רגע לפני פתיחת המשפט, מגייס ברלוסקוני את הפרלמנט להגנתו

בית הנבחרים האיטלקי קבע שלבית המשפט אין סמכות לדון בעבירות המיוחסות לראש הממשלה, וכי יש להעביר את התיק לבית דין מיוחד. היום ייפתח כמתוכנן הדיון הראשון במשפט, שבו מואשם ברלוסקוני בשידול לזנות וניצול לרעה של שררה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

ערב פתיחת משפט "רוביגייט", שבו מואשם ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, בשידול לזנות וניצול לרעה של שררה, החליט הפרלמנט האיטלקי שלבית המשפט במילאנו אין סמכות לדון באחת העבירות המיוחסות לו (ניצול לרעה של שררה), ושיש להעביר את הטיפול בתיק לבית הדין המיוחד לשרים. בכך קיבל בית הנבחרים ברוב של 12 קולות את הצעת הקואליציה בפרשה המשפטית המסעירה את איטליה.

בעקבות ההחלטה בבית הנבחרים, יועבר הנושא לפסיקת בית המשפט העליון והליכי המשפט יוקפאו עד לפרסום החלטתו; עם זאת הדיון הראשון של המשפט, שנועד לעסוק בהליכים הפורמליים בפרשה, יתקיים היום במילאנו כמתוכנן. במקרה שבית המשפט העליון יקבל את החלטת הפרלמנט והמשפט אמנם יועבר לבית הדין לשרים, גדולים סיכוייו להתמסמס, היות שקיומו תלוי גם באישור הפרלמנט, שבו יש לברלוסקוני רוב. אם ידחה בית המשפט העליון את הערעור, יידונו העבירות המיוחסות לברלוסקוני בתיק הקטינה כארימה אל מאגרוב, המכונה "רובי", בבית המשפט במילאנו בראשותן של שלוש שופטות; התביעה הזמינה למשפט יותר מ-30 עדות, רובן נערות זוהר שהשתתפו לכאורה במסיבות מין במשכנו הפרטי של ברלוסקוני. הפרקליטות אסרה להכניס מצלמות לאולם בית המשפט.

ההצבעה בפרלמנט התקיימה אתמול על רקע הפגנת האופוזיציה נגד הכוונה "לפגוע בעצמאות מערכת המשפט" ולגבש חוקים שנתפרו במיוחד כדי לחלץ את ראש הממשלה ממשפטי השחיתות והמין שנפתחו נגדו.

ברלוסקוני בן ה-74 מואשם שקיים יחסי מין עם רובי בת ה-17 במשכנו, ולאחר מכן התערב באופן אישי כדי לשחררה ממעצר לאחר שנתפסה בידי המשטרה בחשד לגניבה. זאת מחשש שתספר על יחסיהם. הן ברלוסקוני והן כארימה מכחישים כי קיימו יחסי מין.

ברלוסקוני, העומד לדין גם בעבירות שחיתות ושוחד בעקבות הסרה חלקית של חסינותו בידי בית המשפט העליון, פעל אתמול במקביל בפרלמנט לקידום רפורמה משפטית שתערים קשיים על המשך חלק מהמשפטים נגדו; בהם משפט מילס, שבו הוא מואשם במתן שוחד של מאות אלפי אירו להטיית פסיקה משפטית לטובתו.

זמן קצר לפני שהתייצב בחזית הפרלמנטרית אתמול, שב ברלוסקוני מתוניסיה, שבה ניסה לשכנע את ראשי המדינה לסייע בפתרון משבר ההגירה החמור הפוקד את איטליה, שבמסגרתו הגיעו אליה בחודשיים האחרונים אלפי מהגרים צפון אפריקאים; ואולם, דומה שלפי שעה ברלוסקוני נכשל במאמציו לשכנע את תוניס לבלום את זרם המפליגים מחופיה ולקבל חזרה את אזרחיה, תמורת סיוע כספי של יותר מ-150 מיליון אירו; בימים האחרונים המשיכו להגיע מדי יום מאות מהגרים לחופי למפדוזה, סרדיניה וסיציליה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ