צבי בראל

בעוד מספר ההרוגים בלוב ובתימן הולך וגואה, וכאשר ארה"ב ואירופה "משתלבות" יותר ויותר במהלך המהפכני בחלק ממדינות ערב, מתלהט לו סכסוך חדש ומאיים בין מדינות המפרץ לאיראן, שבו מעורבות גם טורקיה וגם פקיסטאן. איראן, שרואה עצמה מגינת הרוב השיעי בבחריין, תקפה בחריפות את המעורבות הצבאית הסעודית בנסיכות, ואף גייסה את ראש ממשלת עיראק שיפעיל את אזרחיו נגד המתקפה הסעודית בבחריין. סעודיה, מצדה, זימנה בדחיפות את שרי החוץ מדינות המפרץ לדיון ב"התערבות האיראנית בענייני מדינות המפרץ", ואלה מיהרו להוציא הצהרה חריפה באופן יוצא דופן. מדינות המפרץ נמנעו שנים מלהציג עמדה פומבית תוקפנית כלפי איראן, ואת ביקורתן הן השאירו בדרך כלל לדיונים פנימיים. אולם החשש מפני מעורבות איראנית בתימן ובבחריין, ולאור החשדות שאיראן הפעילה מרגלים בכוויית, החליטו מדינות המפרץ להגביר את הביקורת הפומבית באופן דרמטי. אליהן הצטרפה גם פקיסטאן, אשר פרסמה בימים האחרונים קריאה למתנדבים פקיסטאנים להצטרף "לכוח הגנה על בחריין". פקיסטאן הסונית, שמנהלת מערכת יחסים קורקטית עם איראן, מעדיפה למרות זאת את המשטר הסוני בבחריין על פני הציבור השיעי בה.

המחלוקת הקשה בין סעודיה ומדינות המפרץ לבין איראן מכריחה גם את טורקיה לנקוט עמדה, כשהפעם היא מאמצת עמדה פרו-סעודית ואנטי-איראנית. ראשיתה בדרישה הפומבית הבוטה מבשאר אסד ליישם רפורמות פוליטיות וכלכליות. אחרי שאסד האשים בנאומו "גורמים זרים" בהסתה ועידוד ההפגנות, והפנה אצבעו כלפי ארה"ב וישראל ואחר כך כלפי סעודיה וידידיה בלבנון, היה זה הנשיא הטורקי עבדוללה גול אשר טרח להעמיד את אסד במקומו. "לא יכול להיות משטר סגור לחוף הים התיכון. גם אסד יודע זאת. אנו חולקים עמו את ניסיוננו, ואיננו רוצים כאוס במזרח התיכון". האם עמדתה הפומבית של טורקיה קשורה לביקורו של שר החוץ הטורקי סעוד אל-פייסל באנקרה לפני שבועיים? נראה כי סעודיה, שעד כה לא העריכה את טורקיה כגורם משמעותי בניהול סכסוכים באזור, שינתה גם היא טעמה, ואף זכתה בתמורה מדינית חשובה. שר החוץ הטורקי דבוטאולו קבע כי "נוכחותם של כוחות מדינות המפרץ בבחריין צריכה להיות זמנית", ובכך הוא סטר על לחייה של איראן, אשר רואה בנוכחות הצבאית בבחריין ניסיון לספח את בחריין לסעודיה ודרשה להוציא את הכוחות לאלתר.

טורקיה עדיין אינה משנה את מדיניותה כלפי איראן. אבל כאשר אחמדינג'אד דיבר אתמול על כך שמעורבות ארה"ב ו"הישות הציונית" בלוב היא המשך למדיניות הקולוניאליסטית שמיועדת לפגוע בשאיפות הלאומיות של הערבים, ובאותה עת טורקיה אירחה את נציגי היריבים בלוב כדי להביא להפסקת אש, תצטרך גם טורקיה להחליט באיזו חתונה היא מעדיפה לרקוד. בזו הסעודית או בזו האיראנית. השאיפה לרקוד בכולן עלולה לנטרל את משקל השפעתה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ