הבונקר המבוצר שנמצא מתחת לאגף המזרחי ושנועד גם לשמש מקלט במקרה של התקפה גרעינית.

בכירים באגף המערבי, בעיקר אלה שמשרדיהם קרובים לאתר הבנייה, סובלים מרעש בלתי נסבל ואומרים שהעבודה בתנאים האלה הפכה לאתגר גדול. למשל, ג'וש ארנסט, אחד העובדים במשרד הדובר, שמצא עצמו עורך ראיונות על נאומו של אובמה שעה שפטיש אוויר דופק סנטימטרים ספורים מהחלון שלו. למחרת, כשהגיע פטיש אוויר נוסף, ארנסט טלפן למנהלי העבודה. העבודה נדחתה.

מנהיגים זרים שנוסעים בשיירות כלי רכב, נאלצים כעת להיכנס דרך כניסה אחרת. בגלל העבודה נסגרה אחת הכניסות למעון הבית הלבן, מאחורי הדרך הראשית לאגף המערבי, ששימשה להבאת פרחים, מוצרי מזון ואספקה אחרת.

רוב העובדים בבית הלבן מתלוננים כי הבעיה הקשה ביותר היא הרעש. נוסף לפטישי אוויר ולבולדוזרים נמצא במקום עגורן כבד, שרוטט ומרעיש בכל פעם שהוא מעביר את החול שנכרה מהבור. כתבי וצלמי הטלוויזיה, המוצבים בקרבת מקום, נאלצים לצרוח כדי שישמעו אותם.

ולמרבה הצער, הרעש לא ייעלם בעתיד הקרוב. החפירות באגף המערבי הן רק החלק הראשון של פרויקט רב-שלבי, שיבוצע עם הזמן בכל מתחם הבית הלבן ויימשך לפחות ארבע שנים. הסכום שהוקצב לביצועו - 376 מיליון דולר, שמהם לפחות 86 מיליון נועדו לאגף המערבי - מרמז על גודלו והיקפו.

מאחר שחשוב לשמר את הבניין ההיסטורי וסביבתו, מועסק ארכיאולוג שתפקידו לייעץ מה לחפור והיכן. עצים היסטוריים נלקחו מהמקום על ידי רשות הפארקים הלאומית, השומרת עליהם במקום אחר. כשהכל יסתיים, כל המשדאה הצפונית אמורה להיראות בדיוק כמו שנראתה בעבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ